Diétás nénétől a diplomáig – Fejezetek a dietetikusképzés történetéből
TÁTRAI-NÉMETH Katalin1, DOBÁK Zita2, VERESNÉ BÁLINT Márta1
TÁTRAI-NÉMETH Katalin1, DOBÁK Zita2, VERESNÉ BÁLINT Márta1
Szöveg nagyítása:
Tavaly ünnepeltük a diétás nénék oktatásának kezdetét, amely száz éve, 1922-ben Soós Aladár professzor (1890–1967) vezetésével kezdődött meg a Pázmány Péter Egyetem Orvostudományi Karán. A „diétás néne” fogalma akkor még csak az Egyesült Államokban volt ismeretes, így Európában elsőként Magyarországon indulhatott el a képzés.
Kutatásom célja felmérni az ápolók ismereteit a szepszis tárgykörében. Kutatásomat a Magyarországon dolgozó ápolók körében végeztem, online kérdőíves kikérdezés keretében. A kitöltőknek egy 31 kérdésből álló elektronikus kérdőívet kellett kitölteniük, amelyek érintették a megelőzés, a felismerés és a kezelés témakörét is.
A szakmai anyagok tudományos megítélése lektori kompetencia, a tevékenység értékelése azonban jelenleg szabályozatlan. A szerző célja annak az általános tévhitnek az eloszlatása volt, miszerint a lektorálás amolyan látszattevékenység, csupán az intézményi akkreditáció szükséges velejárója.
A várandósság örömteli mivolta mellett nagy igénybevételt jelent a női szervezet számára, és ez alól a szájüreg, fogazat sem kivétel. Az elhanyagolt fogazat számos veszélyt jelent nemcsak az anya, hanem a magzat számára is. Az anyánál kialakulhat többek között fogínyvérzés, -gyulladás, fogszuvasodás; a magzatnál pedig fogfejlődési rendellenesség, fertőzés, koraszülés vagy akár vetélés is.
A FOHNEU képviseletében 11 foglalkozás-egészségügyi ápoló látogatta meg a CERN-t, az Európai Részecskefizikai Laboratóriumot a svájci Genfben.
A World Health Organization megalakulásának 75. évfordulója alkalmából ideje megvizsgálni a szervezet létrejöttének körülményeit. Korabeli cikkekből származó források alapján összeállított események bemutatják a több kisebb nemzeti egészségügyi szervezet eggyé olvadásának történetét, amelyből kialakult a ma ismert és működő Egészségügyi Világszervezet, a WHO.
Hypertonia és Nephrologia
A 2-es típusú cukorbetegség gyakori szövődményei a krónikus veseelégtelenség és a krónikus szívelégtelenség. A krónikus veseelégtelenség és a krónikus szívelégtelenség azonban egymás kialakulását és romlását is segíthetik, illetve korábban és súlyosabban jelentkezhetnek cukorbetegség esetén. Továbbá, a krónikus vese-, illetve szívelégtelenség esetén a 2-es típusú cukorbetegség is gyakrabban fordulhat elő.
Lege Artis Medicinae
Júliusban minden idők legnagyobb hőségét kellett átélnünk Magyarországon és a világ sok más táján egyaránt. Már nincs értelme azon töprengeni, hogy a klímaváltozás, illetve a hozzá kapcsolódó globális felmelegedés valós-e, és ha igen, mikor fog bekövetkezni. Hiszen már egyértelműen itt van, sokkal gyorsabban vált súlyossá az éghajlati helyzet, mint ahogy attól akár a legpesszimistábbak is tartottak. Az elmúlt időszakban gyakorlatilag nem volt év, amikor ne dőltek volna meg minden idők melegrekordjai, e csendes katasztrófa pedig sok szempontból gyakorol tragikus hatást az emberi egészségre. A Klímakönyv című tanulmánykötet az éghajlatváltozás egészségi hatásainak számos aspektusát mutatja be, e fejezetek fő megállapításait foglaljuk össze ebben a cikkben.
A Lurdy Házban tartotta ünnepi konferenciáját 2022. november 18-án a dietetikus szakma, a „Diétás nénétől a diplomáig – 100 éves a dietetikusképzés Magyarországon” címmel. A MESZK Országos Szervezete és a MESZK Dietetikai Szakmai Tagozat szervezésében megvalósuló eseményt Dobák Zita tagozatvezető nyitotta meg. Beszédében büszkén számolt be arról, hogy átalakult és jobbá vált a dietetikusképzés.
Diétás nátrium- (só-) bevitel: tények és globális felhívás a cselekvésre
Diétás nénétől a diplomáig – 100 éves a dietetikusképzés
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
Egészségpolitika
A Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség állásfoglalása az ágazat helyzetéről5.
Gondolat
Üdv nálunk! Van már, aki írja a fekete pontjaid? – Nyomasztás a közoktatásban