Hírvilág

Kínában megtalálták a schistosomiasis ellenszerét: a traktort.

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A fejlődő országok jellemző betegségének tekintett schistosoma-fertőzésben közel 200 millió ember szenved. A fertőző betegséget Kína trópusi területein elsősorban a Schistosoma japonicum nevű métely okozza, az élősködők lárvái a fertőzött édesvízből a bőrön keresztül jutnak be a vérkeringésbe. A fertőzés hidegrázást, köhögést, véres hasmenést és hasi görcsöket okoz, és kezelés nélkül halálos kimenetelű is lehet. A New England Journal of Medicine legutóbbi számában közölt beszámoló szerint a kutatók négy kínai faluban a fő parazitagazdának számító szarvasmarhákat 2005 és 2007 között traktorokra cserélték, a helyi lakosság pedig gyógyszeres kezelést kapott. Ezzel sikerült megszakítani a schistosoma életciklusát, és visszaszorítani a betegség terjedését. Az emberből széklettel távozó petékből édesvízbe kerülve lárvák kelnek ki, amelyeknek a köztes gazdaként csigákban élnek, majd a vízben úszva keresnek végleges gazdát. A bőrön keresztül hatolnak be az emberbe, majd az erekben fejlődve alakulnak kifejlett férgekké. Az általuk termelt peték jelentős része a bélhámon át a székletbe vagy a vesén át a vizeletbe jut, ahonnan a külvilágba ürül. A kutatók szerint ezt a körforgást a szabadon legelő szarvasmarhák elkülönítésével és a közegészségügy fejlesztésével lehet csak megbontani, mert a betegség az ember és a szarvasmarhák székletének útján terjed. Az egyik kísérletben résztvevő faluban az elkülönítés után 11,3%-ról 0,7%-ra csökkent a fertőzöttség, egy másik településen pedig 4%-ról 0,9%-ra csökkent a betegek száma. A köztes gazdának számító csigák közül mindössze 0,1% hordozta a parazitát, pedig a traktorok beszerzése előtt ez az arány 2,2% volt. Forrás: NEJM January 8, 2009; 360:121.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

COVID-19

COVID-19: gasztrointesztinális tünetek

A szerzők szerkesztőségi levél formájában hívják fel a figyelmet arra, hogy a 2019 decembere óta világjárvánnyá lett coronavírus betegség 2019 (COVID-19) okozója, az új coronavirus (SARS-CoV-2) az ismert légzőszervi panaszok mellett gasztrointesztinális tüneteket is okozhat. Enyhe tünetekről van szó: émelygés, hányinger, nem súlyos hasmenés, melyeknek összefüggését a járvánnyal gyakran nem ismerik fel, jóllehet egyértelműen kimutatható a SARS-CoV-jelenléte a tápcsatornából vett biopsziás anyagban éppúgy, mint a székletben. Az emésztőszervi tünetek megelőzhetik a légúti tüneteket. A kezdeti tünetek felismerése nagy jelentőségű, mert lehetővé teszi a fertőzés korai diagnózisát és a beteg izolálását, még a léguti tünetek megjelenése előtt. Jelenleg nem tisztázott fontos szempont a fertőzőképesség megállapítása a gasztrointesztinális COVID-19 eseteiben.

Ökológia

Minamata kór – Valami új a nap alatt

A kötet alapján teljes bizonyossággal látható, hogy a klíma változása, a tiszta ivóvíz hiánya, a lecsökkent biológiai sokféleség rengeteg viszontagságot hoz még az emberiség számára.

COVID-19

A RAAS-gátlók pozitív hatása COVID-19-betegek körében

A metaanalízis célja annak megállapítása volt, hogy milyen hatással bírnak a hipertenzív, illetve bármely egyéb okból RAAS-gátlót szedő COVID-19-betegek morbiditására és mortalitására a SARS-CoV-2 vírus sejtbe lépését esetlegesen befolyásoló szerek.

Gondolat

Nem tükörkép hasonmások Az ikrek világa

FAZEKAS Erzsébet

Az iker-testvérek számát 125 millióra becsülik a világon. Statisztikák szerint minden 333 szülésre esik egy olyan, amikor egy terhesség után két baba jön világra.