Új kezelés Alzheimer-kórra
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
A Michigani Egyetem kutatói olyan molekulákat állítottak elő, amelyek reményeik szerint megtisztíthatják az Alzheimer-kórban szenvedők agyát a betegséget okozó „fehér foltoktól”.
Az Alzheimer-kór hivatalosan egy idegrendszeri eredetű gyógyíthatatlan betegség. Oka, hogy az agyba az amiloid-béta nevű, fehérjeszerű anyag kerül, amely annak bizonyos részein foltokat képez. Ezek, és a köztük fellelhető szennyeződések okozzák az agyi sejtek elhalását, mely a betegség jellegzetes tünetének számító memóriazavarhoz és más mentális problémákhoz vezet.
Mi Lee Him és kutatócsoportja korábban már kifejlesztett egy olyan kettős célt szolgáló molekulát, amely amellett, hogy elkapja a fémionokat, kölcsönhatásba tud lépni az amiloid-bétával. Most ennek a továbbfejlesztett változatával készültek el, amely biológiai környezetben sokkal ellenállóbbnak tűnik. Az anyagot Alzheimer-kóros agyon tesztelték.
„Úgy találtuk, hogy ezek az összetevők képesek szétszedni az amiloidokat kisebb darabokra, így könnyebb megtisztítani az agyat” – nyilatkozta Lee professzor.
Az első próbák azt mutatták, hogy a molekula könnyen átjut a sejtek védőfalán, amely azt akadályozza meg, hogy a vér az agyba jusson.
A kutatási eredmények a Proceedings of the National Academy of Science című lapban jelentek meg.
Forrás: Medipress
Kapcsolódó anyagok: Élni az egyéniség elvesztése után. A súlyos Alzheimer-betegek orvosi ellátásának sajátos szempontjai
Küzdjünk együtt az Alzheimer-kór áldozatai és az időskor méltóságáért
Idegtudományok
Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.
Idegtudományok
A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.
Idegtudományok
A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.
Bár a hosszú Covidnak nevezett krónikus tünetegyüttes diszexekutív szindrómával vagy ködös agyműködéssel járhat, az eddigi vizsgálatok nem találtak a tünetek hátterében encephalitist. Amerikai patológusok most megfejtették a mechanizmust, ami legalábbis részben magyarázhatja a neurológiai tüneteket.
Idegtudományok
A felnőtt korban született neuronok jóval a neurogenezis hanyatlása után is hozzájárulnak az agy flexibilitásához, állapította meg a Journal of Neuroscience tanulmánya.
Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Gyulladásos bélbetegség esetén több mint duplájára nő a demencia kockázata; IBD-ben szenvedőknél 7 évvel korábban kezdődik az elbutulás.
Idegtudományok
Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.
A rheumatoid arthritis (RA) patomechanizmusának ismert résztvevői az aktivált T-sejtek által stimulált B-sejtek és a monocyta-macrophag rendszer sejtjei, amelyek jelentős mennyiségű gyulladásos citokint termelnek. A citokinek hatásukat a különböző sejteken megjelenő receptorok közvetítésével fejtik ki.
1.
2.
3.
Ideggyógyászati Szemle
[A fluoxetint szedő Covid-19-pneumoniás betegeknek nagyobb a túlélési esélye: retrospektív, eset-kontrollos vizsgálat ]4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás