Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 5

Hírvilág

2023. SZEPTEMBER 28.

„Prof. Dr. Romics László Akadémikus Emlékére”

A „Prof. Dr. Romics László Akadémikus Emlékére” alapítványt ifj. dr. Romics László, az alapítvány névadójának fia alapította 2015-ben. Szándéka, hogy ápolja Romics professzor emlékét úgy, hogy a Magyarországon dolgozó, magyar állampolgárságú, 40 éven aluli orvosokat és kutatókat támogatja. A pályázat célja a klinikai gyógyítás, vagy orvosi tudományos kutatás területén dolgozók kiemelkedő tudományos tevékenységének elismerése.

Lege Artis Medicinae

2023. SZEPTEMBER 30.

„Prof. Dr. Romics László Akadémikus Emlékére”

HAJDU László

A „Prof. Dr. Romics László Akadémikus Emlékére” alapítványt ifj. dr. Romics László, az alapítvány névadójának fia alapította 2015-ben. A pályázat célja a klinikai gyógyítás vagy az orvosi tudományos kutatás területén dolgozók kiemelkedő tudományos tevékenységének elismerése. A beérkezett pályaművek között 2019 óta kiosztásra kerül egy LAM különdíj is. Ezt a díjat 2023-ban dr. Varga Ádám nyerte el.

Ideggyógyászati Szemle

2023. JÚLIUS 30.

A demográfiai és klinikai faktorok hatása a poststroke afázia súlyosságára

ZAKARIÁS Lilla, VÁSÁRI Vivien, LUKÁCS Ágnes

A poststroke afázia súlyossága számos demográfiai, laesiospecifikus és klinikai faktorral összefüggést mutathat, az eredmények azonban az egyes faktorok jelentőségét tekintve ellentmondóak. A jelen kutatás célja a demográfiai és klinikai faktorok afáziasúlyosságra, valamint a receptív és az expresszív nyelvi képességekre gyakorolt hatásának vizsgálata volt magyar anyanyelvű mintán. A kutatásban 94, személy vett részt.

Hírvilág

2018. SZEPTEMBER 03.

MOME: erdei kápolna Pannonhalmán egy egyetemi kurzusra válaszolva

A teljes egészében kézzel készült építmény átadása augusztus 26-án naplemente előtt történt. A csoport olyan szakrális építményt kívánt létrehozni, amelyet bárki bármikor szabadon használhat imádkozásra, elmélkedésre, közösségi alkalmakra vagy éppen túrázás közbeni megpihenésre.

Ideggyógyászati Szemle

1982. MÁRCIUS 01.

Újabb liquorvizsgáló módszerek alkalmazása cerebrovascularis betegségekben

DR KERÉNYI László, DR SZIRMAI Imre, DR ARADI Ferenc, DR KOLTAI Mária, DR ZOLTAY Gábor

A szerzők 193 cerebrovascularis beteg 240 liquor-mintáját analizálták Sangur-teszttel és direkt spektrofotometriával, valamint a szérum- és liquor-minták albuminkoncentrációjából képezték az albumin-hányadost. A liquor lebocsátását minden esetben frakcionáltan végezték, és az egyes frakciókat külön-külön vizsgálták Sangur-teszttel. A spektrofotogramok felvételét és az albumin-hányadosok meghatározását a 3. frakcióból végezték. Megállapították, hogy Sangur-teszttel a szemmel víztisztának ítélt liquor-mintákban is kimutatható az esetenként jelenlévő hemoglobin és vvt, vagy mindkettő, míg xantochrom liquorban a negatív hemoglobin-lelet, indirekt módon, bilirubin jelenlétére utal. A frakcionált Sangur-kémlelés eredményei az arteficiális és patológiás vérzések elkülönítésénél, valamint a patológiás vérzések hozzávetőleges időtartamának megítélésénél közvetlenül hasznosíthatók. A liquor direkt spektrofotometriája különböző idejű subarachnoidalis vérzésekre, hematómára, vörös és fehér lágyulásokra jellemző elnyelési görbéket szolgáltat. Az életkor előrehaladtával csökkenő albumin-hányados a spektrofotometriásan normális, ill. patológiás, lágyulásos betegcsoportokban tovább csökken, bizonyítva ezáltal a vérliquor-gát károsodását vörös és fehér lágyulásoknál.