Hírvilág

Az éjszakai égbolt állapota

2012. JANUÁR 24.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az idén hetedszer hirdetik meg azt a világméretű megfigyelési akciót, amelynek keretében iskolás csoportok és önkéntesek bevonásával mérik fel az éjszakai égbolt állapotát. Mint a Magyar Csillagászati Egyesület (www.mcse.hu) honlapján olvasható, a fényszennyezés egyik eleme az égbolt mesterséges fényforrásokkal (közvilágítással, rosszul beállított díszkivilágítással, reklámokkal) történő felesleges megvilágítása. A fényszennyezés nemcsak "eltűnteti" szemünk elől a csillagokat, hanem súlyos gondot okoz az élővilágban: megzavarja az állatok tájékozódását, felborítja életritmusukat. Egyre több jel mutat arra, hogy egészségügyi kockázatot is jelent az embert éjszaka érő fény. A fényszennyezés-felmérés célja, hogy a szakemberek megismerjék, felmérhessék a Földön a jelenlegi helyzetet. A kutatómunkába bárki bekapcsolódhat, a résztvevőknek egy csillagtérkép-sorozat segítségével - amelynek lapjai különböző fényszennyezettségi értékekre készültek - kell megállapítaniuk a probléma súlyosságát. Az eredményeket internetes kérdőív kitöltésével lehet eljuttatni a nemzetközi gyűjtőközpontba. "Az akció jó lehetőséget biztosít a diákoknak, hogy bekapcsolódjanak egy tudományos programba. Megismerkednek azzal, hogyan használják a földrajzi koordinátákat, csillagtérképek segítségével megtalálják az Orion csillagképet és meghatározzák a leghalványabb szabad szemmel látható csillagok fényességét a lakhelyükön" - emeli ki az MCSE honlapja. Tavaly közel tizenötezer megfigyelés érkezett be a nemzetközi gyűjtőközpontba a világ különböző pontjairól, köztük Magyarországról is. "Az akciónak köszönhetően nemcsak számszerű adatokat nyerünk az égbolt állapotáról, hanem ami talán még fontosabb, felhívjuk az emberek figyelmét a környezetszennyezés ezen formájára is" - hangsúlyozza az MCSE honlapja. Az akcióról és a fényszennyezésről a fenyszennyezes.hu oldalon található részletes információ. MTI 2012. január 23., hétfő

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok