Ökológia

A fényszennyezés károsítja az emberek és az ökológiai rendszerek egészségét

2023. JANUÁR 24.

Szöveg nagyítása:

-
+

A nappalok és éjszakák ciklikus váltakozása évmilliárdok óta fennáll, az ezt megzavaró éjszakai mesterséges fény tehát evolúciós szempontból is új dolog. A Landscape Ecology szaklapban megjelent tanulmány, a The impact of artificial light at night on human and ecosystem health: a systematic literature review fajokon átívelő mintázatokat tárt fel, ezzel elősegítve a jelenség jobb megértését.

Mivel a fényszennyezést vizsgáló tanulmányok leginkább az ökoszisztémák egyes komponenseire fókuszálnak, a kutatók célja az volt, hogy átfogó képet kapjanak a fényszennyezés általánosan érvényesülő hatásairól, amelyeknek rendszerszintű következményei lehetnek. 74 tanulmányt feldolgozó szisztematikus szakirodalmi áttekintésük során arra az eredményre jutottak, hogy különböző fajok esetén hasonló hatásai vannak az éjszakai mesterséges fénynek. A fényszennyezés összefüggésben áll a daganatos megbetegedésekkel, a súlygyarapodással és táplálkozási rendellenességekkel, a depresszióval és alvásproblémákkal, továbbá a mozgási, orientációs és szaporodási (ideértve a beporzást is) problémákkal egyaránt. E hatások legalább valamelyikét a növényektől kezdve az ízeltlábúakon át számos gerincesnél (halak, madarak, ember) észlelték. Az éjszakai mesterséges fény hatása ivaronként változó lehet: rovaroknál és madaraknál is leírták, hogy a hímek érzékenyebbek (bár több másik hatáshoz hasonlóan erre is igaz, hogy egyes fajoknál nem találtak ilyen összefüggést a kutatások). Növényeknél a fény közvetlen hatásai mellett a beporzók viselkedésére gyakorolt hatás is fennáll.

Embereknél a daganatok (különösen a mell- és prosztatarák) magasabb kockázatát találták erősen megvilágított területeken. Ezt a cirkadián ritmus megzavarásának és a melatoninszuppressziónak tulajdonítják. A humán egészségre gyakorolt hatások között említendők még a depressziós tünetek, valamint a túlsúly és a metabolikus rendellenességek megjelenése is. A kutatás egy fontos limitációja, hogy az áttekintett, embereket vizsgáló tanulmányok leginkább korrelációkat tártak fel, így nem bizonyítanak oksági viszonyt. Ugyanakkor más élőlényeknél számos kísérlet is zajlott, és több, a megfigyelt következményeket magyarázó mechanizmusról is vannak ismeretek.

Az éjszakai mesterséges fény különféle élőlényeknél igen hasonló hatásokat vált ki, így az egész ökoszisztémára átható és összetett módon hat. Bár sok még a nyitott kérdés (a fény spektrális tulajdonságainak összefüggései például kiemelt figyelmet érdemelnek), a laboratóriumi kísérletekből, terepi tanulmányokból és megfigyelésekből származó bizonyítékok mind arra utalnak, hogy az éjszakai mesterséges fény befolyásolja az éjszakai és nappali aktivitású fajok életének legtöbb vagy akár az összes aspektusát. A kockázatok mérséklése érdekében a kültéri világításnak jól irányítottnak és mérsékeltnek kellene lennie, és fontos lenne a valóban szükséges világításra szorítkozni – ez utóbbiban az „okos” megoldások is segíthetnek.

Szemlézte:
Pribéli Levente

Eredeti közlemény: Svechkina, A., Portnov, B. A., & Trop, T. (2020). The impact of artificial light at night on human and ecosystem health: a systematic literature review. Landscape Ecology, 35(8), 1725-1742. https://doi.org/10.1007/s10980-020-01053-1

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Ökológia

Túlfogyasztás és lelki kiteljesedés – Gyulai Iván új kötetéről

A szerző ökológus, a hazai környezet-, és természetvédelem ismert szakembere és a fenntartható fejlődés fáradhatatlan kutatója és propagátora. Gyulai Iván e kötetében a fenntartható fejlődés koncepcióját mutatja be. Nagyon világosan, közérthetően, rendszerszemléletben. Onnan indul el, hogy a megközelítésmód fókuszában nem az emberi igények, hanem a szükségletek kielégítésének biztosítása áll. Ez a kérdéskör magyar irodalmában gyakran összekeveredik.

Ökológia

Minamata kór – Valami új a nap alatt

A kötet alapján teljes bizonyossággal látható, hogy a klíma változása, a tiszta ivóvíz hiánya, a lecsökkent biológiai sokféleség rengeteg viszontagságot hoz még az emberiség számára.

Ökológia

Mennyi az elég?

Az SZVT Kutatási és Fejlesztési Központ székházában került sor arra az interaktív konferenciára, melynek témája Gyulai Iván „Fenntartható fejlődés” tanulmányának három fejezete volt. Az egyes fejezetekhez korreferátumok hangzottak el Gyulai Iván rövid ismertetőit követően, majd a hallgatóság oszthatta meg észrevételeit...

Ökológia

A katasztrofikus klímaváltozási szcenáriók kutatása

A klímaváltozással foglalkozó szakirodalom áttekintését is elvégző közleményben Luke Kemp és munkatársai (amerikai, kínai, brit, holland és német kutatók) kifejtik: bár a kulcsfontosságú Torontói Deklaráció már 1988-ban megállapította, hogy a klímaváltozás lehetséges következményeinél csak egy globális nukleáris háború következményei lehetnek rosszabbak...

Ökológia

A fészkesvirágzatú növények (Asteraceae) szerepe az emberi egészség védelmében

Az Asteraceae család, azaz a fészkesvirágzatúak a világ egyik legszélesebb elterjedésű és legfajgazdagabb növénycsaládja. Olyan növényeket sorolunk ide, mint a pongyola pitypang, a saláta, a cikória, a kamilla és az articsóka. E taxon egészségügyi jelentőségét vizsgálták a The Plants of the Asteraceae Family as Agents in the Protection of Human Health című tanulmány szerzői. Nagy diverzitásuk ellenére a legtöbb faj kémiai összetétele alapjaiban hasonló, a prebiotikus tulajdonságú inulinnak mindegyikük jó forrása. Emellett erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, vizelethajtó és sebgyógyító hatást is kifejtenek.

Kapcsolódó anyagok

Ökológia

A fényszennyezés is befolyásolja a szúnyogok által terjesztett betegségek kockázatát

A mesterséges fény a fertőző betegségek vektoraiként is ismert szúnyogok életére is hatással van, így hat(hat) az általuk terjesztett betegségek kockázatára. Ezt a kapcsolatot elemzi az Artificial light as a modulator of mosquito-borne disease risk című tanulmány, amelyet a Frontiers in Ecology and Evolution szakfolyóiratban publikáltak.

Hírvilág

A nyílt vízi mesterséges fény összezavarja a bébiteknősöket

Nemcsak a parton zavarja meg a mesterséges világítás a frissen született tengeri teknősöket, hanem akkor is, ha már elérték a tengert.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).