Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 145

Klinikai Onkológia

2024. FEBRUÁR 29.

A 2023. évi San Antonió-i Emlőrák-Szimpózium összefoglalója

MÁHR Károly

Az emlőrákkal foglalkozó szakemberek minden évben nagy érdeklődéssel várják a San Antonió-i emlőrák-szimpózium legújabb eredményeit. 2023 decemberében is nagy érdeklődés kísérte a szimpóziumot. Sokan várták a nemrég kezdett vizsgálatok elsődleges eredményei mellett a korábban ismertetett klinikai vizsgálatok legújabb adatait is.

Klinikai Onkológia

2024. FEBRUÁR 29.

Az előrehaladott méhnyakrák korszerű gyógyszeres kezelése

SZÖLLŐSI Regő

A méhnyakrák világszerte a fiatal nők egyik leggyakoribb daganata, amelyet majdnem minden esetben a HPV 16/18 fertőzés okoz.

Immunonkológia

2024. JÚLIUS 15.

Immunmediált endokrin mellékhatások

MEZŐSI Emese

Az elmúlt évtizedben az immunellenőrzőpont-gátlók forradalmasították az onkológiai kezeléseket. A kiváló hatékonyság mellett azonban új mellékhatásprofillal kellett szembenézni a betegeknek és orvosoknak. Az immunmediált mellékhatások közül gyakoriságukat tekintve kiemelkednek az endokrin mellékhatások, amelyek akár a betegek 40%-ánál is jelentkeznek.

Lege Artis Medicinae

2024. JÚNIUS 25.

Az Észak-Alföldi régió familiáris hypercholesterinaemiás betegeinek jellemzői – a familiáris hypercholesterinaemia regiszter jelentősége

SZÔKE Csenge, ZSÍROS Noémi, LÔRINCZ Hajnalka, PARAGH György, HARANGI Mariann

Az FH örökletes anyagcsere-betegség, mely jelentősen emelkedett össz- és LDL-C-szinttel jár. Felismerése, a járulékos kockázati tényezők azonosítása, és a korai, hatékony lipidcsökkentő kezelés alkalmazása kiemelten fontos feladat.

Lege Artis Medicinae

2024. JÚNIUS 25.

Célzott terápiák a reumatológiai gyakorlatban: előnyök és hátrányok

VERECKEI Edit

Az autoimmun, immunközvetített gyulladásos és az autoinflammatiós kórképek összetett tünetegyütteseket alkotnak. A tanulmány a megcélzott mechanizmusokat és betegségeket, valamint a gátló készítményeket mutatja be.

Klinikai Onkológia

2023. DECEMBER 07.

Epehólyag- és epeúti daganatok kezelése

HARISI Revekka

Az epeeredetű daganatok (BTC-k: epehólyagrák, intrahepaticus és extrahepaticus epeúti daganat) olyan heterogén rosszindulatú daganatok, amelyek jelentősen eltérő epidemiológiai, klinikai és molekuláris jellemzőkkel rendelkeznek.

Ideggyógyászati Szemle

2024. MÁJUS 30.

„Verseny az idővel”: a POEMS szindróma

RÓNASZÉKI Benedek, SANDI Dániel, ÓNODI Ádám, SZABÓ Nikolett, DÉZSI Lívia, TAJTI János , PIUKOVICS Klára

A POEMS szindróma egy potenciálisan jól menedzselhető betegség napjainkban, egyre bővülő terápiás arzenállal. A szindróma korai felismerése, ami a gyakorló orvosok számára továbbra is kihívást jelent, nagy jelentőségű a súlyos többszervi károsodás megelőzése szempontjából. Az alábbi két eset bemutatásával a szerzők a betegség késői szövődményeire hívják fel a figyelmet, illetve az elérhető terápiás lehetőségeket mutatják be POEMS szindrómában.

Klinikum

2024. JANUÁR 30.

Az iscalimab hatékonysága myasthenia gravis kezelésében

A myasthenia gravis (MR) egy ritka autoimmun betegség, mely a neuromuscularis ingerületátvitelt gátolja. A betegség a világon több mint 700000 embert érint. A generalizált MG-s betegek körülbelül 80-90%-ában kimutatható a posztszinaptikus nikotinos acetilkolin-receptort (AChR) gátló autoantitest, míg további 5–8%-ban MuSK-autoantitest vagy ritkábban, LRP4-autoantitest mutatható ki.

HEMATOLÓGIA Tudományos Magazin

2023. DECEMBER 29.

Sejtterápiás megközelítések a malignus lymphomák gyógyításában

MIKALA Gábor, CEGLÉDI Andrea, SZEMLAKY Zsuzsanna

Az immuno-kemoterápiák és/vagy Bruton-féle tirozinkináz-gátlók, valamint a sporadikusan alkalmazott célzott terápiák alkalmazása után visszaeső vagy refrakteritást mutató B-sejtes malignus lymphomák hatékony kezelése megoldatlan. Ezen a területen jelent új és hatásos terápiás lehetőséget a T-sejtes tumorellenes válasz direkt módon történő aktiválása. Erre alkalmasak lehetnek a genetikailag módosított, kiméra-T-sejt-receptort hordozó CAR-T sejtek.

HEMATOLÓGIA Tudományos Magazin

2023. DECEMBER 29.

Célzott szerek a krónikus lymphoid leukaemia kezelésében

SZÁSZ Róbert

A hematológia mindig élenjárt a molekuláris ismeretek gyakorlati hasznosításában. Az elmúlt évtizedben a krónikus lymphoid leukaemiáról (CLL) szerzett ismeretek bővülése új, a CLL-sejtekben ható, a patofiziológiai eltérések korrekcióját célzó gyógyszerek megjelenését eredményezte. A CLL kezelése még a 2010-es években is jelentősen támaszkodott a klasszikus kemoterápiás protokollokra.