Idegtudományok

Stroke – A gyors felismerés a hőségben is életmentő

SAJTÓKÖZLEMÉNY eLitMed

2024. SZEPTEMBER 03.

Szöveg nagyítása:

-
+

A kánikula beköszöntével sokszor a melegnek tulajdonítjuk a hirtelen fellépő rosszulléteket, szédülést vagy zsibbadást. Azonban nem mindig és nem minden tünet tulajdonítható pusztán a hőségnek – a stroke veszélye nyáron is fennáll. 

A Strokeinfó Alapítvány elkötelezetten dolgozik azon, hogy felhívja a figyelmet a stroke felismerésének fontosságára. Sokat beszéltünk már a stroke tüneteiről, és talán már unalomig ismertek a klasszikus jelek, de éppen ezért ismételjük át őket:

  • hirtelen fellépő zsibbadás vagy gyengeség az arc, kar vagy láb egyik oldalán;
  • hirtelen zavartság, beszéd- vagy megértési nehézség;
  • hirtelen látásproblémák az egyik vagy mindkét szemben;;
  • hirtelen járási nehézségek, szédülés, egyensúly- vagy koordinációs problémák;
  • hirtelen, erős fejfájás ismeretlen okból.

Fontos, hogy a felismerés gyorsasága az életmentés és a későbbi rehabilitáció sikere szempontjából létfontosságú a nyári hónapokban és koraősszel is, amikor a némiképpen hasonló tünetek miatt összetéveszthetjük ezt a súlyos állapotot egy „egyszerű hőgutával”. 

A magyar nyelv szépen jelzi a különbséget a „gutaütés” és a „hőguta” között. A Magyar Néprajzi Lexikon szerint a „guta” a népi gyógyászat betegségelnevezése. A 16. század eleji gyöngyösi latin–magyar szójegyzék értelmezi első ízben apoplexiának (agyvérzés), ezt egy 1546-ből származó leírás is megerősíti. Ezzel szemben a „hőguta” A magyar nyelv értelmező szótára szócikke szerint nagy melegben, a test párolgásának elégtelen volta vagy megakadályozása folytán bekövetkező rosszullét, szédülés, láz, eszméletvesztés, esetleg halál. 

A szédülés és a zsibbadás tünetei mindkét állapot esetén jelentkezhetnek, ami megnehezíti a gyors és pontos felismerést. Éppen ezért, ha valaki nyáron hirtelen szédülést, zsibbadást tapasztal, ne csak a hőségre gondoljunk! Lehet, hogy stroke-ról van szó, és ebben az esetben az azonnali orvosi segítségkérés életmentő lehet.

Strokeinfó Alapítvány

A Strokeinfó Alapítvány 2011-ben alakult és az egyetlen országos stroke-betegszervezet Magyarországon. A szervezet fő céljai a stroke megelőzésének és rehabilitációjának információs segítése, hogy a stroke betegségben sérült emberek megkaphassák azt a gondoskodást, odafigyelést, azokat az információkat, melyek segítségével boldog és teljes életet élhetnek. Közösségük több mint 4900 tagot számlál, melynek célja a kapcsolattartás és tapasztalatcsere az érintettek között.

A budapesti stroke-túlélő klub szeptember és június között működik. E mellett közösségi programok szervezésével és az életmóddal kapcsolatban felvilágosító, szemléletformáló és oktató online rendezvényekkel, információs anyagok készítésével hívják fel a figyelmet a betegségre és annak következményeire.

Forrás: Strokeinfó Alapítvány

A rovat további cikkei

Idegtudományok

A drogok hatása az agyra

A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.

Idegtudományok

Kortikoszteroidkezelés neuritis vestibularisban

A vizsgálat eredménye szerint kevés bizonyíték szól a szteroidok használata mellett akut neuritis vestibularis esetén. A meglévő bizonyítékok alapján a klinikailag fontos kimenetelek és az objektív vestibularis funkciós kimenetelek között nincs szoros kapcsolat: a DHI-skálán mért rokkantságban egy hónap múlva nem volt szignifikáns különbség a placebo és a szteroid között, a kalorikus tesztek ugyanakkor jobb vestibularis funkciót mutattak ugyanebben az időpontban a szteroiddal kezelt betegek körében. Megjegyzendő, hogy a kalorikus teszt a lateralis (horizontális) félkörös ívjárat, így az ezt beidegző nervus vestibularis superior működéséről ad információkat, a neuritis vestibularisban ugyanakkor a nervus vestibularis inferior is érintett lehet, noha ennek izolált érintettsége csupán az esetek 2,3%-ában igazolható.

Idegtudományok

A stroke új kezelése

Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.

Idegtudományok

A szerotonin nem csak neurotranszmitter

A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.

Idegtudományok

Klinikai döntéshozatal MOG antitest-asszociált betegségben

A szenzitív és specifikus sejtalapú esszék kifejlesztésével a humán myelin-oligodendrocyta glikoprotein (MOG) ellenes IgG-antitestek kimutatása lehetővé tette az anti-MOG antitest-asszociált betegség (anti-MOG antibody-associated disease, MOGAD) és az egyéb demyelinisatiós betegségek elkülönítését. A MOGAD, az aquaporin-4-asszociált neuromyelitis optica spektrum betegség (AQP4-NMOSD) és a sclerosis multiplex (SM) megkülönböztetését a betegségek különböző kórélettani háttere, klinikuma, terápiás és prognosztikus következményei egyaránt indokolják.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Az akut ischaemiás stroke diagnosztikája

Az akut ischaemiás stroke (AIS) egy fontos és relatíve gyakori –egyes tanulmányok szerint arányuk a sürgősségi osztályon megjelenő komatózus betegek körében a 14%-ot is elérheti – oka az akutan jelentkező hipnoid tudatzavarnak (reduced level of consciousness, RLOC).

Klinikum

Kettős thrombocytaaggregáció-gátlás vs. minor akut ischaemiás stroke-ban

Chen és munkatársai a JAMA-ban megjelent cikkükben a kettős APT (dual APT, DAPT) noninferioritását vizsgálták intravénás thrombolysissel szemben minor, rokkantságot nem okozó ischaemiás stroke-okban.

Klinikum

Kezelhető az intracerebralis vérzés

A 2023-as év végén a The Lancet Neurology több közleményt jelentetett meg, melyben az egyes neurológiai megbetegedéseket érintő, az idei évben közölt fejleményeket foglalják össze. Az alábbiakban a stroke-kal kapcsolatos eredményeket mutatjuk be. A fő üzenet, hogy az intracerebralis vérzés kezelhető állapot, melyet három fontos klinikai vizsgálat igazol.

Klinikum

Az Anton-szindróma

Az anosognosia egy olyan neurológiai tünet, melyben az érintett beteg nincs tudatában a saját neurológiai vagy pszichiátriai problémáinak. Az anosognosia egyaránt érintheti a nyelvi funkciókat, az ítélőképességet, az érzelmeket, az emlékezőképességet, az egzekutív és a motoros funkciókat is.

Klinikum

Korábbi thrombocytaaggregáció-gátlás hatása az endovascularis kezelésre akut ischaemiás stroke-ban

A stroke világszerte a halálozás és a rokkantság egyik vezető oka. A betegség egyik fontos rizikótényezője az életkor: az életkor előrehaladtával a stroke kockázata is egyre nő. Az akut stroke-ok mintegy 80-85%-a akut ischaemiás stroke (AIS). Az idős betegpopulációkra számos társbetegség együttes megjelenése és többféle gyógyszer együttes használata jellemző.