Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 8

Hírvilág

2018. OKTÓBER 04.

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Ideggyógyászati Szemle

1985. MÁRCIUS 01.

Rosetta markerek változása schizophren betegek perifériás vérében

DEMETER József, BODOLAY Edit, SURÁNYI Péter, GÁL Róza, SZEGEDI Gyula

A szerzők a lymphocyták megoszlását vizsgálták schizophren betegek perifériás vérében. Megfigyelésük szerint a kezeletlen kórformákban és a kezelt betegek akut shubja idején nagyfokú T lymphocytopenia van. A T sejtszám csökkenése mellett az IgG Fc receptort és a histamin receptort hordozó lymphocyta szubpopulációk aránya megnőtt. A B sejtek számában mérsékelt fokú emelkedést találtak. A perifériás vér lymphocytáinak megoszlásában nem találtak értékelhető különbséget a schizophrenia különböző típusai között.

Ideggyógyászati Szemle

1973. FEBRUÁR 01.

Az agy histamin tartalmának vizsgálata patkányok kísérletes égési sérülésében

DR FAZEKAS I. Gyula, DR KÓSA Ferenc, DR VIRÁGOS KIS Erzsébet, DR BASCH András

Patkányok hátbőrén a testfelszín kb. 20%-ára kiterjedő III. fokú égési sérülést idéztünk ő és ezután 1, 5, 10, 30 perc; 2, 6, 12, 24 óra; 2, 3, 5, 7 nap múlva spektrofluorometriás módszerrel meghatároztuk az agy histamin-tartalmát.

Ideggyógyászati Szemle

1972. AUGUSZTUS 01.

Állatkísérletes adatok a frontalis agykéreg szerepéről a vegetatív magatartásban

DR OBÁL Ferenc, DR SZ. VICSAY Margit, DR BENEDEK György, DR SZABÓ János

Szerzők patkányokon 8% hypoxiának az 02-fogyasztást sökkentő hatására feltételes reflexet építettek ki. A kiváltott feltételes reflex az 02 fogyasztás növekedését mutatja. A frontalis kéreg kétoldali kiirtása után nem lehet ilyen megfordított irányú feltételes reflexválaszt létrehozni. 8-10 órán belül 40 mg/kg histamin ismételt s.e. adása a pharmacon testhőmérséklet-süllyesztő hatásának habituatiójához vezet. Ez a gyors habituatio megszűnik miután a feltételes reflex kiváltása céljából destillált vizet fecskendeznek be s.e. A frontalis kéreg elektromos ingerlése a histamin hatásával egyidőben a habituatiót sietteti. A destillált víz adása és az elektromos ingerlés kifejezett hőmérsékletemelkedéssel jár, az elektromos ingerlés megszüntetése ezután kifejezett hőmérsékletsüllyedést okoz. A compenzáló vegetatív feltételes válasz tehát a frontalis kéreg hiányában elmarad. A histamin esetében főleg a dehabituatio kimaradása jellemző. A frontalis kéreg elektromos ingerlése ezekkel ellentétes hatású.

Ideggyógyászati Szemle

1961. OKTÓBER 01.

Vasomotoros functiók vizsgálata sclerosis multiplexben

HUSZÁK István, SZILÁRD János, BOGDÁN Ernő

1. A keringési systemára ható biogen aminok : a noradrenalin, a histamin, s az acetylcholin hatásuk első phasisában a controllokhoz viszonyítva nem okoznak nagyobb, ill. csökkentebb vérnyomás változásokat. 2. A fenti anyagok hatására bekövetkező ellenregulatios működések a Sm-nél a controllokhoz viszonyítva túlzottak és tartósabbak. 3. A homeostasis bekövetkezése különösen az Sm ,,Schub”-phasisában késik. 4. Histaminnal szemben Sm-nél több esetben ellentétes reactio észlelhető.

Ideggyógyászati Szemle

1961. JÚNIUS 01.

Psychosisok histamin kezelése

KORONKAI Bertalan, ORZÓY Róbert

Megfigyeléseinkből azt láttuk, hogy a histamin kezelés psychopathologiai támadáspontja főleg az affectivitas. Javult esetekben a psychés rendeződést pozitív irányú alakulása előzte meg : legtöbb esetben észlelhető volt az affectivitás átmeneti változása. Autismusból való kiemelés, aktivizálódás, jobb cooperatiós készség, könnyebb explorálhatóság, psychotherapiás lehetőségek javulása többnyire múló eredmények. Szembeötlő volt a kataton gátlási tünetek oldódása. Csökkent tolerancia mellett kedvezőbb eredmény várható. A tolerancia beszűkítésére az insulint találtuk alkalmasnak, két esetünkben azonban a therápiás lehetőségeket nem javította. A histamin kezelés mindezek alapján a depressiv tünetcsoportokban és az akineticus kataton képekben lehet eredményes. Mivel a kezelés eredményei általában nem tartósak, egyéb aktív kezelésekkel való kombinációja magában kedvező therápiás lehetőségeket.

Ideggyógyászati Szemle

1953. FEBRUÁR 10.

Klinikai adatok a vér-csarnokvízgát permeabilitásához

WEINSTEIN Pál, FORGÁCH József

A szerzők Amsler és Huber elektromos nullpont metódikájával vizsgálták a vér-csarnokvízgát permeabilitását fluoresceinre 150 esetben (iritis, glaucoma, hypertonia, diabetes mellitus, chorioretinitis, myxoedema, heterochromia iridis, Horner-tünet, contusio bulbi, retinalis vérzések, allergiás szembajok, sclerosis multiplex, ggl. ciliare, ggl. stellatum novocain blokád eseteiben). Glaucoma infl. chron. és gl. simplexben normális permeabilitást találtak. Acut rohamban sem emelkedett lényegesen a permeabilitás, de a roham lezajlása után jelentősen fokozódott a vér-csarnokvízgát átjárhatósága. Contusio bulbi, Horner-syndroma, ggl.ciliare, ggl. stellatum novocain blokádja eseteiben csak akkor növekedett a permeabilitás, ha egyszersmind a szemfeszülés is csökkent, amiből az ú. n. secretiós-blokád lehetőségére következtetnek (látszólagos permeabilitás fokozódása Goldmann szerint.) Retinitis hypertonica eseteiben gyakran anaemiát észleltek a permeabilitás jelentős fokozódásával. Anaemia perniciosa szemfenéki elváltozásai esetén is fokozott volt a permeabilitás (anoxiás jelenség). Pilocarpin, histamin, adrenalin localis alkalmazása után, valamint hydase i. v. injekciója után a permeabilitásban eltérést nem találtak.

Ideggyógyászati Szemle

1950. SZEPTEMBER 09.

Különböző idegelemek histamin tartalma

LISSÁK Kálmán, SZEKERES Vera

A pontosan definiált cholinergiás és adrenergiás idegek mellet újabban histaminergiás idegeket is megkülönböztetnek. Lewis és Marvin mutattak rá először arra, hogy a bőrben egy építőanyag (H-anyag) válik szabaddá a hátsó gyökök ingerlésekor. Ungar és Zerling úgy vélik, hogy a vasodilatator idegrostok histaminergiás csoportba tartoznának, mert a spinális hátsó gyökök ingerlésekor az ingerhatás histamin felszabadulásával következik be.