Nővér

Gyógyíthatatlan betegek foglalkozás-egészségügyi ápolásának aspektusai

HIRDI Henriett Éva1,2,3

2024. AUGUSZTUS 30.

Nővér - 2024;37(4)

DOI: https://doi.org/10.55608/nover.37.0018

Az ápolás gyakorlata

Szöveg nagyítása:

-
+

A munkaképes korúak körében aggasztóan növekszik a daganatos megbetegedéssel diagnosztizáltak száma, és a rák még mindig a vezető halálokok közé tartozik.

AFFILIÁCIÓK

  1. Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar, Ápolástan Tanszék, Budapest
  2. Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Országos Szervezete, Budapest
  3. Foglalkozás-egészség-ügyi Ápolók Európai Szövetsége (FOHNEU)

A kiadvány további cikkei

Nővér

Társadalmi innováció az egészségügyben. A szemléletformálás ereje a debreceni hospice-palliatív ellátásban

PORKOLÁB Gyöngyi

A vizsgálat célja a társadalom érzékenyítése a hospice-ellátás elérhetőségének szükségességével kapcsolatban és ennek mentén az életvégi emberi méltósághoz való jog tudatosítása a folyamatos információ átadásával.

Nővér

Az újszülött életvégi palliatív ellátása ápolói vonatkozásban

AUTH Andrea

A postnatalis palliatív ellátás igen kis mértékben kutatott és reprezentált területe a magyar gyermekgyógyászati palliatív ellátásnak. 

Nővér

Gratulálunk!

Állami ünnepünk, augusztus 20-a alkalmából az alábbi állami kitüntetéseket adományozták szakdolgozótársainknak.

Nővér

Palliatív ápolók szerepe a multidiszciplináris teamben

LUKÁCS Miklós

A szerző az ápoló szerepét mutatja be a hospice-palliatív ellátás gyakorlatában. Az ellátás célja az előrehaladott állapotú beteg – Magyarországon elsősorban a daganatos betegségben szenvedők – testi, lelki, szociális, spirituális és emocionális szenvedéseinek, tüneteinek enyhítése, életminőségének javítása. Mint a a multidiszciplináris team kötelező tagjaként az ápolónak ebben jelentős szerepe van.

Nővér

A hospice-palliatív ellátás dietetikai vonatkozásai

TÓDOR Annamária

A hospice-palliatív ellátás keretében gondozott betegek ellátása multidiszciplináris team segítségével valósul meg, amelynek tagjai közt dietetikussal is találkozhatunk.

Lapszám összes cikke

Kapcsolódó anyagok

Lege Artis Medicinae

Ujjak teremtése

KOVÁCS Sándor

A részt vevő orvosok ismeretei szerint még soha nem végeztek Magyarországon Apert-szindrómás egypetéjű ikerpáron kézrekonstrukciós műtétet, amelynek során mindkét kéz összes ujján szétválasztották és kialakították az összenőtt ujjaikat. A több évig tartó operációsorozat Hetthéssy Judit kézsebész, és dr. Kassai Tamás kézsebész, a dr. Manninger Jenő Baleseti Központ osztályvezető főorvosa vezetésével zajlott.

Ideggyógyászati Szemle

[A Parkinson-kóros betegekkel kapcsolatos stigma szintjét befolyásoló tényezők Nyugat-Törökországban]

DEMIRYUREK Esra, DEMIRYUREK Enes Bekir

[A Parkinson-kórban (PD) szenvedők gyakran találkoznak előítélettel és szembesülnek stigmatizálással, ami bizonyítottan rontja életminőségüket. E tanulmány célja a stigmatizáltság szintjének felmérése, és a stigmához hozzájáruló tényezők azonosítása törökországi PD-betegek körében. 

A vizsgálatba összesen 142, 2022 júniusa és 2023 márciusa között Parkinson-kórral diagnosztizált beteget vontunk be. A szociodemográfiai adatokat, köztük az életkort, a nemet, a családi állapotot, az iskolai végzettséget és a PD időtartamát egy szociodemográfiai adatlap segítségével gyűjtöttük össze. A motoros tünetek súlyosságát a Mozgászavar Társaság-féle Egyesített Parkinson-kór Pontozó Skála (UPDRS III. rész) segítségével értékeltük. A betegség stádiumát a Hoehn–Yahr-skála segítségével határoztuk meg. A résztvevőket az UPDRS-pontszám alapján PIGD (posturalis instabilitás/járási nehézség) vagy TD (tremordomináns) kategóriába soroltuk. Az 1,5-nél nagyobb vagy azzal egyenlő UPDRS-aránnyal rendelkező betegeket TD-nek, míg az 1,0-nél kisebb vagy azzal egyenlő arányúakat PIGD-nek minősítettük. Az 1,0 és 1,5 közötti aránnyal bírókat vegyes típusba soroltuk. A depressziót a Ha­milton Depresszió Pontozó Skála (HAM-D), míg a stigmát a Krónikus Betegségekben An­ticipált Stigma Skála (CIASS) és a 39 tételes Parkinson-kór Kérdőív stigmaalskálája (PDQ-39 stigmaalskála) segítségével mértük.

A PDQ-39 stigmaalskála átlagos pontszáma 7,60 ± 4,39 volt, míg a CIASS teljes stigmapontszámának átlaga 1,37 ± 0,39 volt. Eredményeink azt mutatják, hogy a stigma gyakoribb a TD motoros altípusú, fiatalabb, rövidebb betegségtartamú, nagyobb fokú fogyatékossággal élő és a depressziós tünetekkel rendelkező PD-betegekkel szemben.

Tanulmányunk rávilágít a stigmatizáltság és a betegség progressziója, időtartama és a depressziós tünetek közötti összefüggésre a nyugat-törökországi PD-betegek körében.]

Lege Artis Medicinae

Lelkek sodrásban a Szajna partján. Nicolas Philibert: Az Adamanton

BENKE Attila

Díjnyertes dokumentumfilm került 2023 őszén a magyar mozikba Az Adamanton címmel, amelynek izgalmas a témája: egy olyan pszichiátriai központról szól, ami Párizsban, a Szajna partján „sodródik az árral”, ugyanis egy kikötött hajóról van szó.

Lege Artis Medicinae

Őrségváltás – Interjú Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával

KAPÓCS Gábor

Kapócs Gábor a LAM főszerkesztőjeként beszélgetett a MOK újonnan megválasztott és a minap le­köszönt elnökével az előző ciklus tapasztalatairól és a MOK új vezetése előtt álló új kihívásokról, a kitűzött célokról.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

A Magyar Neuroimmunológiai Társaság szakmai ajánlása – A sclerosis multiplex diagnosztikájáról és kezeléséről

CSÉPÁNY Tünde, RÓZSA Csilla, DEME István, MIKE Andrea, BENCSIK Krisztina, BERECZKI Dániel, BÍRÓ Zita, ILLÉS Zsolt, JAKAB Gábor, JOBBÁGY Zita, KOMOLY Sámuel, LOVAS Gábor, MÁTYÁS Klotild, RAJDA Cecilia, SIMÓ Magdolna, VÉCSEI László

Az irányelv összefoglalja a betegség jellegzetességeit, kezelésének indikációit, valamint a kezelés alkalmazásának szakmai és szervezeti feltételeit. Az irányelv célja, hogy a benne megfogalmazott ajánlások alkalmazása által a Magyarországon kezelt SM-betegek ellátása egységes legyen, hogy az a nemzetközi standardoknak és kritériumnak megfeleljen.