Hírvilág

Szöveg nagyítása:

-
+

Különlegesség, ha valaki száz gyertyát fújhat el a születésnapi tortáján. A mondás szerint a nyugalom a hosszú élet titka. De mit mond róla a tudomány? Íme egy csokorra való tény a százon felettiekről. 1. A tudósok egyre több bizonyítékot találnak arra, hogy a gének fontos szerepet játszanak a hosszú életben. Családi örökség szokott lenni az extrémen hosszú élet, ezért gyanítható, hogy a “hajlam” öröklődik. 2. A fejlett országokban a száz év felettiek aránya 1:6000. A szuper hosszú életűek, akik 110 évnél tovább is megmaradnak ebben az árnyékvilágban, még ritkábban fordulnak elő, 7 millió emberből egy ha akad. 3. Van egy olyan régi mondás, aminek az a lényege, hogy ha valaki eléri a 80 évet, nagyobb az esélye, hogy a századikon is még ünnepeltetheti magát. A megállapítás bír némi tudományos háttérrel is. Néhányan nem betegszenek meg úgy, mint mások. Sok százévest évtizedeken át elkerülnek a betegségek, távol maradnak az olyan nyomorúságos állapotoktól, mint az elbutulás, szívbetegség és magas vérnyomás. Átlagosan 93 éves korukig maradnak makkegészségesek, mondta el a Bostoni Egyetem orvosi karáról Tom Perls, aki a száz év felettieket tanulmányozza. 4. A száz év felettiek nagy többsége, 85 %-a nő. A tudósok még mindig nem igazán fejtették meg, miért élik túl a férfiakat. 5. Érdekes, hogy bár sokkal több nő éri meg a száz évet, az ilyen sokáig élő férfiak általában egészségesebbek és fittebbek. Ez talán azért lehet így, mert a nők könnyebben megbirkóznak a betegségekkel, így tovább élnek. A férfiakat általában el is viszi a betegség, állítja Perls. Így azok a férfiak, akik ennyire sokáig élnek, relatíve egészségesebbnek kell lenniük. 6. A világ egy tája sem bővelkedik a százévesekben, de Perls úgy véli, ezt még tüzetesebben kell tanulmányozni. 7. Az eddigi rekorder, aki bizonyítottan a legtovább élt, a francia Jeanne Calment volt, aki 1977-ben, 122 éves korában hunyt el. Forrás: Medipress

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Klinikum

A Janus-kináz-gátlás alapjai – mi történik a sejten belül? - A Figyelő 2017;1

POLGÁR Anna

A rheumatoid arthritis (RA) patomechanizmusának ismert résztvevői az aktivált T-sejtek által stimulált B-sejtek és a monocyta-macrophag rendszer sejtjei, amelyek jelentős mennyiségű gyulladásos citokint termelnek. A citokinek hatásukat a különböző sejteken megjelenő receptorok közvetítésével fejtik ki.

Egészségpolitika

Módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény

Mindenképpen módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény – állították egybehangzóan munkajogász szakértők egy, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről szervezett videókonferencián. Ahogy elfogadhatatlan ennyire méltatlan, elkapkodott, kidolgozatlan és indokolatlanul nehéz körülményeket teremteni, és ilyen választásra kényszeríteni valakit az élethivatását illetően.

PharmaPraxis

Antimikrobás szerek a patikai gyakorlatban

TÓSAKI Árpád

A baktériumfertőzés esetén alkalmazható készítmények széles tárháza áll a gyógyítók rendelkezésére. Egyes csoportjaik eltérő hatásmechanizmussal pusztítják el a kórokozókat. Jelen cikkben a baktériumok sejtfalszintézisére ható gyógyszerekkel ismerkedünk meg részletesebben.

Egészségpolitika

Gyerekek és gyermekeket várók, tervezők – szabad-e oltani?

Úgy tűnik ebben a hazai álláspont egyértelmű, de számos országban már kismamákat oltanak. A jelenlegi szakértői vélemények szerint az mRNS-oltások nem veszélyesek a terhes kismamákra, de klinikai kísérletek hiányában ezt mégsem lehet százszázalékos biztonsággal állítani. Magyarországon éppen ezért nem ajánlják az oltást várandósoknak, de az Egyesült Államokban, Izraelben, vagy Angliában a kismamákra bízzák a döntést. Gyermekeknek egyelőre sehol sem adnak vakcinát.