Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 6

Ideggyógyászati Szemle

1988. SZEPTEMBER 01.

Pozitív és negatív tünetek krónikus schizophren betegeknél

DR BARTKÓ György, DR ZÁDOR György, DR HORVÁTH szabolcs, DR ARATÓ Mihály, DR FRECSKA Ede

A szerzők 76 krónikus schizophren betegnél vizsgálták a pozitív és negatív tünetek, illetve szindrómák prevalenciáját egymással, valamint szociodemográfiai, klinikai, neurológiai és biokémiai tényezőkkel való összefüggéseiket. A betegek több mint egyharmadának legalább 1 súlyos pozitív, kétharmadának legalább 1 súlyos negatív tünete volt és alig egyötödüknél észleltek intellektuális funkciózavart. 13 betegnél pozitív, 41-nél negatív szindrómát állapítottak meg. A pozitív és a negatív tünetek egymással nem függtek össze. A depressziós tünetek nem korreláltak a negatív tünetekkel. A pozitív tünetek az alacsony DBH aktivitással, a negatív tünetek a hospitalizációk időtartamával, a premorbid adaptációzavarral és a tardiv dyskinesiával függtek össze. Az életkor mindkét tünetcsoporttal, de ellentétesen korrelált. A negatív tünetek és az intellektuális deficit között feltételezett összefüggést egyértelműen nem sikerült igazolni. Az eredmények némi támpontot nyújtanak a pozitív és negatív tünetek alapján történő osztályozás érvényességéhez és használhatóságához.

Ideggyógyászati Szemle

1987. MÁJUS 01.

Paranoiditás és alacsony dopamin-béta hidroxiláz aktivitás

DR. NÉMETH Attila, DR. FRATER Rózsa, DR. BAGDY György, DR. ARATÓ Mihály

A szerzők 131 beteg serum dopamin-béta-hidroxiláz (DBH) aktivitását vizsgálták, és BPRS tünetbecslő skálát alkalmaztak a paranoiditás mértékének megítélésére.

Ideggyógyászati Szemle

1985. JÚLIUS 01.

A dopaminerg rendszer neuroendokrin vizsgálata akut schizophreniában

ARATÓ Mihály, ALFÖLDI Antal, MÓD László, PAPP Zsuzsa, BAGDY György, BROWN M. Gregory

A szerzők a centrális dopaminerg mechanizmusok feltételezett mutatóit - szérum prolactin, növekedési hormon és dopamin-B-hydroxyláz valamint 0,25 mg sc, apomorphin által kiváltott változásaik – vizsgálták 12 fiatal, férfi, gyógyszeres kezelésben soha nem részesült, akut schizophrénben. A schizophrének szignifikánsan alacsonyabb prolactin szinteket mutattak, mint az egészséges kontroll-személyek. A schizophrén csoportban nem mutatkozott konzekvens változás a DBH aktivitásban az apomorphin adását követően, szemben az egészséges csoporttal, ahol kisfokú, de szignifikáns DBH aktivitás fokozódást észleltek. 5 schizophrén beteg mutatta az 5 legnagyobb növekedési hormon választ az apomorphin hatására, a két csoport közötti különbség azonban nem volt szignifikáns.

Ideggyógyászati Szemle

1984. JÚLIUS 01.

A szérum dopamin-béta hidroxiláz aktivitás vizsgálata mániás-depressziós nőbetegeknél

DR. RIHMER Zoltán, DR. BAGDY György, ARATÓ Mihály

A. szerzők 54 mániás-depressziós (29 bipoláris I és 25 bipoláris II) nőbeteg szérum dopamin-béta-hidroxiláz (DBH) aktivitását vizsgálták és vetették össze 48 egészséges kontroll adataival. Nem volt különbség a betegek és kontrollok DBH aktivitása között, de a bipoláris I csoport tagjainál szignifikánsan alacsonyabb volt a szérum DBH szint mint a kontrolloké, és jelentősen, de nem szignifikánsan alacsonyabb a bipoláris II betegekhez képest. Nem észlelték a neuroleptikus kezelés mellett mások által leírt DBH gátlást. Az ún. pszichotikus depressziós betegek szérum DBH aktivitása szignifkánsan magasabb volt mint a nem pszichotikus csoporté. Eredményeiket a kedélybetegségekben közölt biológiai adatok tükrében diszkuttálják.

Ideggyógyászati Szemle

1983. ÁPRILIS 01.

Biokémiai és neuroendokrinológiai vizsgálatok a neuroleptikumok klinikai hatásának és extrapyramidális mellékhatásainak előrejelzésére

DR PERÉNYI András, DR BAGDY György, DR ARATÓ Mihály

A szerzők 20, legalább 3 hónapja gyógyszermentes schizophren nőbeteget vizsgáltak a terápiás hatás, illetve a parkinsonos tünetek kifejlődése szempontjából. A neuroleptikumok dózisát, az esetleges kombinációkat a kezelő orvos határozta meg. A klinikai értékelés mellett plazma dopamin-beta-hydroxylase (DBH), thrombocyta monoamino oxydase (MAO), valamint plazma prolactin szint meghatározásra is sor került. A 28 napos vizsgálat során a thrombocyta MAO aktivitás szignifikánsan csökkent. Egyetlen reszponder sem volt, akinél kritériumaink szerint parkinsonos tünetek alakultak volna ki. A reszponder nem parkinsonizálódott betegeket szignifikánsan alacsonyabb plazma DBH aktivitás jellemezte, mint a non-reszponder parkinsonizálódott betegeket. Eredményeink alapján felmerül, hogy a jó prognozisú, extrapyramidális tüneteknek kevésbé kitett betegeket magasabb agyi dopamin aktivitás, a rossz prognózisú, extrapyramidális tünetek szempontjából veszélyeztetettebb betegeket viszont alacsony centrális dopamin aktivitás jellemzi.

Ideggyógyászati Szemle

1982. MÁJUS 01.

Az elektrokonvulzív terápia hatásmechanizmusának neuroendokrin vizsgálata

DR ARATÓ Mihály, DR BAGDY György

A szerzők előző vizsgálatai arrn, utalnak, hogy az elektrokonvulzív terápia (ECT) által kiváltott prolactin válasz nem stress-reakció eredménye, mert egyéb stressz-érzékeny hormonok szekréciója nem fokozódott az ECT-t követően. Ezzel összhangban állnak jelen vizsgálataik adatai is, miszerint a diazepam előkezelés nem befolyásolja az ECT által kiváltott prolactin választ. A szérum prolactin szint emelkedéssel egyidőben kisfokú, de szignifikáns szérum dopamin-/B-hydroxylas aktivitás csökkenést észleltek. Szignifikáns negatív korreláció mutatkozott a szérum DBH alapaktivitása és a PRL válasz mértéke között. Ez az adat a szérum DBH aktivitás és a centrális dopaminerg működés közötti kapcsolatra utal. Az ECT által kiváltott PRL válasz feltehetően az ETC dopaminerg hatásának eredménye.