Megnégyszereződött a pajzsmirigyrák gyakorisága
2014. JÚNIUS 30.
2014. JÚNIUS 30.
A daganatos megbetegedések okozzák a legtöbb halált a kínai fővárosban immár hetedik éve, a leggyorsabb ütemben a pajzsmirigyrák szedi az áldozatait - derült ki egy pekingi önkormányzati jelentésből.
Tavaly 40 ezer állandó pekingi lakosnál állapították meg a rákbetegséget, ami átlagosan 110 új betegség diagnosztizálását jelenti naponta a 20 milliós városban. Tíz évvel ezelőtt ez a szám még 63 volt.
A dokumentum szerzői most első ízben becsülték meg a "várható egészséges élettartamot", és arra a következtetésre jutottak, hogy a pekingi 18 évesekre legfeljebb kevéssel több mint 40 teljesen egészséges év vár.
2013-ban a halálozások 27 százalékát okozta valamilyen daganatos megbetegedés, a második, illetve harmadik számú halálozási okokként - immár szintén "hagyományosan" - a szív és érrendszeri betegségeket sorolták fel a kutatók. A három együttesen a halálozások 74 százalékáért felelős.
A rákbetegségek között a férfiaknál a tüdőrák a legpusztítóbb, amelyet a pajzsmirigy- és a májrák követ. A nőknél az emlőrák áll az első helyen, ezt követi a tüdő- és a pajzsmirigyrák.
Az Egészségügyi Világszervezet februárban kiadott jelentése szerint a világon a legtöbb áldozata a daganatos betegségek közül a tüdőráknak van, 2012-ben 1,8 millió új betegséget regisztráltak és csaknem 1,6 millió halált írtak a számlájára. Az új esetek egyharmadát Kína adta.
A tüdőrák magas előfordulását a kínai szakemberek elsősorban a dohányzással, illetve a passzív dohányzással hozzák összefüggésbe. Hozzáteszik, a számok mögött egy öregedő társadalom és fokozatosan romló minőségű környezet húzódik meg.
A pajzsmirigyrák előfordulása az elmúlt tíz évben megnégyszereződött, és jelenleg százezer emberre körülbelül 16 ilyen beteg jut. A szakemberek egyelőre nem találják annak magyarázatát, hogy mi húzódhat meg e betegség gyakorisága mögött, és inkább azt feltételezik, hogy a fejlettebb diagnosztikai technika áll a háttérben.
A jelentés megállapítja, hogy a pekingi polgárok Kína legegészségesebbjei közé tartoznak, a fővárosban a születéskor várható élettartam 81,51 év, ami megfelel a fejlett országokban elvárhatónak. Arra következtettek ugyanakkor, hogy az embereknek elsősorban a nem fertőző betegségek és "egyéb hátrányos tényezők" miatt fel kell adniuk 10-20 évet egészséges életükből.
MTI 2014. június 29., vasárnap
Hírvilág
A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
COVID-19
A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.
Az egyes jelentések és tudományos publikációk a SARS CoV-2 vírussal fertőzött betegek tünetei között leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor enyhe tüneteket mutató betegek gyakran számoltak be a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokról, mint a megbetegedés általuk tapasztalt első jeléről.
Hírvilág
Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.
Direkt kapcsolat van az antibiotikum-expozíció és az akut pszichózis között, állapította meg a Brain, Behavior, & Immunity – Health című szaklap tanulmánya. Az egyesült államokbeli kutatók cikke az első olyan tanulmány, ami az egyes antibiotikumok pszichiátriai mellékhatásainak (insomnia, hallucináció, delúzió, delírium, katatónia, paranoia, érzelmi elszíntelenedés, pszichózis) gyakoriságát értékeli.
Az MMR (kanyaró-mumpsz-rubeola) védőoltást követően a lázas rohamok számának aránya növekszik, viszont nem világos, hogy ez az arány a rohamok egyéni vagy családi története, a születés körüli tényezők vagy a szociális-gazdasági helyzet alapján változik-e.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás