BESZÁMOLÓK
DR. FENYVESI Tamás, DR. GECSÉNYI Mária, DR. KUNCZ Elemér, DR. MAGYAR István, DR. SAMU István, DR. SIMEK Zsófia, DR. SZABÓ Magda
1975. ÁPRILIS 04.
Ideggyógyászati Szemle - 1975;28(04)
DR. FENYVESI Tamás, DR. GECSÉNYI Mária, DR. KUNCZ Elemér, DR. MAGYAR István, DR. SAMU István, DR. SIMEK Zsófia, DR. SZABÓ Magda
1975. ÁPRILIS 04.
Ideggyógyászati Szemle - 1975;28(04)
Az utóbbi években a modern psychopharmaconok mellett a somatotherapia egyéb módszerei reneszánszukat élik. Á mi konferenciánkkal csaknem egyidőben a német ideg-elmeorvos Társaság Nürnbergben tart konferenciát az elektroshock kezelésről. Az utóbbi évek nemzetközi irodalmában egyre több közlemény jelenik meg újólag az EK-kezelésekről.
Ideggyógyászati Szemle
A koponyaűri nyomásról a hosszabb időn át végzett folyamatos regisztrálás lényegesen bővebb felvilágosítást nyújt az egyetlen punctióval nyerhető pillanatfelvételnél. Adson és mts-ai (1927) vizsgálták először a lumbalis liquortérben folyamatos regisztrátumban az intracranialis nyomás (ICP) nagyobb időközökben kialakuló változásait. Bragdon, (1943) valamint Riechert és Heines (1950) elsősorban agydaganatos felnőtt betegeken néhány perces időtartamú több száz vízmm-t elérő nyomásfokozódásokat regisztrált, ami néhány perces plateau után fokozatosan szűnt meg. Guillaume és Janny (1951) paroxysmalis ciklusváltozásokat és nagyobb amplitúdójú, kisebb frequentiájú nyomásváltozásokat különböztet meg.
Ideggyógyászati Szemle
A liquorfehérjék vizsgálata fontos segédeszköz a sclerosis multiplex diagnosztikájában. Kábát és munkatársai [9] találták először a normálisnál nagyobbnak a liquor IgG koncentrációját immunokémiai módszerrel. Később papírelektroforézises vizsgálatokkal ezt a leletet (Lumsden [20]) megerősítették. Az immunelektroforézis nem hozott új ismeretet a sclerosis multiplex kórjelzésében.
Ideggyógyászati Szemle
A psychiatria iránti kereslet világszerte megnőtt, illetve növekedőben van. Így van ez Magyarországon is. E növekvő kereslet egyik kielégítési formája az Ideggondozó Intézet. Létrehozásuk és működtetésük a kórházi ellátá fejlesztésénél lényegesen kevésbé pénzigényes. Szervezési okokból is szükséges volt az Ideggondozók létrehozása illetve fejlesztése, hiszen ennek előtte psychiatriai ambulans szakellátás nem volt.
Ideggyógyászati Szemle
A természetes alvás általában kedvez az epilepsziás elektromos manifesztációk megjelenésének [10, 11, 13, 16, 17, 28], Ez elsősorban vonatkozik a lassú alvásban (SWS) észlelhető fokozott szinkronizáció kapcsán jelentkező diffúz, gyakran szimmetrikusan fellépő elektromos paroxysmusokra [14, 16, 19, 26], amelyek főként a generalizált nagyrohamok és a petit mai elektromos kísérő jelenségei.
Lege Artis Medicinae
A 2019 decemberében Kínában kitört Covid-19 világjárvánnyá vált. A kezdeti, szinte kizárólag légzőszervi tünetek után egyéb nem specifikus, de a Covid-pandémiával összefüggő tünetegyüttesekről jelentek meg beszámolók az irodalomban, így egyre több szemészeti tünet, szövődmény vált ismertté. Az alapvető szemészeti ismeretek azért is fontosak, mert a járvány cseppfertőzéssel terjed, és a nyálkahártyák szerepe ebben kiemelten jelentős. A szem legfontosabb nyálkahártyája a kötőhártya. A kötőhártyát elérő vírusrészecskék a könnyel könnyen bejutnak az orrba, majd az orrgaratba, végül elérhetik a légzőrendszert, vagyis szemészeti úton is terjedhet a fertőzés. Ugyanakkor több közleményben is vitatják a szemészeti úton történő fertőzés valószínűségét. A jelen közlemény a legfontosabb szemészeti, valamint neurooftalmológiai tüneteket foglalja össze. Az intenzív osztályokon a figyelem az életfunkciók fenntartására összpontosul, azonban az életben maradó betegeknél fontos a szemészeti szövődmények megelőzése, illetve azok időben történő kezelése.
Ideggyógyászati Szemle Proceedings
A SARS-CoV-2 által okozott pandémia kezdete óta a betegség számos különböző neurológiai manifesztációjáról, lehetséges szövődményéről érkeztek beszámolók. Neurológiai tünet a fertőzés akut és krónikus szakaszában egyaránt jelentkezhet, kísérőjelenségként, illetve a klinikai képet uralva is. Mostanra az oltásokat kísérő tünetegyüttesekkel is megismerkedhettünk. Az elmúlt másfél évben a Jahn Ferenc Kórház neurológiai osztálya is aktívan részt vett a Covid-19-ben szenvedő betegek ellátásában, így közvetlenül is láthattuk a járvány ezen arcát. Előadásunkban néhány eseten keresztül szeretnénk prezentálni az általunk tapasztaltakat, a gyakori szövődményektől (nagyérocclusióval járó ischaemiás stroke, Guillain–Barré- szindróma) kezdve egészen a ritkábbakig (autoimmun encephalitis, opsoclonus-myoclonus szindróma). Egy rövid szakirodalmi kitekintés mellett összefoglaljuk az általunk látott poszt-Covid-jelenségeket – fejfájás, krónikus fatigue szindróma, brain fog –, valamint az oltásokat követően észlelt potenciális szövődményeket: agyi vénás sinusthrombosis, posztvakcinációs encephalopathia, további akut demyelinisatiós polyneuropathiák.
Lege Artis Medicinae
A nagy mortalitású, felső légúti fertőzést okozó RNS-koronavírus, a SARS-CoV-2 által okozott infekció kórképét, a Covid-19-et a WHO 2020. január végén nemzetközi aggodalomra okot adó közegészségügyi problémaként azonosította. Felfedezése óta a vírus okozta globális epidémia a világ minden országát elérte, és a betegek százezreinek halálát okozta. A SARS-CoV-2-infekcióra specifikus, hatékony gyógyszeres antivirális terápia hiányában, a fertőzést megelőző immunizáló védőoltások elérhetővé válásával kapcsolatos információk táplálják fő reményeinket. Az immunizálás csökkenti a koronavírus-infekció valószínűségét, illetve immunizálást követően a megfertőződöttek közt klinikailag enyhébb lefolyású kórképpel kell számolnunk. Ezeket a reményeket árnyalják azok a beszámolók, amelyek az immunizáltak között észlelt thromboticus eseményekre hívják fel a figyelmet. A New England Journal of Medicine című folyóiratban két közlemény is beszámolt a védőoltás után észlelt, thrombocytákat érintő hatásmechanizmusú, ritka, de súlyos lefolyású szövődményekről. Az első közlemény norvég, a második németországi és ausztriai eseteket mutat be, amelyekben a vakcinációt követő időszakban szokatlan lokalizációjú thromboticus kórkép jelentkezését észlelték.
Klinikai Onkológia
Az onkológiai ellátás online támogatása növelheti a betegek adherenciáját, ezáltal hozzájárulhat a kezelés eredményességéhez, az életminőség és az orvos-beteg kommunikáció javításához, a betegség feletti kontroll érzésének növeléséhez is. Az online támogatás révén a betegek és családtagjaik információkat kaphatnak arról, mit tehetnek önmaguk az állapotjavulásuk érdekében, hogyan ismerhetik fel a mellékhatások és szövődmények alarmírozó tüneteit, milyen életmódbeli változásokat érdemes követniük, hogyan csökkenthetik a distressz mértékét. A pozitív hatások sok esetben valószínűsíthetők, de a témában megjelenő beszámolók igen jelentős része nem elégíti ki az evidenciákra vonatkozó követelményeket. Az onkológiai ellátás internetes támogatása számos lehetőséget rejt, ám tovább növelheti az esélyegyenlőtlenséget: a tudatos, az egészségműveltség magasabb szintjén lévő – rendszerint iskolázottabb, jobb anyagi körülmények között élő – betegek többet profitálhatnak belőle, míg a digitális szakadék mélyén lévők hátrányát növelheti. A hazai internetes lefedettség és elérés technológiailag lehetővé teszi a szélesebb körű online támogatást, ám a hatékonyságnak akadálya lehet a humán készségek hiányossága. Kihívás olyan platformokat kialakítani, amelyek a lehető legszélesebb körben használhatók, azaz érthetők az alacsonyabb iskolázottságú betegek és hozzátartozók számára, de kielégítőek a magasabb elvárásokat támasztó betegek és családtagjaik részére is.
Lege Artis Medicinae
Írásomban a terápiás közösségként felfogott csoportos filozófiai beszélgetések közösségi pszichiátriai ellátásba való beillesztésének lehetőségeit vizsgálom. Bemutatom a filozófiai kávéház mozgalom történetét, a filozófiai kávéház felfogását, módszereit és céljait. Részletesen beszámolok a Semmelweis Egyetemhez tartozó Ébredések Alapítvány közösségi pszichiátriai központjában heti rendszerességgel tartott filozófiai kávéházak kétéves tapasztalatairól. A csoportos filozófiai beszélgetéseket a pszichiátriai rehabilitációban szokásos foglalkozások újszerű és hasznos kiegészítéseként javaslom.
1.
2.
3.
Ideggyógyászati Szemle
[A fluoxetint szedő Covid-19-pneumoniás betegeknek nagyobb a túlélési esélye: retrospektív, eset-kontrollos vizsgálat ]4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás