Hírvilág

Rossz következményekkel járhat a tabletták elfelezése

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


A tabletták elfelezése könnyen ahhoz vezethet, hogy a beteg nem megfelelő dózist vesz be a gyógyszerből. Ez akár komoly következményekkel is járhat a betegekre nézve - a belgiumi Ghent Egyetem kutatói szerint. Azok az orvosságok, amelyeknél minimális a különbség a gyógyító és a már ártalmas mennyiség között, fokozottan veszélyesek lehetnek ilyen szempontból. A kutatók öt önkéntest kértek fel, hogy nyolc különböző méretű és formájú tablettát - melyek a legkülönfélébb betegségekre voltak felírva -, felezzenek meg három eltérő módszerrel: egy speciális, erre a célra kifejlesztett vágóeszközzel, ollóval és konyhakéssel. A szétvágott tabletták 31 százaléka úgy lett elválasztva, hogy nem a kívánt dózis keletkezett, és bár leghatékonyabbnak a speciális vágóeszköz bizonyult, még azzal is 13 százalékban rossz eredmény született. Dr. Charlotte Verrue, a tanulmány vezetője arról számolt be, hogy a tabletták megfelezésének számos oka lehet: „Lehet, hogy a dózist csökkentik vele, vagy csak meg akarják könnyíteni lenyelését, esetleg pénzt kívánnak megtakarítani mind a beteg, mind az egészségbiztosító számára. De a felezett tabletták gyakran eltérő méretűek, ami azzal jár, hogy a beteg nem a megfelelő mennyiséghez jut belőle. Majd hozzátette, hogy a legtöbb tabletta ráadásul alkalmatlan arra, hogy elfelezzék, így azokat inkább különféle dózisokban vagy folyékony formában kellene gyártani. Nina Barnett, aki idősek tanácsadójaként dolgozik a Királyi Gyógyszerészeti Társaságnál elmondta, hogy a gyógyszerészek csak olyan esetekben javasolják a betegeknek, hogy felezzék el a tablettákat, ha nincs más lehetőség, és mindig szem előtt tartják a beteg igényeit. A tanulmány a Journal of Advanced Nursing című folyóiratban jelent meg. Forrás: Medipress

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

KUN J Viktória

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.

Egészségpolitika

Hadiállapotként kezeli és így is reagál a kormány az egészségügy „rendezésére”

KUN J Viktória

„Ez egy veszélyes irány” – az eLitMednek nyilatkozó szakértőkkel értékeltük a jelenlegi helyzetet, illetve a most elfogadott salátatörvény részleteit.

Gondolat

A filmek gyógyító ereje

Az ember számára olykor fontosabb, hogy meg tudja élni érzelmeit, mint hogy azonnal csökkentse, vagy elviselhetőbbé tegye azokat. Ebben a folyamatban sok esetben egy film is segíthet. Kapitány-Fövény Máté pszichiáter, az „Ember a filmben” videók alkotója a filmek pszichológiájáról mesélt.

Egészségpolitika

A politika érdemben nem foglalkozik az egészségüggyel, helyi szinten ugyanakkor nagyon is

KUN J Viktória

Hogyan lehet szétverni egy régió egészségügyi „fellegvárait” néhány év alatt? – interjú prof. dr. Barkai Lászlóval.

Egészségpolitika

2024 LEGYEN A NŐK MENTÁLIS EGÉSZSÉGÉNEK ÉVE

Európai uniós prioritás lett a mentális egészség megelőzésre és a korai beavatkozásra összpontosító új stratégia, miután felismerték, hogy a mentális egészség nem csupán az egészségről szól. Erre reagálva a Make Mothers Matter (MMM) arra szólítja fel az EU Bizottságot, hogy vegye kiemelten figyelembe a nők és az anyák érintettségét. A nők testi és lelki egészsége gyakran másképp alakul, mint a férfiaké, ezért személyre szabott megközelítést igényelnek.