Hírvilág

Gyógynövények mint új antibiotikumok?

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A rákbetegség kezeléseknek gyakran az a mellékhatása, hogy legyengítik a beteg immunrendszerét. Ennek eredményeként életveszélyes másodlagos baktérium- és gombafertőzések alakulhatnak ki. Különösen növeli a veszélyt az a jelenség, hogy egyes baktériumok, például a Staphylococcus aureus, egyre több gyógyszerrel szemben válnak rezisztensé. Egy új kutatás amelyet az Annals of Clinical Microbiology and Antimicrobials tett közzé indiai vadon élő növények bakteriális és gombás fertőzések elleni hatását vizsgálja a szájban, szájüregi rák betegekben. Az indiai Rohtakban végzett kutatások során a hagyományos népi gyógyászat gyógynövényeinek kivonatait vizsgálták meg olyan mikrobák ellen, melyeket szájüregi rák betegek szájában találtak. Negyven beteg vett részt a vizsgálatban, s közülük harmincötnek volt súlyosan károsodott az immunrendszere, amit a jelentős mértékben csökkent neutrofilszám is jelzett. A vizsgáltak közül nyolc növény kivonata volt képes arra, hogy jelentősen befolyásolja a szájból vett mintákból növesztett baktérium- és gombakultúrák növekedési ütemét laboratóriumi körülmények között. Ezek sorában volt található a vad asparagus, a hamis margaréta, a curry fa, a ricinusolaj és a görögszéna. A kutatás vezetője, Dr. Jaya Parkash Yadav szerint "a természetes gyógyszerek egyre fontosabbak a betegségek kezelésében, és a tradicionális népi gyógyítás ismeretei kiindulópontot jelentenek a növényi alapú gyógyszerek kutatásában. Vizsgálódásunk fontos felismerése az, hogy a kivonási eljárás óriási hatással van a mikrobák elleni növényi anyagok sajátosságaira és hatékonyságára. Számos vizsgált növény széles spektrumú antibiotikumként vette fel a küzdelmet a mikrobákkal, így az E. coli, S. aureus baktériumok és a Candida és Aspergillus gombák ellen. Sőt, a ricinusolaj hatékonynak bizonyult a Pseudomonas aeruginosa baktériummal szemben, amelyről ismert, hogy nehéz kezelni hagyományos antibiotikumokkal. Bár a tesztelt növények hatékonysága alacsonyabb volt, mint a hagyományos antibiotikumoké, mégis, reményt nyújtanak a rezisztens fajok elleni küzdelemben. " Szemlézte: elitmed.hu, Kolin Péter Forrás: https:// www.biomedcentral.com

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

LAPSZEMLE eLitMed

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus vázolja fel e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Van, ahová hajnali 3-kor érkeztek a revizorok

KUN J Viktória

A blokkolóórák után most már személyesen ellenőrök is figyelik, ki tartózkodik a kórházakban. Ki dolgozik, ki fekszik a kórházi ágyakon, és hogyan használják például a diagnosztikai képalkotókat. Bármely nap és a nap bármely órájában érkezhet a mobilegység. Figyelnek, ellenőrzik, leleplezik, „lógnak”-e az egészségügyben dolgozók.

Idegtudományok

Egymásra ható elmék

SZEMLE eLitMed

Az agyak közötti szinkronitás szintje – ami minél erősebb, annál nagyobb élvezettel jár – szociális állatoknál, így az embernél is, előre jelzi a kapcsolat minőségét, állítja a gyorsan növekvő új kutatási terület, a kollektív idegtudomány.

Idegtudományok

Hogyan csökkenthetnénk a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát?

SZEMLE eLitMed

A magányosság 1,4-szeresre növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, míg számos gyógyszer szedése csökkenti, még több gyógyszer pedig növeli incidenciáját.

Egészségpolitika

Az egészségügy vergődik a túlzott centralizáció és a pénzhiány miatt

KUN J Viktória

Interjú Sinkó Eszterrel, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ egészségügyi közgazdászával. Meglátása szerint az egészségügy jelenleg „betegelhárító üzemmódban” dolgozik, zajlik az összeomlása.

Hírvilág

Test és lélek kapcsolata

Kónya Ilona klinikai szakpszichológus a daganatos megbetegedések, köztük az emlődaganat kialakulásának lélektani vonatkozásait, pszichológiai hatásait és az onkopszichológiai tudományág feladatait vizsgálja.