Hírvilág

Tíz felnőttből kilenc próbált meg lefogyni az elmúlt öt évben

2023. NOVEMBER 07.

Szöveg nagyítása:

-
+

Török Eszter dietetikus szerint a leggyakoribb hátráltató tényező az elszántság, a motiváció hiánya. Pedig akár három hónap alatt is kialakítható egy új, egészségesebb szokás, és ebben nagy segítségünkre lehet az okosóránk is. Tíz felnőttből kilenc próbált valamilyen módon lefogyni az elmúlt öt évben – derült ki egy idei amerikai felmérésből. A kutatásban megkérdezettek 56 százaléka jelenleg is szeretne lefogyni, de csak 22 százalékuk biztos abban, hogy ezt meg is tudja tenni. A válaszadók testsúlyuk csökkentése során számos nehézséggel szembesülnek, ideértve a motiváció fenntartását (28 százalék), vagy annak hiányát (27 százalék), az egészséges ételek fogyasztását (27 százalék) és az éhség leküzdését (27 százalék). 

„Az életmódváltás során számos akadályba ütközhetünk, azonban gyakran saját magunk vagyunk az elsődleges akadály” – mondja Török Eszter dietetikus. – „Az egyik leggyakoribb probléma az elszántság hiánya, de egyéb tényezők is befolyásolhatják az egészséges étkezést, például a családi környezet, amikor nehézséget jelent kétfelé főzni, vagy a valódi diétás választék hiánya a munkahely környéki étkezdékben.” A szakértő szerint az életmódváltást tovább nehezíti, ha olyan betegségünk van, amivel csak lassabban, kitartóbb munkával sikerül elérni a célunkat. Emellett érdemes odafigyelni arra is, hogy kitől fogadunk el tanácsot a közösségi oldalakon ebben a témában.

A táplálkozási szakértő szerint az életmódváltás során előnyben vannak a szabálykövető személyiségtípusú emberek, a túl szabad időbeosztás pedig nehézséget jelenthet, mert úgy nehezebb rendszert kiépíteni az étkezésben. Szerinte minimum 3 hónapig, de inkább fél évig szükséges odafigyelnünk, hogy az egy új rutinná váljon, és végül biztosabban ellenálljunk az egészségtelen ételek és étkezési szokások csábításának, illetve életünk részévé váljon a rendszeres sport.

Éppen az új, egészséges szokások kialakításában segíthet az okosóra. A szakértő egyetért az okosórák életmódváltásban betöltött szerepével: „Sokan büszkék arra, mennyi lépést tesznek meg egy nap és arra is alkalmasak ezek az eszközök, hogy a rendszeres futóedzések során követhető legyen a fejlődés, és egyre alacsonyabb pulzustartományban tudjunk nagyobb távokat, gyorsabban futni. De az okosóra segíthet abban is, hogy jobban odafigyeljünk az alvásunkra, méri, hogy mennyi ideig, és milyen minőségben alszunk. Számos kutatás bizonyította, hogy ha keveset alszunk, másnap sokkal éhesebbek leszünk, többet nassolunk, hogy ébren tudjunk maradni, és el tudjuk látni a feladatainkat” – összegezte a szakértő.

 

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Ökológia

Big Pharma és Big Ag

BRYS Zoltán

A gyógyszergyárak gyakorlatát számos magas színvonalú kritika érte az elmúlt évtizedben, ezzel szemben a Big Ag viszonylag kevesebb figyelmet kapott orvostudományi folyóiratokban. Számos betegséggel összefüggésbe állítható a táplálkozás. Jelentőségénél fogva hasonlóan kiemelt szakmai figyelmet érdemelne.

COVID-19

Táplálkozási ajánlások a CoVID-19 miatti karantén idején

A karanténhoz társuló stressz alvászavarokat is okozhat, ami tovább fokozhatja a stresszt és ezáltal a táplálékbevitelt, ami egy ördögi kör kialakulásához vezethet. Fontos, hogy vacsorára olyan ételeket fogyasszunk, amelyek szerotonint vagy melatonint tartalmaznak vagy elősegítik ezeknek a szintézisét.

Ökológia

Az emberi egészség és az élelmiszerrendszerek egysége

Számos súlyos egészségügyi probléma kiváltó okai az iparosított élelmiszer- és mezőgazdasági rendszerekben keresendők – írják a The potential of diversified agroecological systems to deliver healthy outcomes: Making the link between agriculture, food systems & health című, Food Policy szaklapban megjelent tanulmány szerzői. A nagymértékben külső inputokra utalt mezőgazdaság, az intenzív állattartás, az erősen feldolgozott élelmiszerek kiterjedt marketingje és a deregulált globális kereskedelmi láncok mind példaként sorolhatók fel erre. Általában mégis a tágabb kontextus figyelembevétele nélkül, úgy tekintenek a különféle egészségügyi problémákra, mintha azok minden mástól függetlenül lépnének fel. A túlsúlyt például gyakran egyéni életmódbeli választások kérdéseként tárgyalják (az étrendre és a mozgásra összpontosítva), kevés figyelmet fordítanak arra, hogy mi a kapcsolata az „élelmiszer-környezet” (food environment) egyéni döntésekre gyakorolt hatásával. További példa az élelmiszer eredetű megbetegedések esete. Miközben a szakértők jellemzően a hosszú élelmiszer-ellátási láncok átláthatatlanságát és az intenzív állattartást jelölik meg ezek kiváltó okaiként, szélesebb körben leginkább pusztán közegészségügyi krízisként tekintenek rájuk.

Hírvilág

A világnépesség felének egészségét veszélyezteti a helytelen táplálkozás

Több zöldséget, gyümölcsöt, rostot, mogyorófélét, magokat és telített zsírokban szegény fehérjéket lenne fontos fogyasztani. Erősen csökkenteni kell a hozzáadott cukor, a cukros rágcsálni- és innivalók, a túlzott só és a feldolgozott húsok bevitelét,

A táplálkozás filogenetikai szemlélete