A myopathiákról
HEINER Lajos1
1967. DECEMBER 01.
Ideggyógyászati Szemle - 1967;20(12)
HEINER Lajos1
1967. DECEMBER 01.
Ideggyógyászati Szemle - 1967;20(12)
Az előadás jellege és az idő rövidsége miatt szükségszerűen csak röviden, vázlatosan foglalhatom össze a myopathiákkal kapcsolatos pathogenetikai, klinikai problémákat.
Ideggyógyászati Szemle
[A kéreg ontogenesisére vonatkozó neurophysiologiai kutatások (Elligson, Purpura) mellett a formatio reticularis (Scheibel) kivételével kevéssé tanulmányozott a subcorticalis-corticalis kapcsolatok ontogenesise. Szerző tanulmányában választ keres arra, hogy az alvás és ébrenlét alatt vizsgált electromos tevékenységben miképpen tükröződik az Ammon-szerv ontogenesise (1), epilepsiás tevékenységben milyen az Ammon-szerv kisülésének érési folyamata (2). Vizsgálati anyag: 80 macska, néhány órás — 2 hónapos életkorral. Vizsgálati idő: néhány nap — több hét. Corticalisan és subcorticalisan stereotaxiával beültetett electródák. Kísérlet befejezte után az agy szövettani feldolgozása az electrodák helyének localisalására.]
Ideggyógyászati Szemle
A myopathiákra vonatkozó újabb ismeretek tükrében szerzők ismertetik a dystrophia musculorum progressivában szenvedő testvérpárra és a — hazai irodalomban elsőként — azok klinikailag panasz- és tünetmentes, de enzymopathiás családtagjaira vonatkozó adataikat.
Ideggyógyászati Szemle
A szerzők chronikus thyreotoxikus myopathia ritka formáját ismertetik. Súlyos myopathia mellett sem tapintható strumát, sem tachycardiát, sem exophthalmust nem észleltek. Esetük kapcsán röviden foglalkoznak a chronikus thyreotoxikus myopathia pathogenesisének kérdésével, és tárgyalják hasonló esetekre vonatkozóan a kórisme felállításának lehetőségeit.
Ideggyógyászati Szemle
Szerzők az irodalom adataival összhangban megállapították, hogy cukor betegségben neuromyopathia aránylag gyakran észlelhető. Az elváltozásokat rendszeresen keresve az esetek számának szaporodása várható. A folyamat pontos oka ismeretlen, lefolyása EMG-vel, illetve az ideg-ingervezetési sebesség mérésével objektíve követhető. Kezelésében a diabetes jó beállítása, massiv vitamindosisok és fizikotherapia mellett refractaer esetekben Thioctacid megkísérlése indokolt.
Ideggyógyászati Szemle
A szerzők öt, 60 éves életkor felett kezdődött myasthenia gravis esetüket ismertetik. Röviden összefoglalják az időskori myastheniával kapcsolatos diagnosztikus és theraphiás kérdéseket.
Ideggyógyászati Szemle
24 chronikus izombetegségben szenvedő gyermek ismertetése. A klinikai és általános laboratóriumi vizsgálatokon kívül serum CPK és aldolase, EMG, legtöbbjüknél izom-biopsia is történt. Az EMG- valamint a serum-enzym vizsgálatok (CPK, Aldolase) elsősorban a pseudomyopathiás spinalis izom-atrophiától való elkülönítésben döntőek. Biztos DMP-esetekben is kaphatunk a biopsiában erős gyulladásos reactiót. Az alapos laboratóriumi vizsgálatok segítenek hozzá a „tüneti myopathiák" - jelen esetben 1 D-vitamin resistens rachitis felismeréséhez.
1.
2.
3.
Ideggyógyászati Szemle
[A fluoxetint szedő Covid-19-pneumoniás betegeknek nagyobb a túlélési esélye: retrospektív, eset-kontrollos vizsgálat ]4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás