Hasonlóságok és különbségek egyes felnőtt-, és gyermek-reumatológiai kórképek között
2013. FEBRUÁR 08.
2013. FEBRUÁR 08.
A Magyar Reumatológia Haladásáért Alapítvány 1 napos konferenciás továbbképzése reumatológus szakorvosok, szakorvosjelöltek és gyógytornászok számára Dr. Orbán Ilonka szervezésében
Hely: Budapest, 1023 Ürömi u. 56
Időpont: 2013. március 8. péntek
9.30 - 10.00 Érkezés, regisztrálás
10.00 - 10.30 Dr. Sevcic Krisztina: RA és JIA. Miben hasonlítanak és miben különböznek?
10.30 - 11.00 . Dr. Ujfalussy Ilona PhD.: Arthritis psoriatica felnőtt és gyermekkorban
11.00 - 11.30 Dr. Szekeres László.: A gyermekkori és felnőtt anyagcsere csontbetegségek – hasonlóságok, különbségek
11.30 – 12.00 Prof. Dr. Gömör Béla: Felnőtt és gyermek-reumatológiai kórképek a festőművészetben
12.00 - 13.00 Dr. Robicsek Margit PhD. Gyógyító helyek, gyógyító ecsetvonások kiállításának megnyitója, büfé
13.00 - 13.30. Dr. Speer Gábor PhD.: Mit együnk, hogy ne törjünk? Az étrend jelentősége a csontritkulás megelőzésében és kezelésében
13.30 - 14.00 Kudranyik András gyógytornász: Mi a különbség a JIA és RA fizioterápiájában?
14.30 – 15.00 Dr. Orbán Ilonka: Spondylarthritisek felnőtt és gyermekkorban
15.00 – 15.30. Konzultáció, teszt
A továbbképzésen résztvevők 14 kreditpontot kapnak.
Részvételi díj: 3000 Ft
Várjuk részvételét fenti programunkon!
Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma
Gyulladásos bélbetegség esetén több mint duplájára nő a demencia kockázata; IBD-ben szenvedőknél 7 évvel korábban kezdődik az elbutulás.
Klinikum
A húgysav keletkezésének vannak endogen (purinszintézis, sejtpusztulás) és exogen (táplálkozás) forrásai. A kezelésnek tehát ennek megfelelően kell, hogy legyen nem csak endogen, hanem exogen útja is, ami magát a táplálkozást (és a helyes életvitelt is) foglalja magába.
Direkt kapcsolat van az antibiotikum-expozíció és az akut pszichózis között, állapította meg a Brain, Behavior, & Immunity – Health című szaklap tanulmánya. Az egyesült államokbeli kutatók cikke az első olyan tanulmány, ami az egyes antibiotikumok pszichiátriai mellékhatásainak (insomnia, hallucináció, delúzió, delírium, katatónia, paranoia, érzelmi elszíntelenedés, pszichózis) gyakoriságát értékeli.
A rheumatoid arthritis (RA) patomechanizmusának ismert résztvevői az aktivált T-sejtek által stimulált B-sejtek és a monocyta-macrophag rendszer sejtjei, amelyek jelentős mennyiségű gyulladásos citokint termelnek. A citokinek hatásukat a különböző sejteken megjelenő receptorok közvetítésével fejtik ki.
COVID-19
A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Gondolat
Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.
A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.
A szerzők szerkesztőségi levél formájában hívják fel a figyelmet arra, hogy a 2019 decembere óta világjárvánnyá lett coronavírus betegség 2019 (COVID-19) okozója, az új coronavirus (SARS-CoV-2) az ismert légzőszervi panaszok mellett gasztrointesztinális tüneteket is okozhat. Enyhe tünetekről van szó: émelygés, hányinger, nem súlyos hasmenés, melyeknek összefüggését a járvánnyal gyakran nem ismerik fel, jóllehet egyértelműen kimutatható a SARS-CoV-jelenléte a tápcsatornából vett biopsziás anyagban éppúgy, mint a székletben. Az emésztőszervi tünetek megelőzhetik a légúti tüneteket. A kezdeti tünetek felismerése nagy jelentőségű, mert lehetővé teszi a fertőzés korai diagnózisát és a beteg izolálását, még a léguti tünetek megjelenése előtt. Jelenleg nem tisztázott fontos szempont a fertőzőképesség megállapítása a gasztrointesztinális COVID-19 eseteiben.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás