Hírvilág

Hogyan bánunk a szüleinkkel?

2013. MÁJUS 02.

Szöveg nagyítása:

-
+

Anyák napi társadalmi felelősségvállalási kampányt indít a szülők gondozása témájában a Szeretem az anyukámat elnevezésű Facebook oldal, amely felmérést végzett arról, hogyan bánnak a magyarok a szüleikkel. Az oldal szerkesztői a hozzászólások alapján figyeltek fel arra, hogy számos családban problémát jelent a szülőkről való gondoskodás. A téma feltérképezésére egy kutatást készítettek, 1500 édesanya korú, 18-40 éves nő válaszait értékelték ki, olyanokét, akiknek még élnek a szülei - közölték a szervezők. A válaszadók csaknem 90 százaléka szerint a lelki és a személyes gondoskodás a legfontosabb. A megkérdezettek mintegy 30 százaléka elsősorban érzelmileg támogatja idős szüleit, 20 százalékuk fizikailag törődik velük, vagyis bevásárol, ügyeket intéz, míg 12 százalékuk az anyagi gondoskodást említette. A válaszadók 11 százaléka emelte ki, hogy egészségi szempontból kell a legtöbbet törődnie szüleivel. A mérésből kiderült, hogy a legtöbb válaszadó (40 százalék) lehetőségeihez képest közepesre értékeli önmagát, ha arról kell döntenie, mennyire elégedett magával a szüleinek való segítésben. 17 százalék úgy gondolja, hogy nagyon jól helyt tud állni ebben a feladatban. A legkevésbé az anyagiak terén nyújtott segítségükkel elégedettek a hozzátartozók, valamint nagyon sokan úgy értékelik, hogy túl messzire élnek a szüleiktől és túl kevés időt tudnak velük tölteni. A válaszadók 94 százaléka gondolja úgy, hogy költséges orvosi kezelésre is szüksége van szeretteinek, amelyet az ellátórendszer nem tud biztosítani, ám a családok többsége (több mint 40 százaléka) havonta kevesebb mint 5000 forintot vagy semmit nem tud erre a célra adni. Az eredmények ismeretében az oldal szerkesztői felelősségvállalási kampányt indítanak, ennek keretében szakértőket, neves és népszerű embereket hívnak meg az oldalra. A szervezők közlése szerint a szakértők írásait folyamatosan követni lehet a https://www.facebook.com/anyukam oldalon. MTI 2013. április 30., kedd

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

COVID-19

A SARS-CoV-2-re adott antitest válasz COVID-19 betegekben

A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.

Idegtudományok

A drogok hatása az agyra

A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.

Egészségpolitika

Módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény

Mindenképpen módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény – állították egybehangzóan munkajogász szakértők egy, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről szervezett videókonferencián. Ahogy elfogadhatatlan ennyire méltatlan, elkapkodott, kidolgozatlan és indokolatlanul nehéz körülményeket teremteni, és ilyen választásra kényszeríteni valakit az élethivatását illetően.

Idegtudományok

A szerotonin nem csak neurotranszmitter

A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.