Hírvilág

Bioetikai előadássorozat

2011. SZEPTEMBER 27.

Szöveg nagyítása:

-
+

A Közép-európai Egyetem fennállásának 20. évfordulója alkalmából a CEU Bioetikai és Jogi Központja ( angol nyelven: Center for Ethics and Law in Biomedicine, CELAB) bioetikai előadássorozatot rendez. A rendezvénysorozatot Prof. John Harris (Manchesteri Egyetem) előadása nyitja szeptember 30-án, ezt követi Prof. Inez de Beaufort (Rotterdami Egyetem) előadása október 11-én, végül az előadássorozat október 14-én Prof. Donna Dickenson (London School of Economics) előadásával zárul. John Harris számos fontos bioetikai tárgyú mű szerzője, az emberi képességek tökéletesítésétől, a genetika és a klónozás kérdéseit is számos művében tárgyalta. Pénteki előadásában azzal foglalkozik, hogy vajon mire való a tudomány. Milyen célokat kell kitűznie a kutatóknak, ki befolyásolhatja és ki irányíthatja vagy éppen korlátozhatja a kutatók tevékenységét.


A második előadás az élettartam kiterjesztésének etikai aspektusait tárgyalja. Fejlett egészségügyi rendszerekben a tehetősebbek egyre nagyobb sikerrel veszik fel a harcot az öregedéssel szemben. Mennyiben kényszer, mennyiben elvárás és mennyiben igazolható jogos emberi igényként az öregedés késleltetése a biotechnológia legújabb vívmányai által.


Prof. Donna Dickenson „Testvásár” című könyvét nemcsak bioetikusok, de a szélesebb közvélemény is ismeri. Donna Dickenson budapesti előadásában is az emberi testrészek, petesejtek kereskedelmét elemezi etikai, jogi megközelítésen keresztül.


Az előadások helyszíne a Közép-európai Egyetem Auditoriuma, minden előadás délután 3 órakor kezdődik. Az előadások angol nyelvűek, az előadásokat követő vitát, Sándor Judit, a CELAB igazgatója vezeti.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Gondolat

Pszichiátria és medikalizáció A pszichiatrizálás okai

KOVÁCS József

A pszichiatrizálás szakaszai A XX. században, a pszichiátriai betegség határainak a kitolásával természetesen a betegek száma is folyamatosan nőtt. A XIX. században a pszichiátria illetékességi körébe főképpen a pszichotikus betegek tartoztak, a XX. század elején ez kiegészült a neurotikus betegekkel, a XX. század második felében pedig számos olyan tünetet is pszichiátriai betegségnek kezdtek tekinteni, amelyeket korábban nem tekintettek volna annak

Ökológia

Big Pharma és Big Ag

BRYS Zoltán

A gyógyszergyárak gyakorlatát számos magas színvonalú kritika érte az elmúlt évtizedben, ezzel szemben a Big Ag viszonylag kevesebb figyelmet kapott orvostudományi folyóiratokban. Számos betegséggel összefüggésbe állítható a táplálkozás. Jelentőségénél fogva hasonlóan kiemelt szakmai figyelmet érdemelne.

Hírvilág

Csontos Erika és Szurovecz Illés kapták 2019-ben az Antistigma-díjat

A NYITNIKÉK - Magyar Antistigma Kezdeményezés szakemberekből, civil szervezetekből és magánszemélyekből álló csoportja a tagok javaslatai alapján évente ad ki Antistigma-díjat. Az elismerést olyan alkotók, közéleti emberek, szakemberek és sorstárs segítők nyerhetik el, akik a nyilvánosság előtt korrekten és meggyőző erővel lépnek fel a mentális problémával küzdők kirekesztése, diszkriminációja ellen. Az utóbbi években örvendetesen megszaporodtak a díjra érdemes alkotások, ezért idén is több díjat ítéltünk oda.

Hírvilág

A jövő orvostudománya etikai szemmel

Interjú dr. Sándor Judit jogász-bioetikussal, a CEU tanárával