Gondolat

A szürrealizmus születése

2014. AUGUSZTUS 26.

Szöveg nagyítása:

-
+

"Milyen lassú az élet S milyen erőszakosak a remények." Az 1900 évek Párizsában járva talán lett volna annyi szerencsénk, hogy egy éjszakai kávéházban egy jellegzetes bohém alakba botlunk, ki a pezsgő szellemi élet nagyjai között az avantgárd szellemi életének egyik meghatározó alakja volt: Apollinaire többek között Marcel Duchamp, Pablo Picasso és Jean Cocteau barátságát élvezte. 1911-ben a kubisták egyik speciális csoportjához, a Puteaux-csoporthoz csatlakozott. Első irodalmi sikereit 1913-ban aratta a Szeszek című gyűjteményével, amelyben másfél évtizednyi munkásságának legjavát mutatta be. Némely irodalomtudós innen számítja a modern irodalom indulását. Zavaros származása – nagyapja Rómába emigrált lengyel volt - és kilétét igazoló hiányos dokumentumai miatt sem tudott rendszeres munkát találni, négerként foglalkoztatták egyesek, verset vagy újságcikket, novellát írt, de sokat alkotott, és verseit valahol mindig közölték. Egyértelműen tehetséges volt, szokatlan stílusában az alpári és pátoszos különös keverékét mixelte ki. Olykor pornográf regények fordításából élt, s mindig szerelembe esett. 1914 decemberétől önkéntesként harcolt az első világháborúban. 1916. március 17-én sebesült meg, egy gránátszilánk által, mely súlyos koponyasérülést okozott. Megműtötték, vaspánttal látták el a koponyáját. Sebesülés után voltaképpen egészségét többé már nem nyerte vissza, Utolsó művében képverseit tette közzé Kalligrammák című kötetében. A háború utáni spanyolnáthajárvány végzett vele, 1918. november 9-én. A párizsi Père-Lachaise temetőben nyugszik. "- Gyertek el a peremig! - Nem merünk. Félünk. - Gyertek el a peremig! - Nem merünk. Leesünk. - Gyertek el a peremig! És eljöttek. És lelökte őket. Ők meg repültek." 2014. 08.25. NZS

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok