Nem ismerik fel időben: TNF elleni szerek és gombafertőzések
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
A tumornekrózis-faktor (TNF) gátlóinak alkalmazása nagy lépést jelent több krónikus autoimmun betegség, többek között a rheumatoid arthritis, a psoriasis és a spondylitis ankylopoetica kezelésében. Mivel azonban egyes immunológiai funkciókat gátolnak, az alkalmazásuk növeli bizonyos fertőzések kockázatát. A látens tuberculosis reaktivációjára hajlamosító hatásuk viszonylag ismert, de sok orvos nem tud arról, hogy az alkalmazásuk ugyancsak növeli a súlyos gombafertőzések, így a histoplasmosis, a coccidiomycosis és a histoplasmosis kockázatát. Az Amerikai Egyesült Államok gyógyszerügyi hatósága (Food and Drug Administration, FDA) most bejelentette, hogy a TNF-gátló szerek gyártóinak határozottabb megfogalmazású figyelmeztetést kell belefoglalniuk e szerek alkalmazási előírásába, valamint meg kell szervezniük a gyógyszert felíró orvosok tájékoztatását erről a lehetséges szövődményről.
A hatóság intézkedésének alapjaként az az összesen 240 bejelentett eset szolgál, amelyekben opportunista gombafertőzés lépett fel TNF-gátlót szedő betegek esetében. Ráadásul ebből 21 esetben nyilvánvalóan nem állították fel időben a diagnózist, ebből 12 beteg meg is halt. A jelenleg a piacon lévő négy TNF-gátló szer mindegyikének alkalmazásakor tapasztaltak opportunista gombafertőzéseket.
Forrás: FDA News 2008. Sep. 04.
Szemlézte: eLitMed.hu, dr.Kern Dávid
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
COVID-19
A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.
A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
Gondolat
Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.
Az egyes jelentések és tudományos publikációk a SARS CoV-2 vírussal fertőzött betegek tünetei között leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor enyhe tüneteket mutató betegek gyakran számoltak be a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokról, mint a megbetegedés általuk tapasztalt első jeléről.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás