Bevezetés: A temporalislebeny-epilepszia (TLE) az egyik leggyakoribb felnőttkori farmakoterápia-rezisztens epilepszia, melyben a hippocampalis elváltozások mellett jelentős patológiás elváltozások találhatók a neocorticalis területeken is. Ismert, hogy a TLE-betegek agykérgi fehérállományában szignifikánsan nagyobb számban vannak jelen neuronok, mint nem epilepsziásokban, abban az esetben is, ha képalkotó eljárásokkal a neocortex területén nem látható eltérés. Korábbi vizsgálataink során kimutattuk, hogy a fehérállományi neuronok között vannak mind serkentő, mind gátló neuronok. Eredményeink arra utaltak, hogy a fehérállományi neuronok jelentős része a magzati korban átmenetileg jelen lévő subplate maradványaként van jelen, míg másik részük feltételezhetően a vándorlás során a fehérállományban rekedt populáció.
Módszerek: Arra vonatkozóan, hogy a fehérállományi neuronok funkcionálisan aktívak-e, és részt vesznek-e a neuronalis körökben, nincs információ. Ennek kiderítése céljából vizsgáltunk a szinapszisok eloszlását és denzitását farmakoterápia-rezisztens TLE-betegek sebészileg eltávolított temporalis neocorticalis fehérállományában. A neuronok és a szinapszisok láthatóvá tétele szinaptofizin- (SYN) és NeuN-antitestekkel, immunhisztokémiával történt. A SYN jelenlétét a preszinaptikus terminálisokban immun-elektronmikroszkópiával igazoltuk. Az immunfestés kvantifikációja után az adatokat a betegek klinikai adataival és a műtét előtt végzett kognitiv tesztek eredményeivel hasonlítottuk össze.
Eredmények: A TLE-betegekben a fehérállományi SYN-denzitás szignifikánsan magasabb volt, mint a kontrollokban. Szignifikáns korrelációt találtunk a SYN immunreakció és a fehérállományi neuronok denzitása között. Az idegsejtek és a SYN-denzitás, valamint a betegek verbális memóriaadatai között szignifikáns regressziót találtunk. A betegek műtét utáni rohammentességére vonatkozó adatok és a szövettani eredmények között nem volt szignifikáns összefüggés, bár a magasabb neuron- és szinapszisdenzitás jobb posztoperatív eredménnyel társult.
Következtetés: Eredményeink arra utalnak, hogy TLE-ben a fehérállományi neuronok jelentős szinaptikus bemenetet kapnak, és ezáltal a rohamok kialakulása és fenntartása szempontjából fontos neuronhálózatokba integrálódnak.
Támogatás: Nemzeti Agykutatási Program NAP 2.0 (2017-1.2.1-NKP-2017-00002), az Innovációs és Technológiai Minisztérium FIKP 5. tématerületi pályázata, 20765-3/2018/FEKUTSTRAT.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás