Hasonlóságok és különbségek egyes felnőtt-, és gyermek-reumatológiai kórképek között
2013. FEBRUÁR 08.
2013. FEBRUÁR 08.
A Magyar Reumatológia Haladásáért Alapítvány 1 napos konferenciás továbbképzése reumatológus szakorvosok, szakorvosjelöltek és gyógytornászok számára Dr. Orbán Ilonka szervezésében
Hely: Budapest, 1023 Ürömi u. 56
Időpont: 2013. március 8. péntek
9.30 - 10.00 Érkezés, regisztrálás
10.00 - 10.30 Dr. Sevcic Krisztina: RA és JIA. Miben hasonlítanak és miben különböznek?
10.30 - 11.00 . Dr. Ujfalussy Ilona PhD.: Arthritis psoriatica felnőtt és gyermekkorban
11.00 - 11.30 Dr. Szekeres László.: A gyermekkori és felnőtt anyagcsere csontbetegségek – hasonlóságok, különbségek
11.30 – 12.00 Prof. Dr. Gömör Béla: Felnőtt és gyermek-reumatológiai kórképek a festőművészetben
12.00 - 13.00 Dr. Robicsek Margit PhD. Gyógyító helyek, gyógyító ecsetvonások kiállításának megnyitója, büfé
13.00 - 13.30. Dr. Speer Gábor PhD.: Mit együnk, hogy ne törjünk? Az étrend jelentősége a csontritkulás megelőzésében és kezelésében
13.30 - 14.00 Kudranyik András gyógytornász: Mi a különbség a JIA és RA fizioterápiájában?
14.30 – 15.00 Dr. Orbán Ilonka: Spondylarthritisek felnőtt és gyermekkorban
15.00 – 15.30. Konzultáció, teszt
A továbbképzésen résztvevők 14 kreditpontot kapnak.
Részvételi díj: 3000 Ft
Várjuk részvételét fenti programunkon!
Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma
Gyulladásos bélbetegség esetén több mint duplájára nő a demencia kockázata; IBD-ben szenvedőknél 7 évvel korábban kezdődik az elbutulás.
Klinikum
A húgysav keletkezésének vannak endogen (purinszintézis, sejtpusztulás) és exogen (táplálkozás) forrásai. A kezelésnek tehát ennek megfelelően kell, hogy legyen nem csak endogen, hanem exogen útja is, ami magát a táplálkozást (és a helyes életvitelt is) foglalja magába.
A Covid-19-betegek 10%-a tapasztal elhúzódó gyógyulást. Holisztikus támogatással, pihenéssel, tüneti kezeléssel és az aktivitás fokozatos növelésével legtöbbjük spontán, bár lassan gyógyul. Az új, perzisztens vagy progresszív respiratorikus, kardiális vagy neurológiai tünetek specialista bevonását igényelhetik.
A rheumatoid arthritis (RA) patomechanizmusának ismert résztvevői az aktivált T-sejtek által stimulált B-sejtek és a monocyta-macrophag rendszer sejtjei, amelyek jelentős mennyiségű gyulladásos citokint termelnek. A citokinek hatásukat a különböző sejteken megjelenő receptorok közvetítésével fejtik ki.
COVID-19
A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.
A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Gondolat
Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.
Az egyes jelentések és tudományos publikációk a SARS CoV-2 vírussal fertőzött betegek tünetei között leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor enyhe tüneteket mutató betegek gyakran számoltak be a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokról, mint a megbetegedés általuk tapasztalt első jeléről.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás