Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 6

Hírvilág

2013. ÁPRILIS 23.

Szelíd vakcinák, vad indulatok

Védőoltási Hét – ismeretfrissítés szakembereknek

Hírvilág

2011. AUGUSZTUS 15.

Sok még a bizonytalanság, a kérdés az oltásokkal kapcsolatban

Nagy a tájékozatlanság a háziorvosok (és az oltandók) körében a H1N1-influenza elleni vakcinával kapcsolatban. Nem világos többek között az sem, hogyan értesítik az orvosok a térítésmenetesen oltandókat.

Lege Artis Medicinae

2004. OKTÓBER 20.

A vakcinológia aktuális kérdései

JELENIK Zsuzsanna

A közlemény a vakcinológia jelenlegi állásával, fejlődésének irányával foglalkozik; elsősorban azokat az elemeket veszi sorba, amelyek a gyakorló orvos számára fontosak és érdekesek lehetnek. A „klasszikus” oltóanyagok - pertussis, morbilli, poliomyelitis - antigénjeinek módosítása növeli a hatékonyságot és csökkenti a mellékhatásokat.

Lege Artis Medicinae

1992. SZEPTEMBER 30.

Védőoltások a világban, a kiterjesztett immunizációs program

LELKES Miklós, VEDRES István

A szerzők összefoglalják a WHO 1974-ben kezdődött Kiterjesztett Immunizációs Programja (Expanded Programme on Immunization – EPI) néhány főbb eredményét. A program eredeti célbetegségei a tuberculosis, diphtheria, pertussis, tetanus és morbilli. A WHO a sárgaláz endémiás területeken az EPI oltások keretében a febris flava elleni rendszeres oltást is javasolja és a program napjainkban a hepatitis B vírusfertőzések, valamint a rubeola (ezáltal a congenitalis rubeola syndroma) megelőzésének problémakörével is foglalkozik. 1991-re világviszonylatban sikerült elérni az eredeti EPI célbetegségekkel kapcsolatban az 1 éves korúak 80%-os átoltottságát. A program 2000-re Földünkön a poliomyelitis teljes eradikálását tűzte ki célul (amint az a himlő esetében már megtörtént). A morbilli eradikációja még csak egy távolabbi cél, de az EPI program résztvevői szeretnék elérni, hogy 1995-re a program előtti időszakhoz képest a morbilli esetek 90%-kal, a halálesetek 95%-kal csökkenjenek globálisan, a morbilli letalitása pedig minden országban 1% alatt legyen. Európa (és benne Magyarország) járványügyi helyzete az EPI célbetegségeire vonatkozóan alapjában kedvező. Az EPI egyik célkitűzése, hogy Európában 2000-re már csak behurcolt morbilli esetek forduljanak elő.

Ideggyógyászati Szemle

1980. OKTÓBER 01.

Morbilli ellenanyag vizsgálatok myasthenia gravisban és sclerosis multiplexben

DR GYÖRGY Emese, DR KLEIN Magda, DR SZOBOR Albert

A szerzők 75 myastheniás beteg 102 vérmintájából, ill. 76 sclerosis multiplexes beteg 106 véréből és 41 liquorából, továbbá 64 egészséges egyén véréből végezték el a morbilli hemagglutináció gátlási próbát. Mind myasthenia gravisban, mind sclerosis multiplexben a morbilli hemagglutináció gátlás átlagtitere jelentősen magasabb volt, mint az egészséges kontrolcsoportban. Nem találtak összefüggést egyik betegségi csoportban sem, a betegség klinikai formája, a lefolyás jellege, az alkalmazott terápia és 1 : 160-nál magasabb ill. 1 : 160-nál alacsonyabb titerü vérminták megoszlása között. Feltételezik myasthenia gravisban és sclerosis multiplexben az immunszisztéma károsodását, melynek jellege azonban még nem ismeretes.

Ideggyógyászati Szemle

1977. JÚLIUS 01.

A limbikus encephalitisről

DR BEKÉNY György, DR PÉTER Ágnes, DR FORNÁDI Ferenc

25 éves nőbetegen szubakut meningo-encephalitis zajlott le. A tünettant a tudatzavar megszűnte után a megjegyző emlékezés csökkenése, dezorientáció, euphoria, nyugtalansági állapotok jellemezték limbikus encephalitisnek megfelelően. A liquorban plazmasejtes-lymphocytás cytologiai reakció, bal oldali kiesés a benzoereakcióban, gamma-globulin szaporulat volt észlelhető. A teljes gyógyulás után retrográd amnesia maradt vissza 8 hónapra terjedő időtartammal. A magas morbilli antitest titer alapján a szerzők tárgyalják a megbetegedésnek a kanyaróhoz való viszonyát. Megbeszélésre kerül a herpes simplex vírus esetleges kóroktani szerepe, továbbá a liquorcytologiai lelet diagnosztikus jelentősége.