Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 20

Ideggyógyászati Szemle

1996. NOVEMBER 20.

A Cluster fejfájás és kezelése

JELENCSIK Ilona

A cluster típusú fejfájás ritka, az egyik legnagyobb fájdalommal járó önálló fejfájáskórkép. Visszatérő, szigorúan féloldali, súlyos, rövid időtartamú fájdalomrohamok jellemzik, melyekhez különböző autonóm tünetek kapcsolódnak. Az aktuális fájdalomroham oka ismeretlen, bár a legtöbb szerző lokális vasodilatatióval, neuropeptidek felszabadulásával, neurogén gyulladással, oedemával hozza kapcsolatba. Etiológiája teljesen ismeretlen. A cluster fejfájás kezelése a megelőzést (profilaxis) és a rohamterápiát foglalja magában. Az epizodikus formákban ergotamin, kalciumcsatorna- blokkolók, lithium, szerotoninantagonisták és szteroidok használatosak, míg a krónikus formákban lithium a választandó szer verapamil mellett. A rohamterápia eszközei az ergotamin, az oxigénbelégzés és a sumatriptan. Kivételesen a gyógyszeres kezelésre refrakter krónikus formákban sebészeti kezelés is szóbajön.

Ideggyógyászati Szemle

1987. JANUÁR 01.

Lithium transzport utak idegsejt membránban II. Nátrium-kálium pumpa mediált lithium felvétel

DR. JANKA Zoltán, DR. SZENTISTVÁNYI István

A közlemény az affektív zavarok kezelésében és profilaxisában hatékonyan használt lithium ion agyi idegsejtek membránján keresztül történ6 transzportját tanulmányozza. Idegsejt tenyészetekben az extracelluláris kálium koncentráció csökkentése emeli a sejtek lithium felvételét, amely növekedést a nátrium-kálium pumpa specifikus gátlószere, az ouabain, kivédi. Az ouabain alacsony extracelluláris nátrium koncentráció mellett csökkenti a sejtekbe történő lithium beáramlást, míg az idegsejtek lithium leadását értékelhető módon nem befolyásolja. Az adatok szerint a nátrium-kálium pumpa fiziológiás körülmények között nem játszik számottevő szerepet az idegsejtek lithium transzportjában; kísérletes vagy megváltozott ion-miliő mellett viszont igen, amely az élőben fenntartó lithium kezelés alatt esetlegesen egyéb okból előforduló hipokalémiás állapotokban a lithium szint fokozottabb ellenőrzésére hívja fel a figyelmet.

Ideggyógyászati Szemle

1985. FEBRUÁR 01.

Lithium transzport utak idegsejt membránban I. Nátrium-lithium ellentranszport

DR. JANKA Zoltán, DR. SZENTISTVÁNYI István

A szerzők az affektív pszichózisok prevenciójában és terápiájában eredménnyel használt lithium ion membrántranszportját vizsgálták cerebrális szövetből készített idegsejt tenyészetekben. Az extracelluláris nátrium koncentráció csökkentése emelte a sejtek lithium felvételi sebességét, valamint redukálta a lithium leadás mértékét. Ugyanakkor az idegsejtek nátrium felvételét az extracelluláris lithium koncentráció emelése csökkentette, az intracelluláris lithium jelenléte pedig növelte. A sejtek lithium felvételének külső lithium koncentráció-függésében kimutatható volt egy telítődő komponens. Az egyensúlyi sejt/médium lithium megoszlás mintegy 30 perc alatt kialakult és napokig nem változott idegsejt kulturákban. Az egyensúlyi intra:extracelluláris lithium koncentrációhányados 1-dél kisebb értéket adott. A kísérleti eredmények arra utalnak, hogy a vörösvérsejtekhez hasonlóan agyi idegsejtek membránjában is működik egy formálisan nátrium-lithium csere ellentranszport rendszer, amelynek in vivo körülmények között, fenntartó lithium kezelés alatt is jelentősége lehet a lithium terápiás hatásának mechanizmusában, valamint a cerebrális lithium homeosztázis és detoxifikációs folyamat szabályozásában.

Ideggyógyászati Szemle

1983. JÚLIUS 01.

Néhány tanulság az úgynevezett bipoláris-II. depresszió kórisméjű betegeinknél

DR LIPCSEY Attila, DR NAGY Endre, DR BUJA Anna

Saját tapasztalataink alapján is indokoltnak látjuk az endogén depressziók csoportján belül a bipoláris—II. alcsoport megkülönböztetését. Indokolttá teszi ezt gyakorlati szempontból a fokozott suicid veszélyeztetettség, az a körülmény, hogy a betegek kevésbé reagálnak lithium profilaxisra, továbbá az, hogy az esetek jelentős részében a RES és antidepresszáns kombinált kezelésre van szükség.

Ideggyógyászati Szemle

1982. MÁJUS 01.

A liquor cerebrospinalis katekolamin szintjeinek változásai akut monoaminooxidáz bénító, 1-dopa és lithium só adása után

DR BARACZKA Krisztina, DR FEKETE Márton

A szerzők a liquor cerebrospinalis katekolamin anyagcseréjének változásait vizsgálták 1-dopa, JumexR, NuredalR és lithium karbonát egyszeri beadása után. Vizsgálataikat 115, központi idegrendszert nem érintő, endogen pszichozisban nem szenvedő, anyagcsere betegség nélküli betegen végezték. L-dopa terhelés után a liquorban jelentős dopamin és 3,4-dihidroxifenilecetsav (DOPAC) emelkedést találtak. A lithium karbonát a dopamin emelkedést csökkentette. A JumexR (10 mg) a moradrenalin szintet csökkentette, az 1-μopa ezt a hatást gátolta. A NuredalR a katekolamin szintet nem befolyásolta. A szerzők elemzik a fenti katekolamin anyagcsere változásokat és a klinikai hatások közötti összefüggéseket.

Ideggyógyászati Szemle

1982. ÁPRILIS 01.

A vörösvértest-szérum lithium hányados alakulása mániás-depressziós, schizoaffektív és schizophren betegekben

DR RIHMER Zoltán, DR ARATÓ Mihály, DR SZENTISTVÁNYI István, DR BÁNKI M. Csaba

A szerzők a vörösvértest lithium/szérum lithium hányados (LR) alakulását vizsgálták 14 paranoid schizophren, 22 schizoaffektiv és 86 mániás-depressziós betegnél. Utóbbi csoportban a LR szignifikánsan magasabb volt (p <0,001) mint az előző kettőben, amelyek viszont nem különböztek egymástól. Tovább elemezve a LR-k alakulását a mániás-depresziós betegcsoporton belül nem volt különbség a nők és férfiak valamint a bipoláris I és bipoláris II betegek LR-i között, de a pozitív családi anamnézisű betegek LR-i szignifikánsan magasabbak voltak (p<0,01). A továbbiakban, „homogén” csoportot kialakítva, amely csak profilaktikus lithium responder nőbetegeket tartalmazott (n=45) a családi anamnézistől függetlenül is szignifikánsan magasabb volt a bipoláris II betegek LR-ja mint a bipoláris I csoporté, (p <0,05). Az eredmények a mániás-depressziós betegség genetikai heterogenitására utalnak.

Ideggyógyászati Szemle

1982. JANUÁR 01.

Tapasztalataink a gyermekkori agresszivitás lithium kezeléséről

VETRÓ Ágnes, PALLAG Lajos, SZENTISTVÁNYI István, VARGHA Miklós, SZILÁRD János

Az agresszivitás témakörének széles körüre megnövekedett irodalma ellenére ismeretünk arról, hogy mi is tulajdonképpen az agresszivitás, honnan ered és mindenekelőtt hogyan előzzük meg, illetve hogyan csökkenthetjük, eléggé kevés.

Ideggyógyászati Szemle

1981. OKTÓBER 01.

A vörösvértest / szérum lithium hányados (lithium ráció) és a profilaktikus hatás összefüggése mániás-depressziós betegeknél

RIHMER Zoltán, ARATÓ Mihály, SZENTISTVÁNYI István, BÁNKI M. Csaba

A szerzők 61 (43 női és 18 férfi), legalább két éve profilaktikus lithium kezelésben részesülő mániás-depressziós beteg vörösvértest (szérum lithium hányadosát (lithium reakcióját)) elemzik a profilaktikus válasz és a nemek szerint különválasztott két-két szempont alapján. Eredményeik azt mutatták, hogy a responder nők és a non-responder férfiak lithium rációja magas, míg a non-responder nőké és a responder férfibetegeké alacsony. Ez a megfigyelés az elméleti érdekességen túl módszertani konklúziót is jelent: a továbbiakben indokolt a nemek és a klinikai válasz szerint elkülönített csoportokban elemezni a lithium reakciók alakulását.

Ideggyógyászati Szemle

1981. SZEPTEMBER 01.

A lithium profilaxis hatékonyságának előrejelzése

RIHMER Zoltán, CSISZÉR Nóra

A lithiumról általánosan elfogadott, hogy hatékony szer a mániás-depressziós betegek kezelésében, de nem minden beteg reagál kedvezően a fenntartó lithium kezelésre. Ugyanakkor a hosszútávú lithium terápia, a ritkán fellépő mellékhatások miatt nem teljesen veszélytelen. A szerzők 64 mániás-depressziós nőbetegük családi anamnézise és egyéb klinikai adatai alapján kísérlik meg elhatárolni a kezelésre jól ill. rosszul reagáló betegek csoportját. Betegeik legalább két éve részesültek profilaktikus kezelésben, közülük 46 jól, 18 gyengén reagált a terápiára. Eredményeik szerint a kedélybetegség vonatkozásában pozitív családi anamnesis, a depressziós fázis alatt észlelt gátolt klinikai kép valamint a jelentős testsúlygyarapodás a kezelés első három hónapjában olyan tényezők, amelyeknek a jelenléte már a kezelés megkezdése előtt ill. annak korai szakaszában a profilaktikus terápia kedvező prognózisára utal.

Ideggyógyászati Szemle

1980. AUGUSZTUS 01.

A tartós lithium kezelés endokrin mellékhatásai

DR ARATÓ Mihály, DR RIHMER Zoltán, DR PERÉNYI András, DR SZÜCS Rozália, DR GERGELY Anna

A szerzők 52 tartósan lithiummal kezelt affektív betegen (35 nő és 17 férfi) vizsgálták az endokrin (vagy részben endokrin hátterű) mellékhatások előfordulási gyakoriságát, ezek esetleges kapcsolatát. Az esetek 19%-ában észleltek emelkedett thyroidea stimuláló hormon szintet, 15%-ában hypercalcemiát, 25%-ban hypermagnesiemiát, mintegy 29 százalékban fordultak elő kifejezett polydypsiás-polyuriás panaszok és 27%-ban jelentős testsúlygyarapodás. Nőknél a mellékhatások gyakoribbak. A kapott eredmények összhangban vannak az irodalmi adatokkal. Statisztikailag értékelhető összefüggés az egyes mellékhatások között nem mutatkozott, de a különböző eltérések bizonyos fokú halmozódása kimutatható az érintett betegeknél. A mellékhatások általában enyhék és nem teszik szükségessé a kezelés megszakítását, de mindenképpen fokozott figyelmet érdemelnek.