Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 11

Fókuszban

2022. DECEMBER 12.

Az újonnan teriflunomidot kapott betegek igényeinek, terápiához való hozzáállásának, ragaszkodásnak és életminőségének kapcsolata

A sclerosis multiplex (SM) gyulladás, demyelinisatio, axon- és neuronkárosodás révén relapsusokhoz és súlyos rokkantság kialakulásához vezethet. A teriflunomid a leflunomid aktív metabolitjaként a mitokondriális dihidroorotát-dehidrogenáz reverzibilis gátlásával a gyorsan osztódó sejtek proliferációját akadályozza. Az SM-ben kifejtett hatása még teljesen nem ismert, de csökkenti a relapsusrátát, késlelteti a rokkantság progresszióját, relapszáló SM-ben (RR-SM) csökkenti az MRI-aktivitást és klinikailag izolált szindrómában (CIS) a relapsus vagy új MRI-laesio kialakulásának kockázatát. A betegek igényei és terápiához való hozzáállásuk fontos szerepet játszik a terápiás döntések meghozatalában. A teriflunomid napi egy alkalommal orálisan szedett immunmodulánsként első vonalbeli terápiás alternatívát jelent. Jelen tanulmány célja az volt, hogy megvizsgálja az összefüggést a teriflunomidot kapott betegek igényeinek, terápiához való hozzáállásának, ragaszkodásának és életminőségének vonatkozásában mind a terápianaiv, mind pedig a korábban már egyéb kezelésben részesült betegek esetében.

Fókuszban

2021. NOVEMBER 30.

Két dihidroorotát-dehidrogenáz (DHODH) gátló, a leflunomid és a teriflunomid hatásossága és biztonságossága Covid-19 esetén: narratív összefoglaló

A Covid-19-világjárványt okozó SARS-CoV-2 vírus és a gazdaszervezet interakciója egyre pontosabb részleteiben válik ismertté. Ezek alapján a preventív módon működő vakcinák fejlesztése mellett különféle támadáspontokon ható terápiás szerek előállítása és klinikai vizsgálata is folyamatban van. Egy ilyen gyógyszercsoportot jelentenek a dihidroorotát-dehidrogenáz (DHODH) gátlók, amelyek képviselői a leflunomid, illetve ennek aktív metabolitja, a teriflunomid. Kaur és munkatársai a Europen Journal of Pharmacology-ban megjelent cikkükben a DHODH-gátlók antivirális hatásmechanizmusát, biztonságosságuk és hatásosságuk bizonyítékait és lehetséges szerepüket a Covid-19 kezelésében mutatják be.

Klinikum

2017. FEBRUÁR 09.

Reumatológiai gyulladásos megbetegedések és családtervezés – a reumatológus szemével - A Figyelő 2017;1

SEVCIC Krisztina

Klinikai vizsgálatok igazolják, hogy az RA-s nőknek kevesebb gyermekük születik, illetve gyakoribb köztük a gyermektelenség, különösen, ha fiatal életkorban (30 éves kor előtt) diagnosztizálják betegségüket, illetve ha a diagnózis felállításakor még nincs gyermekük.

Klinikum

2016. OKTÓBER 11.

Rheumatoid arthritis – hol tartunk ma - A Figyelő 2016;1

LÁNYI Éva

A rheumatoid arthritis (RA) kezelésével kapcsolatos új ACR-ajánlást 2015. év végén tették közzé. Az ajánlás igen széles körű, magába foglalja a hagyományos betegségmódosító szerek, a biológiai terápiás szerek, a tofacitinib és a szteroid alkalmazását, megkülönböztetve a korai és a nem korai rheumatoid arthritis kezelését.

Lege Artis Medicinae

2012. JÚLIUS 20.

Idiopathiás retroperitonealis fibrosis (Ormond-kór) társulása súlyos cardiomyopathiával: fiatal férfi betegünk esetbemutatása

KOVÁCS Erzsébet, ZEHER Margit, SZÁNTÓ János, PÁSZTOR Éva, TÓTH László, PFLIEGLER György

Az idiopathiás retroperitonealis fibrosis kialakulásának oka nem ismert, idült nem specifikus, feltehetően autoimmun gyulladás áll a hátterében. A ritka kórkép elsősorban középkorúakat vagy idősebbeket érint, fiatalok esetében alig fordul elő.

Hírvilág

2011. AUGUSZTUS 15.

Használ a melanomára a reuma gyógyszer

A leflunomid nevű gyulladásgátló, melyet a reumatoid artritisz kezelésében alkalmaznak, képes gátolni a rosszindulatú festéksejtes bőrdaganat, a melanoma növekedését – adja hírül a Nature március 24-i számának címlapja.

Lege Artis Medicinae

2010. MÁRCIUS 20.

A tumornekrózis-faktor-alfa-gátló kezelés hatékonysága methotrexattal vagy leflunomiddal kombinációban - „real-life” tapasztalatok

PULAI Judit

Arheumatoid arthritis (RA) krónikus immunoinflammatorikus betegség, amely a lakosság 0,5-1%-át érinti, kezelés nélkül a mozgásképesség csökkenéséhez, progresszív ízületi destrukcióhoz és nagyobb arányú halálozáshoz vezet.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Leflunomid és biológiai terápia együttadása rheumatoid arthritisben

SZŰCS Gabriella

A rheumatoid arthritis krónikus gyulladásos autoimmun betegség, progresszív ízületi destrukcióhoz, a mozgásképesség csökkenéséhez, extraarticularis szövődményekhez vezet. Megfelelő kezeléséhez korai diagnózis, a betegre vonatkozó prognosztikai tényezők felmérése és megfelelő terápiás terv szükséges. A legfontosabb elv a korai erőteljes bázisterápia elindítása. A terápiás protokollok közül a methotrexatot és/vagy biologikumokat tartalmazó kombinációs terápiák hatékonyabbaknak bizonyultak, mint a monoterápiák.

Magyar Immunológia

2004. JANUÁR 30.

A leflunomid aktív metabolitja aktivált humán synovialis szövettenyészetben gátolja az interleukin 1β-, a TNF-α-, a nitrogén-monoxidés a metalloproteináz-3-szintézist

PÁKOZDI Angéla

A leflunomid elfogadott bázisterápiás szer a felnõttkori rheumatoid arthritis terápiájában. A leflunomid (LEF) elõanyag; legfõbb aktív metabolitja, az A77 1726 fejti ki terápiás hatásait. Bár immunszuppresszív ágensként tartják számon, hatásmechanizmusa egyelõre tisztázatlan; feltehetõen több támadásponton hat.

Magyar Immunológia

2004. JANUÁR 30.

A leflunomid aktív metabolitja gátolja a PGE2, az MMP-1, és az IL-6 termelését a humán fibroblastszerű synoviocytákban

PÁKOZDI Angéla

Rheumatoid arthritisben a synoviocyták részt vesznek a szöveti destrukcióban: metalloproteinázokat (MMP), prosztaglandin E2-t (PGE2) és interleukin-6-ot (IL-6) termelnek, s szerepet játszanak az extracelluláris mátrix (ECM) lebontásában, a mineralizáció reszorpciós fázisában és az osteoclast által mediált csontreszorpcióban.