Részletes keresés

Kérjük, állítsa be a paramétereket!


 

Találatok száma: 11

Idegtudományok

2022. NOVEMBER 13.

Othello-szindróma Parkinson-kórban

A Parkinson-kórban gyakori pszichózis részeként téveszmék is előfordulhatnak, ennek egy fajtája a beteg és családja életminőségét egyaránt jelentős mértékben rontó, Othello-szindrómaként is ismert féltékenységi téveszme. A nem ritka szindróma felismerése és hajlamosító tényezőinek ismerete fontos a klinikai gyakorlatban.

Lege Artis Medicinae

2021. SZEPTEMBER 16.

A Covid-19 klinikai kimenetelének súlyosságát nemcsak a pszichiátriai kórállapot, hanem a pszichiátriai gyógyszerelés is befolyásolja

NADUBINSZKY Gábor, VONYIK Gabriella, SZÉKÁCS Béla

SARS-CoV-2-fertőzés esetén a súlyos pszichiátriai betegségben szenvedőknél többnyire rosszabb a klinikai kimenetel leromlott általános állapotuk, kísérőbetegségeik és életmódjuk miatt. A pszichiátriai betegségek közül azonban kiemelten súlyos, elhalálozáshoz vezető kórlefolyással csak szkizofrénia esetében igazolódott szignifikáns összefüggés, amit a többirányú immunzavar is magyarázhat. Amíg a terápiarezisztens szkizofrénia kezelésében használatos antipszichotikum, a clozapin rontani látszik a Covid-19 gyógyulási esélyeit, a depressziós betegek terápiájában alkalmazott antidepresszívumok általában javítják azt, azonban közülük igazán megalapozottan a fluvoxamin esetében igazolható ez a fontos, citokinvihart gátló, a fertőzéses kórállapot súlyosságát mérséklő befolyás.

Lege Artis Medicinae

2020. JANUÁR 20.

Clozapin - az antipszichotikus terápia „utolsó mentsvára”

SZEKERES György

60 éves elmúlt az első atípusosan működő antipszichotikum, amely „kalandos” életútja során immár három évtizede birtokolja az egyéb gyógyszeres terápiákra rezisztens szkizofrénia kezelésének etalonja címet.

Hírvilág

2011. AUGUSZTUS 15.

Bármelyik antipszichotikum okozhat hirtelen szívhalált

Mind a típusos, mind az atípusos antipszichotikumok jelentősen növelik a hirtelen halál kockázatát. A New England Journal of Medicine szerkesztői e szerek alkalmazásának korlátozását tartják indokoltnak.

Ideggyógyászati Szemle

2006. JÚLIUS 30.

Clozapinterápia augmentációja elektrokonvulzív kezeléssel

GAZDAG Gábor, KOCSIS-FICZERE Nárcisz, TOLNA Judit

A clozapin-monoterápia, valamint a clozapinnal végzett kombinált pszichofarmakoterápia elektrokonvulzív terápiával történő augmentációjának vizsgálata a hatékonyság és a biztonságosság szempontjából.

Ideggyógyászati Szemle

2004. DECEMBER 10.

A párhuzamos neuroleptikus kezelés hatása a görcsküszöbre és a görcsroham hosszára elektrokonvulzív kezelés során

GAZDAG Gábor, BARNA István, IVÁNYI Zsolt, TOLNA Judit

A pszichotikus depresszió vagy schizophrenia diagnózissal elektrokonvulzív kezelésre kerülõ betegek jelentõs részénél - súlyos tüneteik miatt - a párhuzamos antipszichotikus kezelés nem mellõzhetõ. Az antipszichotikumok a görcsküszöböt és a kialakuló görcstevékenységet különbözõképpen befolyásolhatják.

Lege Artis Medicinae

2004. NOVEMBER 30.

Antipszichotikumok Rövid történeti áttekintés

BITTER István

Az első gyógyszer, amelyet mint antipszichotikumot alkalmaztak, a klórpromazin volt 1952- ben. A szkizofrénia és az akut mánia kezelésében hatékony szerek a klórpromazin bevezetése után a major trankvilláns, majd a neuroleptikum, típusos neuroleptikum, végül az első generációs antipszichotikum nevet kapták.

Ideggyógyászati Szemle

1986. AUGUSZTUS 01.

Néhány neuroleptikum in vitro dopamin receptorkötődésének és klinikai hatáserősségének összehasonlítása

DR BAGDY György, DR PERÉNYI András, DR SZENTENDREI Tibor

A szerzők megvizsgálták 9, 5 különböző kémiai csoportba tartozó neuroleptikum és a struktúranalóg promethazin (Pipolphen) dopamin receptor affinitását spiroperidol leszorító képességük alapján. A kapott in vitro értékeket a gyógyszerek chlorpromezin aequvalens dózisával vetették össze. A clozapinc(Leponex) kivételével szoros korrelációt találtak a két mutató között. Az adatokcmegerősítik azt az elméletet, mely szerint a neuroleptikumok antipsychotikuschatásmódja mögött dopamin-recéptor blokkoló hatásuk áll.

Ideggyógyászati Szemle

1975. NOVEMBER 01.

Új típusú neurolepticum: clozapin (Leponex) a psychiatriai gyakorlatban

DR. BÁNKI Csaba

A szerző psychiatriai osztályon végzett megfigyeléseket a Clozapin nevű új típusú neurolepticummal. Kedvező terápiás tapasztalatainak ismertetése után röviden összefoglalja a szer hatásmechanizmusára vonatkozó kutatásokat, rámutatva azokra a tulajdonságokra, melyek a Clozapin-t a „klasszikus" neurolepticumoktól megkülönböztetik.

Ideggyógyászati Szemle

1975. MÁRCIUS 02.

Egy új magyar tranquillanssal, a Leponex-szel foglalkozó Fórumról

DR. HUSZÁR Ilona

A Sandoz-gyár készítménye a Leponex](Clozapin) az elmúlt 1-2 évben került kipróbálásra hazánkban. E vizsgálatok eredményével, az alkalmazás során szerzett tapasztalatokkal, a szer indicatiós területeivel, adagolásával foglalkozott az Országos Ideg és Elmegyógyintézetben 1974. október ll-én rendezett Fórum. A megbeszélés moderatora dr. Pataky István, résztvevői dr. Böszörményi Zoltán, dr. Haits Géza, dr. Huszár Ilona, dr. Magyar István, dr. Pollner György, dr. Solti Gyöngyi, dr. Uhlarik Róbert voltak.