Öten voltak hárman lettek
2014. MÁJUS 15.
2014. MÁJUS 15.
Szöveg nagyítása:
Látványosan csökken a kínai családok átlagos létszáma, sőt egyre több az egyszemélyes háztartás - olvasható ki egy frissen közzé tett hivatalos jelentés adataiból. 2012-re a családok átlaglétszáma 3,02-re esett vissza, míg az 1950-es években még átlagosan 5,3-an alkottak egy családot. A magyarázat a születések számának jelentős csökkenése, a házasságkötések későbbre halasztása és a migráció - állapította meg tanulmányában az egészségügyet és a családtervezést felügyelő országos bizottság. Az 1970-es évek végén indított kínai családtervezési politika kezdetben csak egy gyermek megszületését engedte a városi lakosság körében, illetve vidéken kettőt, ha az első lány volt. A világszerte vadhajtásairól, az erőszakos sterilizálásokról és a törvényellenes szelektív abortuszokról ismertté vált népességkorlátozó intézkedés kötöttségein azóta többször lazítottak, de máig érvényben van. A kínai demográfusok azt állítják, hogy e korlátozás nélkül 1979 és 2011 között 400 millióval több gyermek született volna Kínában, a Föld népessége pedig 2011 októbere helyett már 2006-ban elérte volna a hétmilliárd főt. A legutóbbi kutatás szerint azoknak a háztartásoknak a száma, amelyekben már csak egyetlen ember él, 2000 és 2010 között megduplázódott. Az olyanoké pedig, amelyekben ketten laknak, ugyanebben az időszakban 68 százalékkal emelkedett. E két "típus" együttesen 2000-ben az összes háztartásoknak az egynegyedét alkotta, míg 2010-re arányuk már 40 százalék volt, ami 160 millió családot jelentett. Az egyedül élők száma a városokban egy évtized alatt másfélszeresére bővült, vidéken ugyanők 40 százalékkal lettek többen. A 30 év feletti korosztály körében meghaladja a 43 százalékot a házasságban nem élők aránya. A felsőfokú iskolát végzettek körében jellemzővé vált, hogy későbbre halasztják a házasságot, a családalapítást, illetve a házasság intézménye sem olyan vonzó már sokak számára, mint azelőtt, és sokan tudatosan választják a szingli életformát - állapítja meg a demográfiai jelentés. MTI 2014. május 15., csütörtök
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Egészségpolitika
A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.
A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.
Egészségpolitika
Kapócs Gábor interjúja Álmos Péterrel, a MOK frissen megválasztott és a leköszönt elnökével, Kincses Gyulával. A MOK két vezetője beszél a kamara elmúlt 4 évéről, a sikerekről és kudarcokról. Beszámolnak a vezetőség előtt álló feladatokról, a társkamarákkal való kapcsolatokról, a közeljövő terveiről és feladatairól. Az interjúban szóba kerül a kormányzattal való viszony is.
Egészségpolitika
Aki nem sodródik egy ellátásban, hanem önrendelkezési jogának megfelelően tényleges döntéseket képes hozni, ott a kezelés hatékonysága is jobb.
Chen és munkatársai a JAMA-ban megjelent cikkükben a kettős APT (dual APT, DAPT) noninferioritását vizsgálták intravénás thrombolysissel szemben minor, rokkantságot nem okozó ischaemiás stroke-okban.
„Aki erre a pályára jön, elhivatottnak kell lennie”. Életútinterjú Farsang Csaba professzor úrral
A legfontosabb eszköz én magam voltam. Életmentés a barlangban
1.
2.
3.
4.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”5.
1.
2.
3.
Helyünk a világban
A felzárkózás kudarca – 5+1 súlyos megállapítás Orosz Éva tanulmányából4.
5.
Idegtudományok
Neurofeedback: az ADHD-val küzdő gyerekek fejlesztéséhez is használható módszert oktatnak Vácon
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás