Videósorozat segíti a stroke-on átesetteket a mindennapi tevékenységekben
SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed
2024. JÚLIUS 16.
SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed
2024. JÚLIUS 16.
Szöveg nagyítása:
A Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinika Agysérültek Rehabilitációs Osztálya segítségével készült új megközelítésű videósorozat célja a stroke-on átesett nők mindennapi életének megkönnyítése. A videósorozat a mindennapi élet kihívásaira fókuszál, és olyan tevékenységek egykezes kivitelezését mutatja be, mint a körömlakkozás, vasalás, hajápolás, főzés és még sok minden más.
A videósorozat elkészítésében a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinika Agysérültek Rehabilitációs Osztályának szakemberei vettek részt, akik hosszú évek tapasztalatával és szakértelmével rendelkeznek a rehabilitáció területén. Az általuk most összeállított videósorozat nem pusztán a fizikai rehabilitációban játszik fontos szerepet, hanem egyben segít az érintetteknek visszanyerni az önállóságukat és megtanulni újra részt venni a mindennapi tevékenységekben.
„A stroke utáni rehabilitáció során fontos, hogy az érintettek újra megtanuljanak részt venni a mindennapi tevékenységekben. A Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikájának közreműködésével készült el ez a videósorozat, ami nem csak gyakorlati útmutatást nyújt, hanem inspiráló és támogató eszközként is szolgál” – mondta Dr. Masát Orsolya, a klinika Agysérültek Rehabilitációs Osztályának szakorvosa.
A stroke-on átesettek számára a mindennapi rutint visszanyerni, önálló életvitelt folytatni hatalmas kihívást jelent. A rövid – jellemzően másfél perc hosszúságú – videókon olyan, elvileg egyszerű, a mindennapokhoz hozzátartozó tevékenységek egy kézzel történő elvégzéséről van szó, mint a copf készítése, körömlakkozás, hajszárítás, vasalás, vagy egy melltartó felvétele.
A bemutatott tevékenységek közös jellemzője, hogy alapesetben egyszerű cselekvésekről van szó, azonban mindezeket egy kézzel elvégezni korántsem olyan könnyű. A rehabilitációs folyamat során e videósorozat segít az érintetteknek visszanyerni az önállóságukat és újra részt venni a mindennapi életben.
Hangsúlyozni kell, hogy a stroke egy súlyos betegség, ami nagyban befolyásolja a páciensek életminőségét! A megelőzés és a korai felismerés kiemelt fontosságú a stroke és a súlyos szövődmények elkerülése érdekében. Egészséges életmód, rendszeres testmozgás, egészséges étkezés és az olyan kockázati tényezők, mint a dohányzás vagy rendszeres alkohol fogyasztás minimalizálása segíthet csökkenteni az agyvérzés kialakulásának esélyét.
A videósorozat már elérhető a Youtube-on, de a Rehabilitációs Klinika weboldalán és közösségi média csatornáin is elérhető lesz. További információért és a videók megtekintéséért kérjük, látogasson el a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikájának honlapjára.
Az agyvérzésről A stroke (agyvérzés, szélütés, gutaütés) az agy vérellátási zavara miatt bekövetkezett hirtelen működészavar. Amennyiben a beteg nem kap 3 órán belül megfelelő ellátást, akkor súlyos, maradandó károsodást, akár halált is okozhat. A gutaütés hátterében leggyakrabban agyérgörcs áll, azaz amikor az agyat tápláló verőér elzáródik, az elzáródás következtében pedig az agysejtek nem jutnak elegendő oxigénhez. Vérzés esetén egy felszakadt ér miatt vér szivárog az agyban. A károsodás mértéke és helye határozza meg a stroke súlyosságát, amely a minimálistól a katasztrofálisig terjedhet. |
Forrás: Semmelweis Egyetem
Idegtudományok
A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.
Idegtudományok
A vizsgálat eredménye szerint kevés bizonyíték szól a szteroidok használata mellett akut neuritis vestibularis esetén. A meglévő bizonyítékok alapján a klinikailag fontos kimenetelek és az objektív vestibularis funkciós kimenetelek között nincs szoros kapcsolat: a DHI-skálán mért rokkantságban egy hónap múlva nem volt szignifikáns különbség a placebo és a szteroid között, a kalorikus tesztek ugyanakkor jobb vestibularis funkciót mutattak ugyanebben az időpontban a szteroiddal kezelt betegek körében. Megjegyzendő, hogy a kalorikus teszt a lateralis (horizontális) félkörös ívjárat, így az ezt beidegző nervus vestibularis superior működéséről ad információkat, a neuritis vestibularisban ugyanakkor a nervus vestibularis inferior is érintett lehet, noha ennek izolált érintettsége csupán az esetek 2,3%-ában igazolható.
Idegtudományok
Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.
Idegtudományok
A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.
Idegtudományok
A szenzitív és specifikus sejtalapú esszék kifejlesztésével a humán myelin-oligodendrocyta glikoprotein (MOG) ellenes IgG-antitestek kimutatása lehetővé tette az anti-MOG antitest-asszociált betegség (anti-MOG antibody-associated disease, MOGAD) és az egyéb demyelinisatiós betegségek elkülönítését. A MOGAD, az aquaporin-4-asszociált neuromyelitis optica spektrum betegség (AQP4-NMOSD) és a sclerosis multiplex (SM) megkülönböztetését a betegségek különböző kórélettani háttere, klinikuma, terápiás és prognosztikus következményei egyaránt indokolják.
Egészségpolitika
Európai uniós prioritás lett a mentális egészség megelőzésre és a korai beavatkozásra összpontosító új stratégia, miután felismerték, hogy a mentális egészség nem csupán az egészségről szól. Erre reagálva a Make Mothers Matter (MMM) arra szólítja fel az EU Bizottságot, hogy vegye kiemelten figyelembe a nők és az anyák érintettségét. A nők testi és lelki egészsége gyakran másképp alakul, mint a férfiaké, ezért személyre szabott megközelítést igényelnek.
Chen és munkatársai a JAMA-ban megjelent cikkükben a kettős APT (dual APT, DAPT) noninferioritását vizsgálták intravénás thrombolysissel szemben minor, rokkantságot nem okozó ischaemiás stroke-okban.
Klinikum
A 2023-as év végén a The Lancet Neurology több közleményt jelentetett meg, melyben az egyes neurológiai megbetegedéseket érintő, az idei évben közölt fejleményeket foglalják össze. Az alábbiakban a stroke-kal kapcsolatos eredményeket mutatjuk be. A fő üzenet, hogy az intracerebralis vérzés kezelhető állapot, melyet három fontos klinikai vizsgálat igazol.
Klinikum
Az anosognosia egy olyan neurológiai tünet, melyben az érintett beteg nincs tudatában a saját neurológiai vagy pszichiátriai problémáinak. Az anosognosia egyaránt érintheti a nyelvi funkciókat, az ítélőképességet, az érzelmeket, az emlékezőképességet, az egzekutív és a motoros funkciókat is.
Klinikum
A stroke világszerte a halálozás és a rokkantság egyik vezető oka. A betegség egyik fontos rizikótényezője az életkor: az életkor előrehaladtával a stroke kockázata is egyre nő. Az akut stroke-ok mintegy 80-85%-a akut ischaemiás stroke (AIS). Az idős betegpopulációkra számos társbetegség együttes megjelenése és többféle gyógyszer együttes használata jellemző.
Videósorozat – Értünk, értetek
A sportolás és a baleseti agysérülés összefüggései - veszélyek és következmények
1.
2.
3.
4.
5.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”1.
Helyünk a világban
A felzárkózás kudarca – 5+1 súlyos megállapítás Orosz Éva tanulmányából2.
3.
Idegtudományok
Neurofeedback: az ADHD-val küzdő gyerekek fejlesztéséhez is használható módszert oktatnak Vácon4.
5.
Orvoslás és társadalom
Országos férfiegészség-kampány és PSA-szűrés indul a prosztatarák ellen