Hírvilág

Sok empátia, jó fizikai állapot és különösen erős idegek

2013. AUGUSZTUS 22.

Szöveg nagyítása:

-
+

Végéhez közeledik az idei Bayreuthi Ünnepi Játékok, amelyen csütörtöktől még egyszer látható a teljes 2013-as repertoár. Az érdeklődők pedig azt is megtudhatják, kik dolgoznak az előadások zökkenőmentességéért. Az augusztus 28-án záruló fesztiválon az új Ringet, A bolygó hollandit, a Lohengrint, végül a Tannhäusert tekinthetik meg a 200 éves született és 130 éve elhunyt Richard Wagner műveinek rajongói, akik a szervezők hírleveléből ritka bepillantást nyerhetnek a kulisszák mögé is. Ute Gherasim 11 éve tölti a nyarait a szűk súgólyukban, ahol legalább a széke kényelmes. Az énekesek egyéniségére szabja súgói módszerét, azt vallja, hogy sok empátia, jó fizikai állapot és különösen erős idegek, megosztott figyelem szükséges a munkájához. Ritka, hogy egy énekes elfelejti a szövegét, de a művészeknek biztonságot ad a tudat, hogy ő ott van és egy mondattal mindig a szereplő előtt jár. Van, akinek elég, ha a szájáról olvas, de ha erős a kórus és a zenekar, néha még kiabálnia is kell. Egyik szeme a karmester monitoron van, másik a partitúrán - mondta el. Különös szituációk is megestek vele, A Rajna kincse egy korábbi előadásán a színpadi medencéből kicsapott a víz és bezúdult a súgólyukba, Ute Gherasim azonban csak hidegvérrel kiürítette a kézitáskáját, kikapcsolta a lámpáját, és úgy súgott tovább. A Rajna kincse és a Siegfried című operákban a kovácsüllőnek is meg kell szólalnia. Wagner 18 üllőt, illetve fémszelvényt írt elő, és az alsó színpadon helyeztette el őket. Manapság a tűzrendészeti előírások miatt az ütőket "száműzték" a kis kórusterembe. Itt próbálta ki az igen sikeres Ring-dirigens Kirill Petrenko és asszisztense, Wolfgang Wengenroth az eszközöket, amelyeket két fiatal ütőhangszeres kezel: a Lipcsei Zeneművészeti Főiskolán tanuló 26 éves Roland Schneider és a 25 éves Jakob Eschenburg, aki a Dresdner Staatskapelle akadémiájának növendéke. Ők ketten monitoron figyelik a Ring-előadásokon a karmestert, a kis kórusszobából kilenc vezetékes mikrofon továbbítja a hangot a fesztiválszínházba. A két ifjú muzsikus azonban más előadásokban is közreműködik. Vállalták, hogy karban tartják az ütőhangszereket, betolják az árokba a hárfát, ellenőrzik a zenekari pultok lámpáit és, hogy megfelelő helyekre kerülnek a kották. "A rövid fesztiválidőszakra igazán fölösleges lenne ilyen feladatokra külön embert szerződtetni" - vélik. A hangszerek elhelyezését is ők irányítják, Wagner ugyanis minden művének előadásához előírta, melyik zenész hol üljön. "Ismerjük ezeket a jegyzeteket, de minden itt van a fejünkben" - hangoztatták. Idén különösen meleg volt a légkondicionálás nélküli színházban, ezért a karmesterek pólóban vezényeltek a különlegesen mély zenekari árokban, ahová a néző nem is lát be. A két fiatalember garantálja azt is, hogy a tapsra siető karmester sötét zakója ott legyen a színpadhoz legközelebbi helyiségben, az orvosi szobában. 2013. augusztus 22., csütörtök

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Alapvetően alakulhat át a gyógyszerhozzáférés - Interjú Molnár Márkkal

KUN J Viktória

„A beteg egyre gyakrabban találkozik majd azzal, hogy amikor a támogatott, és eddig viszonylag olcsó készítményéért bemegy a patikába, a korábbi óriási választékból csak egy-kettő maradt, aztán már egy sem. Az utóbbi egy évben jelentősen megnőtt az ellátási problémák száma és súlyossága, és az is érezhető, hogy a háttérben meghúzódó okok tendenciózusak” – nyilatkozta az eLitMednek Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci szakértő, aki beszélt a gyógyszerellátás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Idegtudományok

Egymásra ható elmék

SZEMLE eLitMed

Az agyak közötti szinkronitás szintje – ami minél erősebb, annál nagyobb élvezettel jár – szociális állatoknál, így az embernél is, előre jelzi a kapcsolat minőségét, állítja a gyorsan növekvő új kutatási terület, a kollektív idegtudomány.

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Egészségpolitika

Nihil faciendum?

KAPÓCS Gábor

A közelmúltban elképesztő képek jelentek meg a hazai sajtóban egy határszéli szociális otthon ágyipoloska-fertőzöttségét bemutatva. A tudósítások egyöntetűen arról szóltak, hogy az elmúlt időszakban az ágyipoloskák az otthon különböző épületeiben, lakószobáiban általánosan elterjedtek, így a bemutatott jelenség valójában több száz ott élő (és dolgozó) ember életét keseríti meg, és már huzamosabb ideje. Nem csupán megkeseríti mindennapjaikat, hanem egészségüket is veszélyezteti. Mert az ágyi poloska (Cimex lectularius) a vérszívó poloskák családjába tartozva elsősorban emberek vérével táplálkozik, így súlyos betegségek terjesztője is lehet.

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.