Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 6

Lege Artis Medicinae

2023. NOVEMBER 23.

Hypoglykaemia: az időskori antidiabetikum-kezelés fontos mérlegelési szempontja

DOMBORÓCZKI Zsolt

A hypoglykaemia a vércukorcsökkentő kezelés jól ismert, potencionálisan életveszélyes, gyakori, mégis alulértékelt következménye. Idős betegeknél nagyobb eséllyel alakul ki alacsony vércukorszint, az észlelési küszöb csökken, az ellenreguláció gyengül. E folyamatot erősíti a neurokognitív és szomatikus állapot hanyatlása. A sérülékeny idős embernél nagyobb a hypoglykaemia szövődményeinek kockázata.

Hypertonia és Nephrologia

2023. ÁPRILIS 28.

A vese védelmében és azon is túl. A renoprotekció új lehetőségei

BALOGH Dóra Bianka, FEKETE Andrea, REUSZ György

Az utóbbi évtized kutatásai és klinikai vizsgálatai eredményeképpen a renoprotekció új hatásmechanizmusú gyógyszerei kerültek be a klinikai gyakorlatba. A már ”aranystandardnak” tartott, a renin-angiotenzin rendszer gátlásával ható gyógyszereket követően olyan új, eredetileg a diabetes mellitus kezelésére bevezetett gyógyszerek bővítették a terápiás palettánkat, mint a glükagonszerű peptid-1-receptor-agonisták (GLP-1RA), amelyek diabeteses nephropathiában csökkentik a tartós macroalbuminuriát és a szérumkreatinin-szintet, valamint a nátrium-glükóz kotranszporter-2 (SGLT-2) -gátlók, amelyekre diabeteses nephropathián túl, a nem cukorbetegség okozta vesekárosodás terápiájára is rendelkezünk már evidenciával. Jól tervezett klinikai vizsgálatok igazolták e szereknek szív és érrendszeri protektív hatását is, ezzel összefüggésben számos igazolt, illetve potenciális mechanizmust írtak le, amelyek a fent leírt hatásokban szerepet játszhatnak. Különösen ígéretes az a megfigyelés, hogy az SGLT-2-gátlók esetén az eredetileg diabetesben igazolt nefroprotekció a nem diabeteses, krónikus vesebetegekben is érvényesül, ezzel új terápiás eszközt biztosítva a krónikus vesebetegség progressziójának lassítására. A továbbiakban e gyógyszerek hatásmechanizmusának még részletesebb feltárására van szükség, valamint arra, hogy a gyakorlati helyüket és eredményességüket, populációs vizsgálatokban, a ”mindennapi életben” is igazolni tudjuk.

Lege Artis Medicinae

2013. JANUÁR 20.

ORIGIN (Outcome Reduction with Initial Glargine INtervention)

MATOS Lajos

Vajon az n-3 zsírsavak hosszú időn keresztül történő adása csökkenti-e a cardiovascularis események gyakoriságát a szív- és érrendszeri események kifejezetten nagy kockázata esetén?

Hírvilág

2011. AUGUSZTUS 15.

Az ADA álláspontja a glargine inzulin és a rákbetegség kapcsolatáról

A Diabetologia, mely az Európai Diabetes Társaság (EASD) lapja, több közleményt jelentett meg, melyek a glargine (készítménynév: Lantus) és a rákbetegség közötti lehetséges kapcsolatot vizsgálták. A kutatási eredmények ellentmondásosak és nem meggyőzőek.

Hírvilág

2011. AUGUSZTUS 15.

SAJTÓKÖZLEMÉNY Az Európai Gyógyszerügynökség tájékoztatója a glargine inzulin biztonságos alkalmazásáról

Az Európai Gyógyszerügynökség (European Medicines Agency - EMEA) négy, a közelmúltban publikált adatbázis elemzéssel foglalkozik, amelyek az inzulin analógok, különösen a glargin inzulin és a rosszindulatú daganatos megbetegedések lehetséges kapcsolatát vizsgálják. A vizsgálatok a Diabetologia weboldalán jelentek meg 2009. június 26-án.

Klinikum

2011. AUGUSZTUS 15.

Nem kell mindennap inzulin?

Egy 16 hétig tartó randomizált 2-es fázisú vizsgálat szerint a degludec inzulin – mely ultrahosszú hatású – heti háromszori adás mellett is kielégítő kontrollt ért el.