Hírvilág

Szöveg nagyítása:

-
+

Egy friss tanulmányból az derül ki, hogy beszélgetés közben a hallgató és a beszélő agyműködése figyelemreméltó hasonlóságot mutathat, különösen akkor, ha jól megértik egymást. A kutatók 11 résztvevőt kértek meg arra, hogy hallgassák meg egy nő beszámolóját, aki arra emlékezett vissza, amikor elsős gimnazistaként meghívták egy végzős bálra. A funkcionális MR-vizsgálattal készített agyi szkenek azt mutatták, hogy a hallgatók agyműködése nagyon hasonlított a történetet mesélő nőéhez. A kutatók a jelenséget „idegi párosításnak” nevezték el. A tanulmány szerzője, Greg Stephens, a Princeton Egyetem kutatója elmondta, hogy a beszédalkotás és a beszédértés folyamatai között nagyobb a hasonlóság, mint gondolnánk. Minél nagyobb a párosítás, annál inkább hasonló mechanizmusokat használ a beszélő és a hallgató. Az agyi szkenek azt is kimutatták, hogy a párosítás néha a beszélő beszédével egy időben következik be, máskor pedig elmarad attól. Időnként az is előfordul, hogy a hallgató agyi aktivitása megelőzi a beszélő agyműködését, ami arra utal, hogy a hallgató előrevetíti, amit a beszélő mondani szándékozik. Stephens szerint ez a tükörműködés segítheti a megértést. Az utólagos értékelés alapján kiderült, hogy azok értették meg a legjobban a történetet, akiknek agyműködése a legjobban hasonlított a beszélőéhez, vagyis a legtökéletesebb idegi párosítást mutatták. Ezzel szemben amikor a résztvevők orosz nyelvű történetet hallgattak, amit egyikük sem értett, az agyi képalkotó vizsgálat nem mutatott idegi párosítást. A tanulmány a Proceedings of the National Academy of Sciences e heti online kiadásában olvasható. Forrás: Medipress Kapcsolódó link: PNAS

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

Egymásra ható elmék

SZEMLE eLitMed

Az agyak közötti szinkronitás szintje – ami minél erősebb, annál nagyobb élvezettel jár – szociális állatoknál, így az embernél is, előre jelzi a kapcsolat minőségét, állítja a gyorsan növekvő új kutatási terület, a kollektív idegtudomány.

Klinikum

Másképp működik az infantilis agy

A csecsemőkori amnézia rejtélye azt sugallja, hogy a fejlődő agyban másképp működik a memória. Bármennyire is valóságosnak tűnnek, becsben őrzött legkorábbi emlékeink valószínűleg fényképek láttán vagy a szüleink elmesélése alapján alakultak ki, írja a Science folyóirat.