Nyaki gerincsérültek kezelése spinofusióval
DR MÉREI F. Tibor1, DR KOPA János1, DR BODOSI Mihály1
1973. AUGUSZTUS 01.
Ideggyógyászati Szemle - 1973;26(08)
DR MÉREI F. Tibor1, DR KOPA János1, DR BODOSI Mihály1
1973. AUGUSZTUS 01.
Ideggyógyászati Szemle - 1973;26(08)
A nyaki gerinc törésej és ficamai túlnyomó többségükben a gerinccsatorna szűkületével járnak, s ellátásuknál lényeges, hogy e csatorna eredeti tágasságát rövid időn belül visszaállítsuk, ebben a helyzetben megtartsuk, majd rögzítsük.
Ideggyógyászati Szemle
Az agy felszínén elhelyezkedő arterio-venosus angiomák radicalis eltávolításaival szerzett kedvező tapasztalatok után, a centralis területek, beszédközpontok közelében elhelyezkedő, a corpus callosumba, a kamrákba beterjedő arteriovenosus malformatiók műtéti megoldására irányultak az idegsebészek törekvései.
Ideggyógyászati Szemle
Átmeneti ischaemiás attackok és az agyi erek sclerosisa közötti összefüggés régóta ismeretes és nem ritkán bevezet , ill. jelzői a kialakuló súlyos tünetegyüttesnek (Penzoldt, 1881; Hunt, 1914; Gurdjian és mtsai, 1955, 1961 stb.). Az elmúlt 15 évben egyre nagyobb jelent gű az átmeneti ischaemiáért felelős érelváltozások angiographiás
Ideggyógyászati Szemle
Az anticonvulsiv gyógyszerek jelentős része fokozza a D-vitamin szükségletet. Ez a mellékhatás csak néhány éve ismeretes. Kruse 1968-ban közölte, hogy Németországban a hosszú időn át antiepileptikumokkal kezelt saceres gyermekek között gyakori a D-vitamin hiányállapot [14].
Ideggyógyászati Szemle
Az aneasthesiologia fejlődése , az egyre újabb gyógyszerek, anaestheticumok és eljárások alkalmazása kétségtelenül egyre inkább kielégíti az idegsebészet speciális igényeit, amelyeket az az anaesthesiával szemben támaszt.
Ideggyógyászati Szemle
A serum enzymek activitas változásait - általában emelkedését - olyankor szoktuk észlelni, ha valamely szerv károsodott. Ez az összefüggés teszi az enzym-vizsgálatokat a klinikai diagnostica számára annyira hasznossá.
Lege Artis Medicinae
Az invazív vizsgálatok azt mutatják, hogy a betegek kétharmadában a szívizom-ischaemia obstruktív coronariabetegség és más szívbetegség hiányában (INOCA) áll fenn, melynek oka a microvascularis diszfunkció (CMD), és amelynek következménye a microvascularis koszorúér-betegség (MVD), a microvascularis vagy epicardialis vasospasticus angina (MVA) lehet. A korszerű klinikai gyakorlatban a noninvazív kardiológiai képalkotó eljárások fejlődésével lehetővé vált a coronariaáramlás mérése a jellemző indexek meghatározásával. Mindezek javítják a CMD és az általa okozott myocardialis ischaemia diagnózisát, és lehetőséget adnak az elsődleges MVD diagnosztizálására. Tekintettel arra, hogy az MVD felismerése-kezelése a magyar orvosi gyakorlatban jelentősen alulreprezentált, az alábbiakban részletesen ismertetjük a primer stabil microvascularis anginát (MVA), annak korszerű invazív és noninvazív differenciáldiagnózisát és kezelését, különös tekintettel – a gyakorisága miatt – a magas vérnyomás által kiváltott formára és a nők koszorúér-betegségére. Kiemeljük a hazai lehetőségek figyelembevételével az ajánlható diagnosztikai eljárásokat.
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) egy olyan integrációs platform, amelynek központi szolgáltatásai gyorsabbá és átláthatóbbá teszik az egészségügyi folyamatokat. A rendszer hatékony és azonnali adatcserét tesz lehetővé, amelynek fontosabb céljai a betegadatok és dokumentációk cseréjének megvalósítása, illetve a különböző egészségügyi ellátók közti erőforrások (CT, MR, labor és egyéb diagnosztikák) használata.
A sebellátás kezdete több ezer évre nyúlik vissza. Ahhoz, hogy a ma használatos nedves sebkezelés ilyen hatékony lehessen, rögös út vezetett. A sebkezeléshez szükséges lokális folyamatok ismerete, a sebek ellátásához szükséges anyagok hatékonyságának feltérképezése, a sérülés okozta vérzéscsillapítás és traumás sokk kezelése, a sebesülés során bejutott kórokozók elpusztítása, a sebellátás során az optimális higiéniai viszonyok biztosítása, a krónikus sebek esetében az alapbetegség kezelése mind-mind hozzájárult ahhoz, hogy ma hatékony ellátást tudjunk biztosítani. Az évezredek során zajló sorozatos háborúk nagyban segítették a sebkezelés fejlődését, hiszen napjainkban is sok olyan fejlesztés ismert, amelyet a mindennapi gyakorlatban való elterjedése előtt a hadsereg már használt.
Lege Artis Medicinae
Diabetesszel szövődött terhességben a hyperglykaemia kezelése döntő fontosságú a szülés során mind az anya, mind az újszülött szülészeti kimeneteli adatainak javítása szempontjából. Ez különösen jelentős 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő anyák esetében, és minden olyan anyánál, aki inzulinkezelésre szorul a várandósság alatt. Szteroidok alkalmazása a koraszülés kockázatának kitett várandósoknál tovább bonyolítja a hyperglykaemia kezelését közvetlenül a szülés előtti időszakban, és szükségessé teszi az inzulinterápia megfelelő módosítását. A szülés alatti éhomra maradás igénye megfelelő folyadék-, glükóz- és inzulinkezelést igényel a szülést megelőző órákban. Császármetszés esetén a betegek az első étkezésig szintén infúziós kezelésre szorulhatnak. Egységes szülés körüli kezelési ajánlás hiányában a szerző áttekinti a nemzetközi irodalom diabeteses várandósok szülés körüli ellátására vonatkozó belgyógyászati kérdéseit. Az összefoglaló közlemény bemutatja a különböző típusú cukorbetegségben szenvedő asszonyok inzulinkezelésének sajátosságait a szülés előtt, alatt, és közvetlenül utána. Adagolási ütemtervet ismertet azok számára, akik a szülés előtti időszakban koraszülés miatt, és tüdőérlelés céljából antenatalis szteroidkezelésre szorulnak. A közlemény kitér a szülés körüli vércukor-ellenőrzés, a folyamatos szövetközi glükózmonitorozás és a inzulinpumpa-kezelés alkalmazására és programozására is.
Ideggyógyászati Szemle
Annak ellenére, hogy a Parkinson-kór diagnosztikája és kezelése az elmúlt években is folyamatosan fejlődött és új terápiás lehetőségek jelentek meg, a Parkinson-kórral élők kezelése és gondozása, különösen az előrehaladott szakaszban, továbbra is nagy kihívást jelent a mozgászavarral foglalkozó neurológusok számára. A Parkinson-kór kezelését több tényező is kedvezőtlenül befolyásolja: a betegség megállíthatatlanul halad előre, a betegek tünettana és a progresszió gyorsasága, az egyéb kísérő nem motoros tünetek és a kezelés okozta komplikációk megjelenése nagy heterogenitást mutatnak. Mindezek alapján nehéz az egységes rutin terápiás elv kidolgozása és alkalmazása. Ez az összefoglaló a szakmai kollégiumi ajánlás és a szakirodalom adataira támaszkodva próbálja megvilágítani a Parkinson-kór kezelésének szempontjait, különös tekintettel az előrehaladott stádiumú esetekre.
1.
2.
3.
Ideggyógyászati Szemle
[A fluoxetint szedő Covid-19-pneumoniás betegeknek nagyobb a túlélési esélye: retrospektív, eset-kontrollos vizsgálat ]4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás