PharmaPraxis

Az egészségügyi kockázatértékelés hozzájárul a praxis fenntarthatóságához

2024. MÁRCIUS 26.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az egészségügyi kockázatértékelés
Az egészségügyi kockázatértékelés (HRA) olyan kérdőívek kitöltését jelenti, amelyek felmérik a betegek azon életmódbeli tényezőit és egészségügyi kockázatait, amelyek hatással lehetnek  egészségi állapotukra. Ezeket jellemzően a munkáltatók, az egészségbiztosítók és az egészségügyi szolgáltatók használják olyan információk gyűjtésére, mint a demográfiai adatok, az aktuális egészségi állapot, a személyes és családi kórtörténet, vagy az életmód. Az adatokat a teljes társadalom szintjén fel lehet használni a szükséges egészségügyi és wellness-kezdeményezések azonosítására, vagy a beteg szintjén célzott szolgáltatások és beutalások nyújtására.

A gyógyszerészek szerepe
A közforgalmú gyógyszertárak jól hozzáférhető egészségügyi intézmények, amelyeket a betegek évente többször is felkeresnek. A páciensek gyakran bizalmi kapcsolatot ápolnak gyógyszerészükkel. A gyógyszertárak egyre inkább kihasználják ezt a kapcsolatot a betegek egészségügyi szűrővizsgálatainak, valamint a szociális kockázati tényezők felmérésének elvégzésére, és sok gyógyszertár az időpont-alapú modellt (ABM) használja e tevékenységek megkönnyítésére. A HRA-ból nyert adatok segíthetnek a gyógyszertári szakembereknek azonosítani a betegellátási beavatkozások (pl. dohányzásról való leszoktatás és védőoltások) lehetőségeit, és hozzájárulhatnak a praxis fenntarthatóságához. Az ismertetett projekt céljai a következők voltak: (1) a HRA bevezetése az időpont-alapú modell (ABM) munkafolyamatának részeként egy független közforgalmú gyógyszertárban, és (2) a HRA elvégzéséből eredően a gyógyszertári szolgáltatási lehetőségek azonosítása.

A pilot projekt
A pilot projektet a pennsylvaniai Pittsburghben, egy olyan nagy forgalmú gyógyszertárban végezték, ami extra betegellátási szolgáltatásokat is kínál, például a gyógyszerelés szinkronizálását, átfogó gyógyszerelés-áttekintést és az ellátás helyszínén történő tesztelést. A kutatók két folyamatban lévő betegellátási programot azonosítottak a HRA lehetséges végrehajtási pontjaiként. Az egyik a gyógyszertár gyógyszerelés-szinkronizációs programja volt, aminek keretében a betegeket havonta egyszer felhívják a gyógyszertárból. A másik a gyógyszerátvételi adherencia-program, amelynek keretében a betegeket két héttel a havi gyógyszerátvétel időpontja előtt értesítik. A HRA 16 tételből állt, és a következőkre vonatkozó kérdéseket tartalmazta: testmagasság, testsúly, jelenlegi egészségi állapot, biztonságos lakhatás, pénzügyi stabilitás, közlekedési szükségletek, depressziószűrés, alkohol-, kábítószer- és dohányfogyasztás, gyógyszerszedési adherencia, a legutóbbi egészségügyi szűrések, életmódbeli célok és a háziorvosi ellátáshoz való hozzáférés. A kezdeti szakasz (2020. november–december) a gyógyszertári személyzet képzését és annak tesztelését is magába foglalta. A gyógyszertári személyzetet képezték a program megvalósítására. 

Eredmények 
A gyógyszerészek a program részeként 49 beteget kértek fel részvételre. Közülük 38 (77,6%) sikeresen kitöltötte a HRA-t. A betegek átlagéletkora 46,5 év volt, és 68,4%-uk volt nő. A HRA az egészséget befolyásoló társadalmi tényezőkre vonatkozó kérdéseket is tartalmazta: a lakhatás stabilitása, az élelmezésbiztonság, az iskolázottság, az egészségügyi műveltség. Ezeknek ugyanis   jelentős hatása van az egészségre és a jólétre. A gyógyszerészek döntő szerepet játszhatnak betegeik egészséget befolyásoló társadalmi tényezőinek azonosításában, értékelésében és enyhítésében. A leggyakrabban a védőoltások beadását és a dohányzásról való leszoktató és a cukorbetegség megelőzésére irányuló programot azonosították szolgáltatási lehetőségként. A 15 rendszeresen dohányzó beteg közül 7 fogadott el beutalót a dohányzásról való leszoktató programra. A 14 beteg közül, akik jogosultak voltak a cukorbetegség megelőzési programra (DPP), 2 fogadta el a beutalót. DPP-re azok a betegek voltak jogosultak, akiknél prediabéteszt diagnosztizáltak, továbbá akik esetében az American Diabetes Association kockázatértékelési tesztje szerint magas volt a cukorbetegség kockázata, vagy akik a testtömegindex (BMI) alapján elhízottnak minősültek. A nyolc asztmás beteg közül négyen (50%) fogadták el a HRA során az asztmakontrollteszt segítségével végzett értékelést. Az influenza elleni védőoltás lehetősége (38 betegből 23) szintén fontos volt.

Összefoglalójukban a szerzők hangsúlyozzák: a HRA elvégzése során szerzett információk olyan új gyógyszertári szolgáltatási lehetőségekhez vezethetnek, amelyek hozzájárulnak a betegellátás javításához és a praxis fenntarthatóságához.

szemlézte: dr. Kazai Anita

eredeti:

Pharmacy (Basel). 2022 Nov 6;10(6):148.

https://doi.org/ 10.3390/pharmacy10060148.

Implementation of a Health Risk Assessment into Workflow of the Appointment-Based Model at an Independent Community Pharmacy

Erica JacksonStephanie Harriman McGrathJoni C CarrollMelissa Somma McGivneySamantha PitzarellaKim C Coley

A rovat további cikkei

PharmaPraxis

Modern kötszerek tudatos választása és alkalmazása a gyógyszertárban

LÉGRÁDI Péter

A megfelelő kötszer kiválasztásának alapja és fő célja, hogy az gyors és optimális sebgyógyulást eredményezzen, csökkentse a fájdalmat, kontrollálja a seb bakteriális állapotát, védjen az infekció ellen, abszorbeálja a sebváladékot, a lehető legkevésbé zavarja a beteget és javítsa az életminőséget. Az alábbi cikkben a modern sebtisztítás, -fertőtlenítés és -kötözés metódusát és eszközeit ismertetjük.

PharmaPraxis

Antimikrobás szerek a patikai gyakorlatban

TÓSAKI Árpád

A baktériumfertőzés esetén alkalmazható készítmények széles tárháza áll a gyógyítók rendelkezésére. Egyes csoportjaik eltérő hatásmechanizmussal pusztítják el a kórokozókat. Jelen cikkben a baktériumok sejtfalszintézisére ható gyógyszerekkel ismerkedünk meg részletesebben.

PharmaPraxis

D vitamin és kálcium pótlás polycisztás ovárium szindrómában szenvedők betegek esetében

D-vitamin és kálcium pótlással kiegészített kezelés hatékonyan csökkenti a hyperandrogenizmus tüneteit, jótékonyan hat a menstruációs ciklus zavarait és eredményesen csökkenti testtömegindexet.

PharmaPraxis

Elavult a gyógyszertári asszisztensek oktatása

A szakmai szervezet több ízben jelezte a mindenkori kormányzat és szaktárca felé, hogy a képzést meghaladta a kor gyógyszergyártási és gyógyszertári gyakorlata, és javasolták, hogy ehhez igazítva szervezzék át az oktatást, ám a döntéshozóknál egyelőre nem sikerült eredményt elérniük.

PharmaPraxis

Gyógyszerész-beteg kapcsolat

A tudományos életet a gyógyszeriparra, az ott kivívott vezetői pozícióját pedig alkalmazott gyógyszerészi státuszra cserélte dr. Kádár Tibor gyógyszertárvezető gyógyszerész. Ma már egy kis budai patika vezetője és résztulajdonosa, de nem csak az adminisztrációval foglalkozik. A gyógyszertár törzsvásárlói gyakorta találkoznak vele a tára mögött.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Klinikum

A hyperuricaemia diétás vonatkozásai

MEZEI Zsuzsanna

A húgysav keletkezésének vannak endogen (purinszintézis, sejtpusztulás) és exogen (táplálkozás) forrásai. A kezelésnek tehát ennek megfelelően kell, hogy legyen nem csak endogen, hanem exogen útja is, ami magát a táplálkozást (és a helyes életvitelt is) foglalja magába.

COVID-19

A COVID-19-el fertőzött betegek kórházi kibocsátásának feltételei

Avagy mikor hagyhatja el a beteg a kórházat és mikor érhet véget az otthoni karantén? Az Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési központ (ECDC) az EU/EGT-tagállamok felkérésére készített útmutatása azokra a szempontokra tesz ajánlásokat, amelyek alapján az igazoltan COVID-19-fertőzött beteg biztonságosan (azaz fertőzésveszély nélkül) kibocsátható a kórházból, vagy megszüntethető otthoni izolációja.

Egészségpolitika

Módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény

Mindenképpen módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény – állították egybehangzóan munkajogász szakértők egy, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről szervezett videókonferencián. Ahogy elfogadhatatlan ennyire méltatlan, elkapkodott, kidolgozatlan és indokolatlanul nehéz körülményeket teremteni, és ilyen választásra kényszeríteni valakit az élethivatását illetően.