Patkányokban hatásos volt a glutaminsav-szint csökkentése
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
Az alacsony glutaminsav-tartalom csökkenti a szélütés (stroke) következményeit, mely jelenség kulcsa egy természetes enzim, melynek neve glutamát-oxálacetát transzamináz – állatják a Weizmann Tudományos Intézet munkatársai.
A stroke és a traumás agysérülés során bekövetkező szövetpusztulás nagy részét az agyban lévő glutaminsav idézi elő. Mostanáig a károsodás elkerülhetetlen volt, ugyanis a gyógyszerek többsége nem hatol át a vér-agy gáton, amelyek viszont igen, azok nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.
Vivian I. Teichberg professzor és munkatársai azonban nagy előrelépést tettek: munkájuk során az agy glutaminsav-szintjére koncentráltak, mely rövid életű jelátviteli anyag. Sérülés következtében a glutaminsav szintje hirtelen megemelkedik az agyban, ezzel az idegsejtek túlságosan magas ingerületbe kerülnek. Teichbergék ahelyett, hogy gyógyszert alkalmaztak volna, egy normálisan jelenlévő enzimet, a glutamát-oxálacetát transzaminázt (GOT) bírták rá, hogy a vér glutaminszintjét csökkentse. Mivel a szervezet kompenzálni szeretné a koncentrációs különbséget, ezért szállító fehérjék léptek működésbe, hogy agyból a vérbe pumpálják a glutaminsavat.
Patkányokban a modell hatásosnak bizonyult a koponyasérülés következményeinek csökkentésében.
Forrás: Medipress
Kapcsolódó anyagok: Agyérkatasztrófa-válság fenyeget Európában?
Stroke? Én nem!
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
COVID-19
A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.
A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Gondolat
Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.
Az egyes jelentések és tudományos publikációk a SARS CoV-2 vírussal fertőzött betegek tünetei között leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor enyhe tüneteket mutató betegek gyakran számoltak be a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokról, mint a megbetegedés általuk tapasztalt első jeléről.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
Lege Artis Medicinae
Az emberarcú pszichiátria Mephistója. Muhi Klára – Dér András: A szabadság bolond körei4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás