Gyógyszerészek a mentális betegek ellátásában?
2016. FEBRUÁR 24.
2016. FEBRUÁR 24.
Ma, amikor a betegegyüttműködés (30-50%-os), a gyógyszerszedési fegyelem, az egészségügybe vetett hit, stb nem a tőle elvárható szinten áll, hozzátéve, hogy a mentális megbetegedések gyógyszerelése nem teljes körűen megoldott, valóban indokolt lehet a gyógyszerészek bevonása a betegápolásba. Portugáliában ez már bevett módszer, hiszen minél többen látják a beteget, annál hamarabb kiszűrhető a non-compliance gyógyszerszedés, vagy épp a megjelenő mellékhatások. Egy 6239 esetszámú klinikai vizsgálat analízise során megállapításra került, hogy a helyi patikáknak mintegy 30,8%-a gyógyszerválasztási problémával, 24,4%-a betegedukációs hiányossággal, 20,1%-a pedig nem megfelelő dózisválasztással találkozott a gyógyszerkiadás során. Éppen ezért nagyon is időszerű volt annak a cikknek a megjelenése, ami azzal foglalkozott, hogy az egyes – a témához kapcsolódó – szakirodalmat feltárja, lehetőségeihez képest, ráadásul meglepetésükre rengeteg ilyen tanulmány jelent már meg. Ez a cikk a legújabb - adherenciával kapcsolatos - irodalomra fókuszál, valamint a helyi gyógyszertárak és az alapellátás integrálásával foglalkozik a gyógyszerelés terén.
A mentális egészséggel kapcsolatos problémák felvetnek egy sor kérdést az alapellátás, illetve a megfelelő medikáció terén, mely területek együttesen felelnek egy betegség hatékony menedzseléséért. Igen gyakran sajnos a gyógyszerek alkalmazása szuboptimális, pedig a helyi patikák jelentős mértékben tudnák támogatni a mentális betegeket. És ez még akkor is igaz, ha egyelőre még kevés információ van arról, hogy ezt miként is lehetne a legjobb módon megvalósítani. Mindaz, amit elemzéseik során találtak, rávilágít a szakmaközi kollaboráció fontosságára a betegápolásban és a gyógyszerrel kapcsolatos problémák (Medicine-Related Problems – MRP) menedzselésében. Állításaik szerint a széles szakirodalmat áttekintve világossá válik az, hogy a gyógyszertárak és a háziorvosok közötti együttműködés megnöveli a compliance-t, a betegek ismereteit, továbbá javította a receptírást, az életminőséget és a klinikai értékeket is. Az olyan helyeken, mint Ausztrália, ahol a mentális megbetegedések gyógyszereit zömében háziorvosok írják fel, illetve azok a helyi patikákból szerezhetők be, ezek az eredmények számottevőek.
Úgy lehet tekinteni a kérdésre, hogy a patikák egészséggondozó központok. Ezáltal érthető meg az a tény is, hogy a gyógyszerészek valójában egy rendkívül jó helyzetben vannak, úgymond jól pozícionáltak a nagy prevalenciával bíró mentális megbetegedések kezeléséhez való asszisztálás tekintetében. A gyógyszerészek képességeit és tapasztalatait ki lehetne használni a biztonságos és megfelelő gyógyszerhasználat érdekében.
Az egyik legfontosabb cél tisztázni, hogy mi az, ami már eddig is bevált és működött, mi az, ami nem. A paletta pedig igen széles. A cikk megközelítése alapján nem egy teóriáról van szó, hanem egy konceptuális sémáról, ami világosan körülrajzolja, körülábrázolja és felvázolja mindazokat az ötleteket, felvetéseket, amik végül meghozzák a kívánt eredményt a helyi patikáknak az ellátásba való beintegrálása kapcsán.
A cikk írói kiemelten fontosnak találják azt, hogy fejlődjön és javuljon az emberek segítése, annak érdekében, hogy megfelelően (ön)menedzseljék gyógyszerelésüket; sürgetik további adatok gyűjtését azzal kapcsolatban, hogy mi lenne a megfelelő stratégia arra nézve, hogy a gyógyszerészek tágabb hatáskörrel bírjanak, sőt mi több: a kezelés team munkájának szoros résztvevői legyenek. Ezzel szolgálva nemcsak az egyén érdekeit, de csökkentve a társadalmi terheket is egy megfelelő mentális medikáció kialakítása, bevezetése és fenntartása révén.
Szemlézte: Mezei Zsuzsanna
Eredeti közlemény: :
Scahill, S., Fowler, J. L., Hattingh, H. L., Kelly, F., & Wheeler, A. J. (2015). Mapping the terrain: A conceptual schema for a mental health medication support service in community pharmacy. SAGE open medicine, 3, 2050312115603002.
A megfelelő kötszer kiválasztásának alapja és fő célja, hogy az gyors és optimális sebgyógyulást eredményezzen, csökkentse a fájdalmat, kontrollálja a seb bakteriális állapotát, védjen az infekció ellen, abszorbeálja a sebváladékot, a lehető legkevésbé zavarja a beteget és javítsa az életminőséget. Az alábbi cikkben a modern sebtisztítás, -fertőtlenítés és -kötözés metódusát és eszközeit ismertetjük.
PharmaPraxis
A baktériumfertőzés esetén alkalmazható készítmények széles tárháza áll a gyógyítók rendelkezésére. Egyes csoportjaik eltérő hatásmechanizmussal pusztítják el a kórokozókat. Jelen cikkben a baktériumok sejtfalszintézisére ható gyógyszerekkel ismerkedünk meg részletesebben.
PharmaPraxis
D-vitamin és kálcium pótlással kiegészített kezelés hatékonyan csökkenti a hyperandrogenizmus tüneteit, jótékonyan hat a menstruációs ciklus zavarait és eredményesen csökkenti testtömegindexet.
PharmaPraxis
Az összesített eredmények szerint a gyógyszerészi szolgáltatás nagyon hatékonyan javította az egyik legfontosabb ápolási otthoni kimenetet: szignifikánsan csökkentette az esések számát. A gyógyszerészi szolgáltatás eredményeképpen kifejezetten javult a gyógyszerelés (a MAI-pontszám 2,2-del csökkent), és csökkent az egy beteg által átlagosan szedett gyógyszerek száma (7,2-ről 5,3-re).
A betegek otthon tartott gyógyszereinek gyógyszerész általi áttekintése (home medication review/home medicines review: HMR) egy olyan strukturált, betegközpontú és a beteg orvosával együttműködve végzett szolgáltatás, ami elősegíti a gyógyszerek optimális alkalmazását. A HMR során a gyógyszerész a körzeti orvossal való konzultáció után, a beteg egészségügyi információinak ismeretében, a beteg otthonában szisztematikusan áttekinti a beteg gyógyszereit, és azonosítja a gyógyszerekkel, illetve az alkalmazásukkal kapcsolatos esetleges problémákat, majd közreműködik azok megoldásában.
PharmaPraxis
Az összesített eredmények szerint a gyógyszerészi szolgáltatás nagyon hatékonyan javította az egyik legfontosabb ápolási otthoni kimenetet: szignifikánsan csökkentette az esések számát. A gyógyszerészi szolgáltatás eredményeképpen kifejezetten javult a gyógyszerelés (a MAI-pontszám 2,2-del csökkent), és csökkent az egy beteg által átlagosan szedett gyógyszerek száma (7,2-ről 5,3-re).
PharmaPraxis
A szakmai szervezet több ízben jelezte a mindenkori kormányzat és szaktárca felé, hogy a képzést meghaladta a kor gyógyszergyártási és gyógyszertári gyakorlata, és javasolták, hogy ehhez igazítva szervezzék át az oktatást, ám a döntéshozóknál egyelőre nem sikerült eredményt elérniük.
A gyógyszerész tradicionális szerepe szerint gyógyszert diszpenzál a kórházakban és a közvetlen lakossági gyógyszerellátásban, azonban az elmúlt években a szakma evolúciója következtében a gyógyszerész a multidiszciplináris egészségügyi ellátó csapat alapvető fontosságú szereplőjévé vált. A vizsgálatok szerint a gyógyszerész integrációja a multidiszciplináris egészségügyi ellátó csapatba javítja a gyógyszereléssel kapcsolatos döntéshozatalt és a betegkimeneteket, továbbá fokozza a betegbiztonságot és segíti az ellátás folyamatosságát.
PharmaPraxis
Milyen klinikai és gazdasági előnnyel jár a gyógyszerész bevonása egy közösségi kórházhoz tartozó, betegközpontú bentlakásos intézmény működésébe?
PharmaPraxis
A gyógyszerészként végzettek 62%-a nő, és bár sokan azért választják ezt a szakmát, mert úgy vélik, a gyógyszerészi karrier összeegyeztethető a családdal, eddig nem mérték fel, milyen mértékű a gyógyszerészként dolgozó anyák által megélt stressz.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás