Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 212

Ideggyógyászati Szemle

2024. MÁRCIUS 30.

[Az Informant Assessment of Geriatric Delirium Scale török verziójának érvényessége és megbízhatósága]

CELIK Buket , BILIK Ozlem, KOÇBILEK Deveci Zeynep , DAMAR Turhan Hale , ÖZ Didem , DENIZMEN Zeynep

[Az idős betegeknél a delírium gyakran kialakuló szövődmény, ezért fontos korai diagnózisa. A gondoskodó családtagok aktív szerepet játszanak a delírium korai diagnózisában, és hidat építenek az egészségügyi szakemberek és betegek között. Kutatásunk célja az volt, hogy elérjük az Informant Assessment of Geriatric Delirium Scale (I-AGeD) török verziójának érvényességét és megbízhatóságát.

Ez egy módszertani tanulmány. A minta 125 gondozóból állt, akik vál­lalták a részvételt a tanulmányban, és 60 éves vagy a feletti csípőtöréses idős be­tegeket gondoztak. Az adatokat műtét előtt és a műtét utáni 0., 1. és 2. napon gyűj­töttük össze. A skála nyelvi és tartalmi ér­vényességét elérve az ismert csoportok összehasonlítását alkalmaztuk a szerkezeti ér­vényesség eléréséhez. A ROC-görbe elemzését végeztük el a skála érzékenységének és specificitásának meghatározásához. Az elem-összeg korrelációk és az elemanalízis az alsó 27% és a felső 27% közötti különbségeken alapultak, a Kuder–Richardson 20 (KR-20) együtthatót, valamint a NEECHAM Konfúzióskálával való párhuzamos formák meg-bízha­tóságát alkalmaztuk az I-AGeD-elemek disz­kriminanciamutatóinak értékelésére.

A skála elem-összeg korrelációs együtthatói 0,54-tól 0,89-ig terjedtek, és a KR-20 együttható 0,09-tól 0,91-ig terjedt a mérési időtől függően. Az ROC-görbe elemzése szerint a skála érzékenysége és specificitása ≥ 91% és ≥ 96% volt. A párhuzamos formák megbízhatósági elemzése minden mérésnél nagyon szignifikáns, erős negatív összefüggést mutatott az I-AGeD és a NEECHAM Konfúzióskála között.

Az I-AGeD érvényes és megbízható eszköz a delírium diagnosztizálására idős török betegeknél a perioperatív folyamatok során.]

Lege Artis Medicinae

2024. FEBRUÁR 20.

Májbetegségek a háziorvosi gyakorlatban – mikor gondoljunk rá?

SCHULLER János

Az elmúlt évtizedekben robbanásszerűen fejlődött a hepatológia. Egyre több betegség etiológiája, patomechanizmusa vált ismertté és így a májbetegségek többségében már hatásos kezelésre van lehetőség. Ez a fejlődés óriási felelősséget ró a gyógyító orvosra, hiszen többé-kevésbé minden orvosnak tudnia kell, melyek a gyógyítás lehetőségei a nem a saját szakterületébe tartozó kórképekben. Más szóval: a pontos etiológiai diagnózis felállítása fontos.

Lege Artis Medicinae

2023. DECEMBER 19.

Nőgyógyászati hormonterápia és a cardiovascularis rizikó. 1. rész: a hormonális fogamzásgátlás

LÁSZLÓ Ádám

A nem kívánt terhesség megakadályozása érdekében, valamint számos nőgyógyászati betegség kezelésében használjuk a petefészek által termelt hormonokat: a tüszőhormont és a sárgatesthormont, illetve ezek szintetikus változatait. A hormonálisterápiák között kiemelkedő jelentőséggel bír a kombinált orális hormonális fogamzásgátlás, valamint a menopauzális hormonterápia. Vannak készítmények, amelyek nem járnak a cardiovascularis kockázat növekedésével.

Lege Artis Medicinae

2023. DECEMBER 19.

Az életvégi spiritualitás hatása az életminőségre – Scoping review

SIPÔCZ Diána Gizella, TÓTH Pál Péter, HEGEDÛS Katalin

A halál közeledtével a betegek számos nehézséggel küzdenek, szembesülnek saját mulandóságukkal, az életük végérvényes elvesztésével. A haldoklók multidimenzionális szükségletei közül az életvégi spiritualitás a tudományos kutatásokban egyre nagyobb figyelmet kapott az elmúlt évtizedekben. A tanulmány célja a releváns szakirodalom tükrében az életvégi spiritualitás életminőségre gyakorolt hatásának feltérképezése és a kutatások szempontjából kulcsfontosságú fogalmak definiálási, mérési lehetőségeinek és nehézségeinek bemutatása.

Lege Artis Medicinae

2023. NOVEMBER 23.

Hypoglykaemia: az időskori antidiabetikum-kezelés fontos mérlegelési szempontja

DOMBORÓCZKI Zsolt

A hypoglykaemia a vércukorcsökkentő kezelés jól ismert, potencionálisan életveszélyes, gyakori, mégis alulértékelt következménye. Idős betegeknél nagyobb eséllyel alakul ki alacsony vércukorszint, az észlelési küszöb csökken, az ellenreguláció gyengül. E folyamatot erősíti a neurokognitív és szomatikus állapot hanyatlása. A sérülékeny idős embernél nagyobb a hypoglykaemia szövődményeinek kockázata.

Ökológia

2023. NOVEMBER 20.

A globális környezeti változások az emberi egészséget is veszélyeztetik

A napjainkban zajló globális környezeti változások közvetlen és közvetett módokon egyaránt fenyegetik az emberi egészséget. Hogy pontosan milyen változások hogyan, arról az Environment International szakfolyóiratban jelent meg egy tanulmány Current and future threats to human health in the Anthropocene címmel.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2023. OKTÓBER 26.

A Magyar Neuroimmunológiai Társaság X. Kongresszusa Absztraktfüzet 4.

A Magyar Neuroimmunológiai Társaság X. Kongresszusa Absztraktfüzet Siófok, Magyarország 2023. október 26–28.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2023. OKTÓBER 26.

A Magyar Neuroimmunológiai Társaság X. Kongresszusa Absztraktfüzet

A Magyar Neuroimmunológiai Társaság X. Kongresszusa Absztraktfüzet Siófok, Magyarország 2023. október 26–28.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2023. OKTÓBER 26.

A Magyar Neuroimmunológiai Társaság X. Kongresszusa Absztraktfüzet 2.

A Magyar Neuroimmunológiai Társaság X. Kongresszusa Absztraktfüzet Siófok, Magyarország 2023. október 26–28.

Ideggyógyászati Szemle Proceedings

2023. OKTÓBER 26.

A Magyar Neuroimmunológiai Társaság X. Kongresszusa Absztraktfüzet 3.

A Magyar Neuroimmunológiai Társaság X. Kongresszusa Absztraktfüzet Siófok, Magyarország 2023. október 26–28.