Hírvilág

Szöveg nagyítása:

-
+

Fogyatékossággal élőknek hirdetett képzőművészeti pályázatot a dombóvári Presidium Közhasznú Egyesület, az alkotásokból országos vándorkiállítást rendeznek. Az egyesület művészeti ág és téma megkötése nélkül várja a hazai és a határon túli magyar alkotók, alkotócsoportok jelentkezését április 11-éig, a fogyatékkal élő fiatalok és felnőttek fotóval, festménnyel, szoborral, művészi igényű kézműves munkákkal egyaránt részt vehetnek a pályázaton - mondta Nyisztor Adrienn, az egyesület terápiás munkatársa. Az összegyűlt anyagból júniusban országos vándorkiállítást rendeznek, amelynek első állomása Dombóvár vagy Budapest lesz; a fővárosban két helyszínen mutatják be a tárlatot, az összeállítást később művelődési házaknak, galériáknak ajánlják - tette hozzá. A kiállítás célja az, hogy a hétköznapi embereket "érzékenyítsék" a fogyatékossággal élők iránt, akik megmutathatják, hogy ők is értékes emberek és különleges dolgokra képesek - mondta. Az egyesület felhívására már most több művészeti érdeklődésű mozgáskorlátozott, vak, gyengén látó fiatal jelezte, hogy fotóval, fotógrafikával, plasztikával, festménnyel venne részt a tárlaton. A pályázat Weöres Sándortól kölcsönzött mottója: "Benned a létra..." arra utal, hogy a fogyatékossággal élőkön múlik, mit érnek el alkotásaikkal. Az egyesület által Dombóváron működtetett Reménység Napközi Otthon nyolcvan fogyatékossággal élő gyerekkel és felnőttel foglalkozik. Ők zenei, drámai, táncfoglalkozások mellett textil- és nemezképeket készítenek az otthon műhelyeiben. Az intézmény legismertebb művészeti csoportja, a Reménysugár zenekar a Zeneakadémián is koncertet adott. A Presidium egyesület 2008-ban alakult, 2009 óta működteti a Reménység otthont. Az egyesület munkáját a Tolna Megyei Önkormányzat 2015-ben az év Tolna megyei civil szervezete különdíjjal ismerte el. Forrás: MTI 2015. február 18., szerda

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

Az önmagunkkal való foglalkozás mint gyógyítás – Interjú Kis Judit képzőművésszel

„Mentális egészséggyakorlatok. A művészet közösségi helyzetekbe terelése.” Saját munkáiról szólva fogalmaz így Kis Judit képzőművész, akinek az önreflexióra építő művei önmagunkkal és másokkal egyaránt interakcióra hívnak. Kis Judit 2020-ban kapta meg az ACAX_Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat, akkor, amikor a Covid-járvány globális szinten ébresztett rá mindannyiunk kiszolgáltatottságára, gyengeségeinkre és erősségeinkre. A rangos képzőművészeti díj nemzetközi zsűrije szerint Kis Judit munkái arra a lehetőségre hívják fel a figyelmet, hogy „úgy hagyjuk majd magunk mögött a jelenlegi helyzetet, hogy közben újra felfedezzük képességünket az empátiára és a törődésre”. A fiatal képzőművésszel sebezhetőségről, egyéni és közösségi gyógyulásról beszélgettünk.

Gondolat

Gyógyító és ártó szellemek

Sámánhit a világban

Gondolat

Megoszthatatlan belső magány

Börcsök Enikő Nemsenkilény - monológ nemmindegyembereknek címmel hozott létre egy előadást, mely egy autista egy napját dolgozza fel. A magányról, a normális meghatározásáról, a nem figyelés trendjéről, a gondolat megosztásának a képtelenségéről beszélget vele Gyimesi Ágnes Andrea.

Gondolat

Georg - Sotiris Bekas portréfilmje Lukácsról

KELEMEN Gábor

Gondolat

Én nem beteg emberként élek

GYIMESI Ágnes

B. Ildikónak egy éve megváltozott az élete. Agydaganatot diagnosztizáltak nála, életmentő műtétet hajtottak végre rajta, majd folytatta az orvosi protokoll útját, kemoterápia, sugárkezelés. Majd a belső hangjára hallgatott.