Endovascularis thrombectomia nagy infarktust okozó ischaemiás stroke ellátásában
SZEMLE eLitMed
2024. AUGUSZTUS 21.
SZEMLE eLitMed
2024. AUGUSZTUS 21.
Szöveg nagyítása:
A nagy infarktust okozó ischaemiás stroke-okban az endovascularis thrombectomia hosszútávú kimeneteleiről kevés információnk van. A TENSION-vizsgálat igazolta, hogy ezekben a betegekben az endovascularis thrombectomia hatékony és biztonságos a 90 napos kimenetelek szempontjából. Cikkünkben a hosszútávú követés során nyert eredményeket ismertetjük.
A nagyérelzáródás (large vessel occlusion, LVO) okozta akut ischaemiás stroke (AIS)-ban az endovacularis thrombectomia (EVT) a konzervatív terápiához képest javítja a funkcionális kimenetelt, így az ellátás standardját jelenti. Noha a beavatkozás hatékonyságát és biztonságosságát igazoló első vizsgálatokból nagyrészt kizárták azokat a betegeket, akiknél a beavatkozást megelőző képalkotó vizsgálatok során kiterjedt ischaemia igazolódott, az elmúlt években több vizsgálat is igazolta az EVT hatékonyságát a nagy infarktussal bíró ischaemiás stroke-okban. Az elérhető adatok az EVT hatékonyságát nemcsak a vizsgálatok szokásos elsődleges végpontjaként szolgáló 90 napos időszakban, hanem hosszútávon is alátámasztják. A jelentős előnyökkel járó EVT ellenére ugyanakkor a nagy infarktussal bíró betegek továbbra is magas mortalitással és magas arányú rossz 90. napos funkcionális kimenetellel bírnak. Egyes betegeknél ugyan megfigyelhető lassú javulás, mely akár a 90. napi kimenetelnél jobb egy éves kimenetelt is jelenthet, a súlyos stroke-on átesetteknél hosszabb távon inkább a magasabb halálozás és az önellátásra való képtelenség növekvő aránya jellemző.
Thomalla és munkatársai a The Lancet Neurology-ban megjelent cikkükben a TENSION randomizált, kontrollált vizsgálat eredményeit ismertetik, mely a tünetkezdettől vagy az utoljára tünetmentesen látott időponttól (last known well, LKW) számított 12 órán belül jelentkező, nagy infarktussal bíró ischaemiás stroke-okban vizsgálta az EVT hatását a 12 hónapos funkcionális kimenetelre, a beteg által megvallott életminőségre, a poststroke-depresszióra, valamint a 12 hónapos túlélésre. A vizsgálatban a nagy infarktust nagyérokklúzió által okozott, az Alberta Stroke Protokoll korai CT-pontszám (Alberta Stroke Protocol Early CT Score, ASPECTS) alapján 3-5 pontot elérő stroke-ként határozták meg. Az ASPECTS-pontszámot a klinikumban használt standard képalkotó modalitások segítségével határozták meg. A bevont betegekben az LVO az arteria cerebri media (ACM) M1 szegmentumát vagy az arteria cerebri interna (ACI) disztális intracranialis szakaszát érintette. A beteget az LKW-tól számított 11 órán belül randomizálták, így az EVT az LKW-tól számított 12 órán belül várhatóan megtörtént. A betegek 18 évnél idősebbek voltak, a maximális NIHSS 26 pont volt és mindegyikük premorbid állapotban funkcionálisan független (modified Rankin Scale, mRS 0-2) volt. A betegek kizárásra kerültek, amennyiben valamilyen vascularis eltérés megakadályozta az EVT-t, ha súlyos extracranialis stenosis látszott, mely akut stent behelyezését tette szükségessé, vagy ha akut intracranialis vérzés vagy térfoglalás volt jelen. A vizsgálati karok az EVT és konzervatív terápia, valamint a kizárólagos konzervatív terápia voltak. A randomizáció során törekedtek az LKW-idők (<6 óra és 6-11 óra), valamint a stroke-súlyosság (NIHSS<19 és NIHSS 19-25) kiegyensúlyozására. A kimenetelek között a 24 órás, a 7 napos vagy a kórházi elbocsátáskor értékelt, a 90 napos, valamint a 12 hónapos funkcionális kimenetelek (mRS), az életminőség, valamint a poststroke-depresszió és –szorongás szerepeltek. Az elsődleges végpont a 90. napon értékelt funkcionális kimenetel és a premorbid funkcionális állapot közötti változás volt.
A vizsgálatba összesen 253 beteg került bevonásra. A betegek kezdeti paramétereiben az ASPECTS-értékek közötti enyhe eltérésen túl a két csoportban nem mutatkozott érdemi különbség. A 12 hónapos mRS-értékek eloszlása az EVT-n átesettek körében kedvezőbb volt, mely a kezdeti ASPECTS-értékek közötti különbség kiküszöbölését követően is fennállt. Összehasonlításképp az EVT-n átesettek körében 12 hónap után a betegek 22%-a, míg a konzervatív terápiában részesültek 6%-a ért el funkcionálisan független (mRS 0-2) kimenetelt, mRS 0-3 tekintetében 34% vs. 17% volt a megoszlás az EVT-csoport javára. A 90 napos és a 12 hónapos funkcionális kimenetelek tekintetében az EVT-n átesettek 17%-a, míg a konzervatív terápiában részesültek 11%-a legalább egy pontnyi mRS-javulást mutatott. A legalább egy pontos mRS-romlások aránya az EVT-n átesettek körében 12%, míg a konzervatív terápiában részesültek körében 8% volt. Az életminőség felmérésére szolgáló EQ-5D-skálán az EVT-n átesettek jobb életminőségről számoltak be, míg a mentális egészség felmérésére szolgáló PROMIS-10 értékek között nem volt érdemi különbség a csoportok között. A mortalitás szempontjából az EVT szintén kedvezőbb eredményeket mutatott fel, az EVT-n átesettek közül 45%, míg a konzervatív terápiában részesültek 56%-a hunyt el a 12 hónapos követés alatt. mRS 4-6 (halott vagy önellátásra képtelen) tekintetében az EVT-n átesettek 66%-a, míg a konzervatív terápiában részesültek 78%-a ért el kedvezőtlen eredményt.
A vizsgálat fő limitációiként a szerzők a vizsgálat korai leállítását (mely a beavatkozás hatékonysága miatt történt), a 12 hónapos követéses adatok hiányosságait és a súlyos rokkantságot okozó stroke-ok körében az életminőséget felmérő skálák bizonytalan eredményeit említik.
A vizsgálat eredményei alapján az EVT a konzervatív terápiához képest jobb funkcionális kimenetellel, túléléssel és életminőséggel jár a stroke-tól számított 12 hónap múlva.
szemlézte: dr. Cséke Balázs Eredeti közlemény: Thomalla G, Fiehler J, Subtil F, et al. Endovascular thrombectomy for acute ischaemic stroke with established large infarct (TENSION): 12-month outcomes of a multicentre, open-label, randomised trial. Lancet Neurol. Published online July 26, 2024. |
Idegtudományok
A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.
Idegtudományok
A vizsgálat eredménye szerint kevés bizonyíték szól a szteroidok használata mellett akut neuritis vestibularis esetén. A meglévő bizonyítékok alapján a klinikailag fontos kimenetelek és az objektív vestibularis funkciós kimenetelek között nincs szoros kapcsolat: a DHI-skálán mért rokkantságban egy hónap múlva nem volt szignifikáns különbség a placebo és a szteroid között, a kalorikus tesztek ugyanakkor jobb vestibularis funkciót mutattak ugyanebben az időpontban a szteroiddal kezelt betegek körében. Megjegyzendő, hogy a kalorikus teszt a lateralis (horizontális) félkörös ívjárat, így az ezt beidegző nervus vestibularis superior működéséről ad információkat, a neuritis vestibularisban ugyanakkor a nervus vestibularis inferior is érintett lehet, noha ennek izolált érintettsége csupán az esetek 2,3%-ában igazolható.
Idegtudományok
Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.
Idegtudományok
A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.
Idegtudományok
A szenzitív és specifikus sejtalapú esszék kifejlesztésével a humán myelin-oligodendrocyta glikoprotein (MOG) ellenes IgG-antitestek kimutatása lehetővé tette az anti-MOG antitest-asszociált betegség (anti-MOG antibody-associated disease, MOGAD) és az egyéb demyelinisatiós betegségek elkülönítését. A MOGAD, az aquaporin-4-asszociált neuromyelitis optica spektrum betegség (AQP4-NMOSD) és a sclerosis multiplex (SM) megkülönböztetését a betegségek különböző kórélettani háttere, klinikuma, terápiás és prognosztikus következményei egyaránt indokolják.
A rutin diagnosztikus eljárások mellett az ischaemiás stroke-ok mintegy harmadában nem igazolódik egyértelmű etiológiai tényező, pedig a későbbi stroke megelőzése céljából kiemelt fontosságú a kiváltó tényező meghatározása.
A stroke etiológiája és a thrombus összetétele között nincs összefüggés, ugyanakkor a thrombus szerkezete befolyással bír a rekanalizációs paraméterekre.
A Stroke-ban megjelent retrospektív vizsgálatban a bridging IVT-t és a direkt EVT-t hasonlították össze a 6 és 24 óra között jelentkező, acLVO-val járó stroke-os betegekben.
Egészségügyi szakmai irányelv az akut ischaemiás stroke diagnosztikájáról és kezeléséről
A Magyar Stroke Társaság XVII. Kongresszusa és a Magyar Neuroszonológiai Társaság XIV. Konferenciája Absztraktfüzet
1.
2.
3.
4.
5.
Egészségpolitika
Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”1.
Helyünk a világban
A felzárkózás kudarca – 5+1 súlyos megállapítás Orosz Éva tanulmányából2.
3.
Idegtudományok
Neurofeedback: az ADHD-val küzdő gyerekek fejlesztéséhez is használható módszert oktatnak Vácon4.
5.
Orvoslás és társadalom
Országos férfiegészség-kampány és PSA-szűrés indul a prosztatarák ellen