Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 3

Ideggyógyászati Szemle

1982. JÚLIUS 01.

Élethelyzetek és öngyilkossági kísérletek összefüggései

DR MATUZSINKA Ferenc, FRÁTER Judit

A szerzők az öngyilkosságot megkísérelt betegeik vizsgálatánál a mindennapi életben jelentkező események, helyzetek rangsorát kapták meg, és a faktoranalízis során négy értékelhető faktort kaptak. A betegek legterhelőbbnek az én-közeli, az egzisztenciálisan változó, az interperszonális kapcsolatbeli veszélyeztetettség, valamint a halállal kapcsolatos eseményeket élték meg. A faktoranalízis során nyert faktorok közül különösen az elsőt tartják fontosnak, mert összetevői azokat az eseményeket tartalmazzák, melyek a szuicid veszélyeztetettségre utalnak és konkrétan jelzik a prevenció feladatait is.

Ideggyógyászati Szemle

1979. JÚLIUS 01.

Neurotikus allapotképek elemzése

DR. TRINGER László, DR. VEÉR András, FRÁTER Judit, FELSŐVÁLYI Ákos

A szerzők egy epidemiológiai szűrővizsgálat kapcsán 51 szempontot tartalmazó neurotikus tünetlistát alkalmaztak. Az így nyert adatok alapján faktoranalízist végeztek. Megállapították, hogy a szorongásos tünetcsoporttal azonosítható faktor nem különül el, szemben más tanulmányokkal. Ennek magyarázatát abban látják, hogy anyagunk nem klinikai betegekből, hanem enyhe, vagy kezdődő neurotikusokat tartalmazó szűrővizsgálati anyagból származnak. Eredményeik alapján következtetéseket vonnak le a neurózisok patogenezisére vonatkozóan.

Ideggyógyászati Szemle

1977. JANUÁR 01.

Egyes élethelyzetek stressz-hatásának elemzése

DR TRINGER László, DR VEÉR András

A szerzők hangsúlyozzák, mennyire lényeges szerepet játszik a pszichiátriai vagy pszichosomaticus megbetegedésekben az egyén élettörténete. Az élettörténeti adatok kísérleti, objektív, kvantitatív elemzése még meglehetősen elmaradt területe a psychológiai kutatásnak. Holmes és Rahe, majd Paykel és Prusoff, Uhlenhuth munkáihoz csatlakozva egy részletes élettörténeti kérdőívet mutatnak be. 164 fő vizsgálata nyomán összehasonlítják adataikat egy amerikai mintával. Összehasonlítják a férfiak és nők válaszait, s az eltérésekből következtetéseket vonnak le. Végül az élettörténeti kérdőív alapján faktoranalízist végeznek, melynek alapján 5 jól elkülöníthető faktort írnak le.