Ember és környezet

Egyéni egészségtől a planetáris egészségig

SZEMLE eLitMed

2024. JÚLIUS 02.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az allergiák háttere kiválóan megmutatja, hogy mi áll az egyéni egészség, az ökoszisztémák (helyek) egészsége és a Föld egészségének romlása mögött. Mindez pedig segíthet megtalálni a kiutat az egyre mélyülő, általunk, emberek által okozott válságokból. Ez az esszenciája annak a tanulmánynak, amely az Allergy szaklapban jelent meg. Rendszerszemlélettel kell vizsgálni a kérdéskört, és nagy hangsúlyt kell fektetni az egészek megértésére: legyen szó akár az egyénről, akár a környezetéről.

Azok a tényezők, amelyek az allergiák kialakulásában is igen fontos szerepet játszanak – mint az urbanizáció, a „nyugatiasodás”, az egészségtelen termékek világraszóló terjedése, valamint a változatos életközösségekkel való találkozások hiánya –, gyakorlatilag ugyanazok, amelyek számos, az egyének, az ökológiai rendszerek és a Föld betegségei mögött állnak. A mikrobiom-kutatás eredményei arra utalnak, hogy a mindenféle külső „ökoszisztémák” meghatározó hatással lehetnek például a bélrendszerünk mikrobiótájára: legyen szó akár a társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségekről, az élelmezési politikákról, vagy épp az egészségtelen termékek marketingjéről.

A betegségek emelkedése elválaszthatatlanul összefügg az ökoszisztémák lerontásával és elpusztításával. Ez magában foglalja az ember alkotta társadalmi, politikai és gazdasági „ökoszisztémákat” is, melyek összefüggnek az egyének és társadalmak attitűdjeivel, értékeivel és viselkedésével. Az allergiákkal foglalkozó kutatók az elsők között tárták fel, hogy a környezetünk állapota milyen mélyen befolyásolja az egészségünket. A túlzott fertőtlenítés és az antibiotikumok túlhasználata egy szegényes ökológiai környezettel párosulva sérült mikrobiótával, illetve nem megfelelő immunműködéssel járhat együtt.

Hogy megfékezhessük a nem-fertőző betegségek terjedését (az allergiákon túl is), meg kell értenünk az egészség tágabb meghatározóit: a biológiai, pszichológiai, társadalmi és kulturális aspektusokat egyaránt.

A természetalapú megoldások kiváló lehetőséget jelentenek mindhárom szint, az egyén, az ökológiai rendszerek és a Föld egészségének javítására is. A bennük rejlő terápiás lehetőségek messze nincsenek kihasználva. Ilyen módszer például a magyarul gyakran gondoskodó farmművelésnek nevezett „care farming”, a természetvédelmi projektekben történő aktív részvétel, valamint a természeti környezetben zajló gyerekjáték, és akár az élővilághoz kötődő művészeti alkotás is.

Planetáris egészség

A planetáris egészség egy transzdiszciplináris megközelítés: nem pusztán az úgynevezett „környezet” természettudományos megértésére van szükség. A szerzők hangsúlyozzák, hogy a környezeti problémákkal összefonódó egészségügyi problémák érdemi kezeléséhez mélyreható, strukturális változásokra van szükség. Ennek részét jelenti többek között az értékrendünk, az attitűdjeink átalakítása. Az őslakosok tudása, kultúrája felbecsülhetetlen lehet a világhoz fűződő viszonyunk megváltoztatásában. Újra kell értékelnünk olyan fogalmakat, mint a fejlődés és a növekedés; és fel kell lépnünk a szélsőséges vagyoni különbségek, a vagyonkoncentráció ellen. Ezek, az utóbbi bekezdésben is felsorolt tényezők azok ugyanis, amelyek végül az emberi és a planetáris egészséget egyaránt meghatározzák.

Az allergiák kialakulása és a mikrobiótánk diszbiózisa vagy épp egészsége rámutat, hogy emberként is a természet részei vagyunk.

Nyilvánvalóan fontos egyes részletek, mechanizmusok megértése, de legalább ilyen fontos az is, hogy ránézzünk a teljesebb képre. Hogy igyekezzünk jobban megérteni a természetbe ágyazottságunkat, hogy a testünkre is egy kisebb egészként tekintsünk, és felfigyeljünk arra, a környezetünk mennyire sokféle módon függ össze az egészségünkkel. A tanulmány rendkívül szerteágazó témákat érint és foglal egységes keretbe, és a mikrobiótán keresztül részletekbe menő módon illusztrálja az itt is összegzett állításokat.

szemlézte: Pribéli Levente

Eredeti közlemény:

Prescott, S. L., Logan, A. C., Bristow, J., Rozzi, R., Moodie, R., Redvers, N., ... & Berman, B. Exiting the Anthropocene: Achieving personal and planetary health in the 21st century. Allergy 2022;77(12), 3498-3512. 

https://doi.org/10.1111/all.15419

 

A rovat további cikkei

Ember és környezet

Túlfogyasztás és lelki kiteljesedés – Gyulai Iván új kötetéről

A szerző ökológus, a hazai környezet-, és természetvédelem ismert szakembere és a fenntartható fejlődés fáradhatatlan kutatója és propagátora. Gyulai Iván e kötetében a fenntartható fejlődés koncepcióját mutatja be. Nagyon világosan, közérthetően, rendszerszemléletben. Onnan indul el, hogy a megközelítésmód fókuszában nem az emberi igények, hanem a szükségletek kielégítésének biztosítása áll. Ez a kérdéskör magyar irodalmában gyakran összekeveredik.

Ember és környezet

Minamata kór – Valami új a nap alatt

A kötet alapján teljes bizonyossággal látható, hogy a klíma változása, a tiszta ivóvíz hiánya, a lecsökkent biológiai sokféleség rengeteg viszontagságot hoz még az emberiség számára.

Ember és környezet

Mennyi az elég?

Az SZVT Kutatási és Fejlesztési Központ székházában került sor arra az interaktív konferenciára, melynek témája Gyulai Iván „Fenntartható fejlődés” tanulmányának három fejezete volt. Az egyes fejezetekhez korreferátumok hangzottak el Gyulai Iván rövid ismertetőit követően, majd a hallgatóság oszthatta meg észrevételeit...

Ember és környezet

A fészkesvirágzatú növények (Asteraceae) szerepe az emberi egészség védelmében

Az Asteraceae család, azaz a fészkesvirágzatúak a világ egyik legszélesebb elterjedésű és legfajgazdagabb növénycsaládja. Olyan növényeket sorolunk ide, mint a pongyola pitypang, a saláta, a cikória, a kamilla és az articsóka. E taxon egészségügyi jelentőségét vizsgálták a The Plants of the Asteraceae Family as Agents in the Protection of Human Health című tanulmány szerzői. Nagy diverzitásuk ellenére a legtöbb faj kémiai összetétele alapjaiban hasonló, a prebiotikus tulajdonságú inulinnak mindegyikük jó forrása. Emellett erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, vizelethajtó és sebgyógyító hatást is kifejtenek.

Ember és környezet

A katasztrofikus klímaváltozási szcenáriók kutatása

A klímaváltozással foglalkozó szakirodalom áttekintését is elvégző közleményben Luke Kemp és munkatársai (amerikai, kínai, brit, holland és német kutatók) kifejtik: bár a kulcsfontosságú Torontói Deklaráció már 1988-ban megállapította, hogy a klímaváltozás lehetséges következményeinél csak egy globális nukleáris háború következményei lehetnek rosszabbak...

Kapcsolódó anyagok