Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 8

Ideggyógyászati Szemle

2016. MÁJUS 30.

Nasocranialis fistulák zárása „káddugó” technikával és többrétegű rekonstrukcióval

PISKI Zalán, BÜKI András, NEPP Nelli, BURIÁN András, RÉVÉSZ Péter, GERLINGER Imre

A koponyaalapon létrejövő folytonosságmegszakadások eseteiben, a fenyegető letalis szövődmények kivédése szempontjából az orrüreg és a liquortér közötti kommunikáció mielőbbi szivárgásmentes zárása elengedhetetlen. Az endoszkópos melléküreg-sebészet fejlődése során az utóbbi évtizedekben lehetővé vált ezen esetek transnasalis ellátása.

Lege Artis Medicinae

2002. FEBRUÁR 20.

Rekurráló meningitist okozó spontán liquorrhoea

TÓTH Géza, FŰTŐ László, SASHALMI Sándor, KISSÍK Imre, HOMONNAI Andrea, KIS Zsuzsanna, KORDÁS Marianna, CZIRJÁK Sándor

A rekurráló meningitis egyik leggyakoribb és legfontosabb előidézője bakteriális fertőzés. A recidív bakteriális meningitisek legtöbbször olyan anatómiai rendellenességek következményei, amelyek lehetővé teszik az organizmusok subarachnoidealis térbe való behatolását. A nasalis liquorcsorgás traumás és nem traumás úton jöhet létre.

Ideggyógyászati Szemle

1999. NOVEMBER 01.

Spontán liquorhypotonia

PÉNZES Tamás, GÁCS Gyula

Az intracranialis hypotonia klinikai tünetcsoportját jól ismerjük a posztpunkciós panaszok révén. Spontán létrejövő liquorhypotoniát Schaltenbrand írt le első alkalommal 1938-ban akut aliquorrhoea megjelöléssel.

Ideggyógyászati Szemle

1991. FEBRUÁR 01.

Radionuklid diagnosztika a traumás eredetű liquortéri kórformákban

DR. BORBÉLY Katalin, DR. NYÁRY István, DR. VAJDA János, DR. LÁZÁR László, DR. PÁSZTOR Emil, DR. SCSERBAKOVA Eugénia

A szerzők idegrendszeri sérülések következményeként kialakult liquortéri elváltozások - hydrocephalus, liquorrhoea, cysta, liquordinamaikai zavarok - miatt vizsgált 376 beteg radionuklid ciszterno-myelográfiás vizsgálatának eredményét ismertetik. Hangsúlyozzák a vizsgálat dinamikai jellegéből adódó diagnosztikai értékét. A morfológiai és funkcionális elváltozásokat kimutató módszert megbízhatónak, a terápiás terv megválasztásához egyik alapvető vizsgálati eljárásnak tartják.

Ideggyógyászati Szemle

1991. FEBRUÁR 01.

Myeloszcintigráfia ma

DR. BORBÉLY Katalin, DR. LÁZÁR László, DR. PÁSZTOR Emil, DR. BENOIST György, DR. SCSERBAKOVA Eugénia

A szerzők a myeloszcintigráfia lehetőségeit és helyét tárgyalják a spinalis laesiok diagnosztikájában. A módszert érzékenysége, egyszerűsége és szerény költsége miatt a spinalis térfoglaló folyamatok szűrésében, funkcionális értéke miatt a ciszterno-myelográfia részeként a liquordinamikai viszonyok megítélésében és a különböző eredetű spinalis liquorrhoeák kimutatásában a modern képalkotó eljárások korában is értékesnek tartják.

Ideggyógyászati Szemle

1973. FEBRUÁR 01.

,,Üres'' sella syndroma

DR JULOW Jenő, DR KIRÁLY Magdolna, DR MAJOR János, DR HAJDA Márta, DR SIMON László

Hypoplasiás diaphragma sellae mellett liquor pulsatio hatására a subarachnoidealis liquortér a sellába herniálódhat, a hypophysis „nem daganatos cystái" a subarachnoida.lis térbe rupturálhatnak „üres" sella syndromát okozva. Az ÜSS klinikailag változatos megjelenésű intrasellaris vagy suprasellarisan is terjedő hypophysis daganat tüneteivel járhat, de kombinálódhat liquorrhoea nasalissal, fejfájással is. Diagnostizálása, illetve elkülönítése csak radiologiai módszerek segítségével lehetséges: pneumographiával, illetve a PEG tomographiával kiegészített vizsgálatával. A szerzők két saját és az irodalomban ismertetett 95 beteg adatai alapján igyekeznek egységes képet adni az ÜSS fogalmáról, aetiologiai tényezőiről és pathomechanismusáról, majd az ŰSS-val kapcsolatos klinikai, szemészeti, radiológiai és therapiás kérdéseket taglalják - megkísérelve az eddig közölt esetek összefoglaló elemzését -, és felhívják a figyelmet az elváltozás felismerésének jelentőségére.

Ideggyógyászati Szemle

1966. MÁRCIUS 01.

Adatok a spontán aliquorrhoea kérdéséhez, – 3 eset kapcsán

ZAPPE Lajos, ÁFRA Dénes

Szerzők három, spontán aliquorrhoeában szenvedő betegük kórtörténetét ismertetik. Az I. sz. esetben a tünetek viharos gyorsasággal bontakoznak ki ; a liquor-hiány súlyos vasoanoxiás agyi károsodás képe mellett állott elő. A II. és III. sz. esetben a chronicus kialakulás agytumor gyanúját keltette ; nyomósan emellett szólt a harmadik betegen észlelt szemfenéki pangás is. A diagnózis helvességét mindhárom esetben hosszas utánkövetés és többszörös kontroll vizsgálat biztosította. Mindhárom beteg gyógyult, lényegében folyadék-terápia és értágító gyógyszerek alkalmazására. Szerzők eseteik klinikai sajátosságaira, továbbá az irodalom anatómiai és élettani adataira támaszkodva, az aliquorrhoeák pathomechanizmusát egységes hypothesis alapján igyekeznek magyarázni. Elképzelésükben lényeges szerepet biztosítanak az accidentalis okok hatására létrejött liquor-nyomás csökkenés által kiváltott kóros reflexeknek. Ezek magyarázzák a zavar tartóssá válása és elmélyülése mellett az esetenként más és más mértékű cerebralis, illetőleg szemfenéki kóros jelenségeket. A liquorhypotensiót, illetve aliquorrhoeát sem önálló betegségnek, sem syndromának nem tartják, hanem egy sajátos vegetatív reakció-típusnak tekintik.

Ideggyógyászati Szemle

1963. SZEPTEMBER 01.

Liquorhypotensióval járó vaso-anoxiás agyi károsodás esete

ZAPPE Lajos, DÖMÖTÖR Lajos

Szerzők 47 éves férfibetegük kórtörténetét ismertetik, akin lázas állapot (feltehetőleg influenzás fertőzés) kapcsán aliquorrhoea és súlyos apalliumos syndroma tünetei alakultak ki; majd a betegség antibiotikum-kezelésre, intrathecalis és parenteralis folyadéktherápiára maradványtünet nélkül gyógyult. A klinikai adatok elemzése alapján valószínűnek tartják, hogy mind az aliquorrhoea, mind az idegrendszeri tünetek az intracranialis keringés zavarának következményeként jöttek létre. Esetük kapcsán szerzők kifejtik azon elképzelésüket, mely szerint a liquor-hypotensiós kórképek pathomechanizmusában vérkeringési zavar s a liquornyomás csökkenése által kiváltott, az agyi-, és plexus circulatióra visszaható, másodlagos reflexek játszanák a döntő szerepet.