Bevezetés: A diffúziós tenzor képalkotás és a rostkövetési vizsgálatok elterjedésével az elokvens területi tumorok, akár a bazális ganglionok vagy az agytörzsi térfoglalások, az epilepsziák és a mozgászavarok sebészete is új irányt vett. Az eltávolítandó daganatok, epileptogén fókuszok, vagy a mély agyi célpontok strukturális hálózati viszonyainak, kapcsolatrendszerinek ismeretével jelentősen javítható a műtétek klinikai kimenetele.
Módszerek: Intézetünkben a diffúziós tenzor képalkotás 64 irányú méréseken alapul. Az adatok elemzése során GPU alapú, valószínűségi röstkövetési vizsgálatokat végzünk. A vizsgálatokat a beszédközpontok közötti hálózatok, a mozgató pályarendszer, a mély agyi magvak, a törzsdúcok, valamint az agytörzs kapcsolatrendszereinek feltérképezésére egyaránt rutinszerűen alkalmazzuk. Az adatfeldolgozások gördülékennyé tételére saját fejlesztésű automatizált munkafolyamatokat hoztunk létre.
Eredmények: Az elmúlt 5 évben összesen 227 esetben végeztünk az említett módszerrel rostkövetési vizsgálatot Intézetünkben. 2 AVM, 5 agytörzsi tumor, 6 cavernoma, 121 supratentorialis tumor, 16 epilepsziaműtét, míg mély agyi stimuláció tekintetében 20 esszenciális tremor, 8 dystonia, 48 Parkinson-kór diagnózis miatt műtétre kerülő betegnél segítette sikerrel az alkalmazott technológia a preoperatív tervezés folyamatát.
Következtetés: A diffúziós tenzor képalkotás hatékony eszköz a bonyolult idegsebészeti esetek preoperatív kivizsgálása során. Eredményeink hasznos útmutatással szolgálnak a reszekciós műtétek alatt, neuronavigáció integrációja mellett. A mély agyi stimulációban az alkalmazott mikroelektródák száma jelentősen csökkenthető, a robottechnológia párhuzamos bevezetésével minden eddiginél pontosabb elektródapozíció érhető el.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás