Kombinált epilepszia generalizált és fokális rohamokkal
CLEMENS Béla1, DÖMÖTÖR Johanna1
2024. SZEPTEMBER 30.
Ideggyógyászati Szemle - 2024;77(9-10)
DOI: https://doi.org/10.18071/isz.77.0329
Eredeti közlemény
Journal Article
CLEMENS Béla1, DÖMÖTÖR Johanna1
2024. SZEPTEMBER 30.
Ideggyógyászati Szemle - 2024;77(9-10)
DOI: https://doi.org/10.18071/isz.77.0329
Eredeti közlemény
Journal Article
Szöveg nagyítása:
Kombinált (generalizált és fokális rohamokkal járó) epilepsziák irodalmának áttekintése, saját betegeink ismertetése, csoportszintű elemzés. Kérdésfeltevés: csoportszinten melyek a kombinált epilepszia csoport sajátságai és miben különböznek ezek a generalizált és a fokális epilepsziáktól?
A vizsgálatba az epilepszia-adatbázisunkból kigyűjtött, 31 kombinált epilepsziás beteget vontuk be. Az esetismertetésekben betegeink klinikai, EEG- és képalkotó vizsgálatokból nyert adatait táblázatba foglaltuk. A betegcsoportot a következőkkel jellemeztük: epidemiológia, a generalizált és fokális rohamok jelentkezésének ideje és sorrendje, a családi anamnézis; a fenotípus súlyosságát összehasonlítottuk adatbázisunk generalizált epilepszia és fokális epilepszia csoportjaival. A statisztikai elemzés kétoldalas Fisher-teszt, Kruskal–Wallis- és post-hoc Dunn-tesztek segítségével történt.
Az összes, osztályozható epilepszia 1,56%-a volt kombinált epilepszia. A nők aránya (67,7%) felülmúlta a férfiakét (32,3%). Statisztikailag szignifikáns asszociáció mutatkozott egyrészt a „kis időkülönbség” csoport (amelyben a generalizált és fokális rohamok közel egy időben jelentkeztek) és az egyéb, agyi rendellenességre utaló adatok hiánya között, másrészt a „nagy időkülönbség” csoport (amelyben a két rohamtípus jelentkezése között 4–37 év telt el) és egyéb, agyi rendellenesség jelenléte között (p = 0,02). Pozitív családi anamnézisű betegek gyakoribbak voltak a kombinált epilepszia csoportban, mint a generalizált epilepszia csoportban (p = 0,03) és a fokális epilepszia csoportban (p < 0,0001). Az absence rohamok elektroklinikai fenotípusa több atípusos vonást mutatott kombinált epilepsziában, mint a generalizált epilepsziához tartozó absence epilepsziákban (p < 0,0001).
A „kis időkülönbség” és „nagy időkülönbség” betegek megkülönböztetésének patogenetikai és gyakorlati jelentősége van. A kombinált epilepsziák genetikus meghatározottsága felülmúlja a másik két nagy epilepsziatípusét.
Ideggyógyászati Szemle
[Ennek a prospektív vizsgálatnak a célja a videós fejimpulzusteszt (vHIT) és a cervicalis vestibularis kiváltott myogen potenciál- (cVEMP-) eredmények különbségeinek vizsgálata volt olyan vertebrobasilaris elégtelenségben (VBI) és Meniere-kórban (MD) szenvedő betegek között, akiknél epizodikus szédüléses rohamok jelentkeznek.
A vizsgálatba összesen 27 VBI- beteget és 37 MD-beteget vontunk be egy tercier szakorvosi központban. A felvételi kritériumokat akkor teljesítették a betegek,
ha legalább két korábbi szédüléses rohamuk volt, és a roham alatt nem volt semmilyen neurológiai tünetük. Minden betegnél a tiszta hang audiometriai vizsgálatokat követően horizontális csatornás (h)-vHIT- és cVEMP-értékelést végeztünk. Először a vHIT- és a cVEMP-eredményeket elemeztük a VBI-bete-gek alacsony és magas áramlási oldalára vonatkozóan. Ezt követően a VBI-betegek alacsony áramlási oldalának és az MD-bete-gek érintett oldalának adatait hasonlítottuk össze.
Az átlagos vHIT-érték a VBI-betegek alacsony és magas áramlási tér-fogatú oldalain 0,68, illetve 0,88 volt. Az MD- betegeknél az érintett és az egészséges oldal átlagos vHIT-értékei 0,77 és 0,87 voltak. A VBI-betegek 66,7%-ánál és az MD-betegek 51,4%-ánál rendellenes eredményeket figyeltünk meg, és az eredmények között nem volt statisztikailag szignifikáns különbség (p > 0,05). Az érintett oldal vizsgálatakor a cVEMP-válaszok az MD-betegek 41%-ánál és a VBI-betegek 48%-ánál hiányoztak, a csoportok között nem volt statisztikailag szignifikáns különbség (p > 0,05).
A vHIT- és a cVEMP-érté-kelések a radiológiai vizsgálatokat kiegészítő eszközként használhatók a VBI klinikai diagnózisában és utánkövetésében. Mindazonáltal, a vHIT- és a cVEMP-leletek között nem észleltünk szignifikáns különbségeket az MD- és a VBI-betegeknél.]
Ideggyógyászati Szemle
[A Parkinson-kór (Parkinson’s disease, PD) a leggyakoribb mozgászavar és a második leggyakoribb központi idegrendszeri neurodegeneratív betegség. A PD-betegek gyakran számolnak be szédülésről, mégis kevés kutatás összpontosít a vestibuloocularis reflexre (VOR) ebben a populációban nagyfrekvenciás vestibularis teszteléssel. ]
Ideggyógyászati Szemle
A stroke súlyos egészségügyi probléma, ami jelentős hatással van az egészséggel összefüggő életminőségre. Annak ellenére, hogy egyre népszerűbb az életminőség mérése a betegek körében, nem mérik rendszeresen a klinikai gyakorlatban, ebből kifolyólag kevéssé ismert, hogy a klinikai mérések mennyire tükrözik a stroke utáni életminőséget. Kutatásunk célja az akut ischaemiás stroke-on átesett betegek életminőségének vizsgálata volt.
Ideggyógyászati Szemle
[A quadriceps femoris izom spasticitasának meghatározására gyakran Wartenberg-pendulumtesztet alkalmaznak. Általánosságban azt feltételezik, hogy a lábszár lengésszámának alacsonyabb értékei és az alacsonyabb relaxációs indexek magasabb izomtónussal és nagyobb spasticitassal járnak együtt, de nincs egységes testhelyzet- és indítási módszer alkalmazás a teszt során. ]
Ideggyógyászati Szemle
[A mechanikus thrombectomia az akut stroke legfontosabb kezelési módja; a sikeres thrombectomia ellenére a betegek jelentős részénél nem érhető el jó funkcionális eredmény. ]
Lege Artis Medicinae
A nem kívánt terhesség megakadályozása érdekében, valamint számos nőgyógyászati betegség kezelésében használjuk a petefészek által termelt hormonokat: a tüszőhormont és a sárgatesthormont, illetve ezek szintetikus változatait. A hormonálisterápiák között kiemelkedő jelentőséggel bír a kombinált orális hormonális fogamzásgátlás, valamint a menopauzális hormonterápia. Vannak készítmények, amelyek nem járnak a cardiovascularis kockázat növekedésével.
Lege Artis Medicinae
A pajzsmirigy csökkent működése gyakori az idősekben. A hypothyreosis gyakori okai között szerepel a pajzsmirigy autoimmun megbetegedése, a korábbi pajzsmirigyműtét és a radiojód-terápia. A tünetek atípusosak lehetnek, és a szérumpajzsmirigy-stimuláló hormon szintjének mérését a laboratóriumi vizsgálatok részeként feltétlenül el kell végezni. Az emelkedett szérum-TSH-szint megállapítását ismételt vizsgálattal kell megerősíteni.
Lege Artis Medicinae
A „myocardialis infarktus coronariaokklúzió nélkül” olyan gyűjtőfogalom, mely különböző betegségeket foglal magába - ezek közé tartozik a Takotsubo-cardiomyopathia, vagy más néven „összetört szív szindróma”.
Lege Artis Medicinae
Legújabb lapszámunkban, novemberben, olyan témával kezdünk el foglalkozni, amelyet a magyar szakirodalomban erre dedikált rovatban először a LAM vállal fel. „A nők egészsége” rovat célja a nők egészségének megőrzése, betegségeinek áttekintése. Hűséges és kitartó olvasóink szemtanúi lehetnek a LAM megújulásának, kibővített szerkesztőséggel, a szakmai sok színűség kiterjesztésével és újabb témák tudatos felvállalásával.
Ideggyógyászati Szemle Proceedings
A Magyar Neuroimmunológiai Társaság X. Kongresszusa Absztraktfüzet Siófok, Magyarország 2023. október 26–28.
Női epilepszia. 1. rész
A személyiségzavarok jelentősége epilepsziában
1.
2.
3.
4.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”5.
1.
2.
3.
Helyünk a világban
A felzárkózás kudarca – 5+1 súlyos megállapítás Orosz Éva tanulmányából4.
5.
Idegtudományok
Neurofeedback: az ADHD-val küzdő gyerekek fejlesztéséhez is használható módszert oktatnak Vácon