Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 7

Ideggyógyászati Szemle

2023. MÁJUS 30.

„Stroke-ovi”. A lakossági felvilágosítás új célközönsége: az óvodások

FOLYOVICH András, SZABÓ Pál Tamás, MŰHELYI Viktória, PÁPAI György, CSATÓ Gábor, GYŐRFI Pál, FÁBIÁN Dóra, RÓKA Gabriella, KORDA Lívia, JARECSNY Tamás, JAN van der MERWE, PETE Kinga Nedda, BÁTYAI Éva, BÉRES-MOLNÁR Katalin Anna

A thrombolysis és/vagy thrombectomia bizonyítottan hatékony az akut ischaemiás stroke kezelésében. A szűk időablak miatt alacsony az ezekre a kezelésekre alkalmas betegek száma. A fő korlát a prehospitális szakasz, kevesen hívnak mentőt időben. A késlekedést okozhatja a lakosság elégtelen egészségügyi ismerete, de a stroke-ra leginkább hajlamos populáció magányossága, elszigeteltsége is.

Gondolat

2014. OKTÓBER 29.

Gondolat

2011. AUGUSZTUS 15.

Hatosfogat az orvoskommunikációban

Dr. Rúzsa Ágotát, a SOL intézet igazgatóját az Első Magyar Fenntarthatósági csúcson tartott előadása kapcsán az autoriter és partnerségi hozzáállást is ötvöző, kifejezetten orvoskommunikációra fejlesztett angol "hatosfogat" módszerről és a paternalisztikus orvos-beteg viszony átalakulásáról beszélgettünk.

Lege Artis Medicinae

1992. OKTÓBER 28.

A pszichoterápiás osztály rendszere

BLÜMEL Ferenc

A pszichoterápiás osztály mint rendszer problémái a pszichoterápiás megközelítések sorában önálló terápiás formaként külön feldolgozást érdemelnek. Több megközelítés ötvöződéseként alakult ki az osztályos pszichoterápia integrált koncepciója, amely segítségével a mélylélektani és szociálpszichológiai betegség és terápia elméletek adaptációjával terapeuta csoport (team) végez pszichoterápiás munkát páciens csoporttal különböző terápiás formák rendszerbe illesztésével. A rend szer terápiás működésének feltétele a pszichoterápiás osztály reális és terápiás terei folyamatainak integrációja a nagycsoportokon és a team megbeszéléseken. Az osztályos pszichoterápiára az átlagos pszichoterápiás ellátási problémáktól eltérő terápiás feladatok megoldásakor van szükség, valamint egyetlen formája az átfogó, mély pszichoterápiás klinikai gyakorlat szerzésének.

Ideggyógyászati Szemle

1982. DECEMBER 01.

Az Első Országos Szocioterápiás Alkotótábor tapasztalatainak bemutatása nagycsoport ülések aktometriai feldolgozásának tükrében

VÉGH Magdolna, STREIM Anna

A szerzők az Első Országos Szocioterápiás Alkotótábor tapasztalatairól számolnak be a nagycsoportülések anyagának feldolgozásán keresztül. Az Alkotótábor betegei 12 intézetből jöttek, összesen 34-en, részben nappali szanatóriumból, részben zárt-, ill. munkaterápiás intézetekből. Diagnózisukat tekintve zömében krónikus schizophrének voltak. Szocioterápiás program keretében foglalkoztatták őket, szakmai és művészeti vezetők irányításával.

Ideggyógyászati Szemle

1980. NOVEMBER 01.

A terápiás kontroll formái a pszichiátriai osztályon

DR SÜLE Ferenc

A szerző a pszichiátriai osztályok belső szociálpszichológiai szerkezetét tárgyalja az interperszonális és intraperszonális folyamatok kontrollja szempontjából. Elemzi a terápiás közösségben dolgozó osztály szerkezetét, melynek időben zajló folyamatos történése ötféle egymástól eltérő szociálpszichológiai konstellációból álló lélektani térből szerveződik. Tárgyalja az ezekben kialakuló négy fő kontrollrendszer sajátosságait és a közösség egészére jellemző kontrollproblémák négy formáját, a) X hiper- és hipotóniás állapotot, b) a különböző pszichoterápiás és egyéb módszerek közti interferencia kérdését és annak földolgozását, kiemelve itt a nagycsoport jelentőségét, c) a kontrolláltság és a szabadság dilemmáját, d) az osztály működését zavaró problémák általános szervezési megoldását jelentő fejlődő nyílt rendszer koncepcióját. Végül leírja a kontroll katabolikus és anabolikus formáját és ezek sajátosságait.

Ideggyógyászati Szemle

1979. SZEPTEMBER 01.

[A diagnosztikáról a szándékosan dinamikus öntapasztalati csoportokban a Német Demokratikus Köztársaságban]

VON H. Hess

[Az összesen 160 résztvevővel és egyenként kb. 100 kiscsoportos és kb. 40 nagycsoportos foglalkozással megvalósult 4 képzési közösség tapasztalatai alapján az itt alkalmazott egyes pszichodiagnosztikai eljárásokat röviden ismertetjük és jelentőségüket magyarázzuk. A diagnosztika különböző feladatai miatt - a teljes folyamat "megterhelő" részeként, az eljárások megismerése, valamint a csoportfolyamat eseményeinek visszacsatolása érdekében az oktatók számára, beleértve a kutatási feladatokat is - az eddig alkalmazott eljárások köre meglehetősen nagy volt. A csoportfolyamatok gyakorlati megfigyelésére és rögzítésére három módszer bizonyult különösen alkalmasnak állításaik, kivitelezhetőségük és rövidségük miatt, így ezek használatát alapprogramként ajánljuk. Ezek a Höck és Hess szerinti szociogram, a Feldes-féle polaritásprofil rövidített változata és Taylor skálája a megnyilvánult szorongás rögzítésére (MAS). A végső értékelésnél viszont a harmadik fél által készített értékelő skála (B-skála), valamint az általános értékelőlap igen hasznosnak bizonyult.]