Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 8

Klinikai Onkológia

2023. DECEMBER 07.

Cholangiocarcinomák patológiai klasszifikációja és lehetséges molekuláris célpontjai

SZÁSZ Attila Marcell, HALÁSZ Judit

A cholangiocarcinomák (CCA) az epeutak hámsejtjeiből származó, agresszív biológiai viselkedésű, heterogén daganatok. A hepatocellularis carcinoma után a második leggyakoribb rosszindulatú primer májdaganat.

HEMATOLÓGIA Tudományos Magazin

2023. DECEMBER 29.

Sejtterápiás megközelítések a malignus lymphomák gyógyításában

MIKALA Gábor, CEGLÉDI Andrea, SZEMLAKY Zsuzsanna

Az immuno-kemoterápiák és/vagy Bruton-féle tirozinkináz-gátlók, valamint a sporadikusan alkalmazott célzott terápiák alkalmazása után visszaeső vagy refrakteritást mutató B-sejtes malignus lymphomák hatékony kezelése megoldatlan. Ezen a területen jelent új és hatásos terápiás lehetőséget a T-sejtes tumorellenes válasz direkt módon történő aktiválása. Erre alkalmasak lehetnek a genetikailag módosított, kiméra-T-sejt-receptort hordozó CAR-T sejtek.

Klinikum

2023. AUGUSZTUS 15.

A vér-agy gát megnyitása fókuszált ultrahang használatával

A neurodegeneratív betegségek, mint például a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór, a Huntington-kór és az ALS világszerte jelentős kihívást jelentenek: a betegségek jelenleg gyógyíthatatlanok és olyan beavatkozások sem ismertek, melyekkel progressziójuk megállítható vagy érdemben lelassítható.

Ökológia

2023. JÚLIUS 18.

A gyógyhatású készítmények megbetegítik a vízi élővilágot

Az elfogyasztott gyógyszereink és a tisztálkodáshoz használt szerek egyaránt előbb-utóbb élővizekben kötnek ki. A szennyvízrendszeren keresztül a víztisztító üzemekhez érnek, melyek azonban nem végeznek tökéletes munkát: a szennyezés jelentős része kijut a környezetbe. De vajon hogyan hat az élővilágra?

Ideggyógyászati Szemle

2001. JÚLIUS 01.

Hydrocephalus következtében kialakult agyi strukturális elváltozások - patológiai következmények

KORDÁS Mariann, SLOWIK Felícia, MAJTÉNYI Katalin, SZILÁGYI György, HUBAI Márta, CZIRJÁK Sándor

Hisztológiai vizsgálatokat végeztünk 18 esetben: hat-hat akut, szubakut és krónikus hydrocephalusban szenvedett, elhalt felnőtt betegnél. Az agyi elváltozások értékeléséhez tíz felnőtt kontrollszemélynél végeztünk azonos vizsgálatot, akiknél a klinikai tünetek nem utaltak hydrocephalusra.

Ideggyógyászati Szemle

2001. MÁJUS 01.

Elektroneurográfiás és elektromiográfiás eltérések mitochondrialis megbetegedésekben

HIDASI Eszter, MOLNÁR Mária, DIÓSZEGHY Péter, MECHLER Ferenc

A mitochondrialis kórképekben a betegség leggyakrabban a posztmitotikus szövetekben manifesztálódik, így a klinikai tünetek a központi és a környéki idegrendszer, a váz-, illetve szívizom működészavarai, az endokrin szervek rendellenességei vagy hepatopathia formájában jelentkeznek.

Ideggyógyászati Szemle

1978. FEBRUÁR 01.

A nervus ulnaris kompressziós károsodása

DR. GLOVICZKI Zoltán, DR. SZEGEDY László, DR. SZILÁGYI András

A szerzők két betegük ismertetésével felhívják a figyelmet a sulcus n. ulnarisban kialakuló n. ulnaris kompressziós syndromára, diagnosztikájában az EMG és az ideg vezetési sebesség mérés jelentőségére. Egyéb alagút syndromákhoz hasonlóan a lokális segmentalis demyelinisatio miatt jellegzetes változás az adott segmentumban a vezetési sebesség csökkenése. A szerzők röviden összefoglalják az alagút syndromákra jellegzetes hisztológiai és elektrofíziológiai változásokat.