Az érem oldalai
ZSUZSA Gábor
2007. FEBRUÁR 22.
Lege Artis Medicinae - 2007;17(02)
ZSUZSA Gábor
2007. FEBRUÁR 22.
Lege Artis Medicinae - 2007;17(02)
Túlélni sorsfordító időket egyéni helytállás, teljesítmény eredménye, véletlen szerencse ajándéka vagy a kettő vegyüléke egyaránt lehet. Az idők múltával azonban a túlélőre a lelki terhek mellé óhatatlanul is súlyos felelősség hárul: a tanúságtételé. Ha a képzettsége, az adottságai képessé teszik rá, leróhatja ezt, alkotó módon. Vagy feltárulkozhat, az utókornak elemző feldolgozásra kínálhatja saját személyes sorsát, megélt tapasztalatait.
Lege Artis Medicinae
BEVEZETÉS - A WHOQOL-OLD életminőségkérdőívet multikulturális módszerrel fejlesztették ki. A szerzők a nemzetközi munkacsoport magyar résztvevői voltak. A szolgáltatások fejlesztése céljából az idősödő emberek attitűdjeinek megismerése is fontos, ezért a munkacsoport egy AAQ elnevezésű (angolul: attitudes to ageing questionnaire) kérdőívet is létrehozott. A két módszerrel hazai idős emberekből álló mintát vizsgáltak. A cél a vizsgált személyek válaszainak értékelése volt életminőségükre, szociális és egészségi állapotukra, valamint az idősödés folyamatával kapcsolatos attitűdjeikre vonatkozóan. SZEMÉLYEK ÉS MÓDSZER - A vizsgálatban öszszesen 333 fő, 60 évesnél idősebb ember (köztük 190 nem egészséges, 143 egészséges) vett részt. A vizsgált személyek részben önállóan töltötték ki a kér-dőívet, részben szóbeli kérdezést kértek. A vizsgálati személyek a vizsgálatban nagyrészt jól együttműködtek. Az idős populáció vizsgált mintája általában a magyarországi idős emberekre vonatkozó jelenségeket tükrözte. A statisztikai számításokhoz az MS SPSS for Windows (11.0 változat) programot használták. EREDMÉNYEK - A jobb egészségi állapot, a jobb hangulat, valamint a jobb önellátó képesség javítja az életminőséget. Jobb idősödési attitűdök mellett kedvezőbb az életminőség. KÖVETKEZTETÉSEK - A WHOQOL-OLD kérdőív használata hazai idős emberek életminőségének felmérésére a napi rutinban is ajánlható. Az eredmények a mentális egészség kiemelt jelentőségére utalnak az egyén idősödési attitűdjei alakításában. Az új kérdőívek használata segíthet az idősödéssel kapcsolatos negatív beállítódások megváltoztatásában.
Lege Artis Medicinae
Aki tudománnyal foglalkozik, bármilyen szinten cselekszi is ezt, előbb-utóbb felteszi magának a kérdést, voltaképpen mi is az értelme annak, amit művel. Amennyiben az adott szakterület gyakorlatban alkalmazhatót, „hasznosat” termel, az adható válasz első pillantásra könnyű (azt, hogy végső soron valóban hasznos- e a haszon, e mesterségek szakemberei közül általában nem bolygatja senki). Ha azonban szakmánk értelme nehezebben határozható meg, bizonyos tudományba vetett hit, illetve ennek retorikai megnyilvánulása szokta helyettesíteni az érveket. Valójában azonban ez a hit és retorika a „hasznos tudományok” számára is minden magyarázat alapja, csakhogy ebben az esetben szerényen meghúzódik a háttérben.
Lege Artis Medicinae
A görög „soteria” szó jelentése: újjászületés, megszabadulás. A Soteria Alapítvány munkatársai és alapítói arról vallanak, hogy olyan helyet szeretnének teremteni, ahol a pszichiátriai betegségben szenvedők elhagyhatják azt a környezetet, amelyben előre meghatározottak a szerepek, s az ember érintettként semmi más nem lehet, mint legfeljebb „jó beteg”.
Lege Artis Medicinae
A kábítószerek problémájától hangos világunkban legnevezetesebb képviselőjével, a cannabis hatóanyaggal kapcsolatban jelentős tudományos és gyakorlati eredmények születtek.
Lege Artis Medicinae
Az Amerikai Májkutató Társaság (American Association for the Study of Liver Diseases, AASLD) 57. kongresszusát idén Bostonban rendezték meg a számos kisebb-nagyobb és egy óriási előadóteremmel rendelkező Hynes Kongresszusi Központban.
Lege Artis Medicinae
BEVEZETÉS - Az utóbbi években különösen a fiatalok körében egyre népszerűbb elektronikus cigaretta (e-cigaretta) használat előnyösnek vélt oldalai, illetve feltárt kockázatai számos vitát generálnak mind a hazai, mind a nemzetközi szakirodalomban. Kutatásunk célja volt a fiatal felnőttek körében az e-cigaretta-használat gyakoriságának feltárása, és a kipróbálását előre jelző szociodemográfiai, dohányzói és általános egészség-magatartási tényezők azonosítása. MÓDSZER - Keresztmetszeti, anonim önkitöltős kérdőíves vizsgálatunkat egy nyári fesztiválon részt vevő, felsőoktatásban tanuló fiatal felnőttek körében (n=889) végeztük. Leíró statisztikai elemzések mellett többváltozós logisztikus regresszióanalízissel (p<0,05) vizsgáltuk az e-cigaretta kipróbálását előre jelző tényezőket. EREDMÉNYEK - Az e-cigarettát mintánk harmada már kipróbálta. Közöttük legtöbben naponta dohányoztak, de a hagyományos cigarettával még sohasem próbálkozók is közel 15%-ot képviseltek. Rendszeres használatról csak 1,2% számolt be. A kipróbálás esélyhányadosa (EH) nagyobb volt a napi rendszerességgel dohányzók (EH=3,28), a dohányzást már kipróbálók (EH=2,10), a férfiak (EH=1,88) és az egészségükért keveset tevő fiatalok (EH=1,65) körében. KÖVETKEZTETÉSEK - Rekreációs környezetben felvett mintánkban a hasonló korcsoportban végzett külföldi vizsgálatokhoz képest a fiatalok nagyobb arányban próbálták ki az e-cigarettát, a rendszeres használat viszont mérsékeltebbnek bizonyult. Eredményeink alapinformációkat adhatnak további hazai kutatásokhoz.
Magyar Radiológia
A Magyar Radiológusok Társaságának webszervere 1997 óta a DEOEC Radiológiai Klinikán üzemel, nagy kapacitású, gyors egyetemi hálózatra telepítve, tűzfal mögött.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás