Hírvilág

Átjárhatatlan nyákdugó

2012. AUGUSZTUS 18.

Szöveg nagyítása:

-
+

A progeszteronszármazékot tartalmazó sürgősségi fogamzásgátló tabletta esemény előtti felhasználásának hatékonyságát vizsgálja a Szegedi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által koordinált kutatás keretében - értesült a szegedma.hu. A szegedi klinika 1972 óta működik együtt WHO-val, most is ennek keretében zajlik a fogamzásgátlás hatékonyságát vizsgáló program, amelyben a magyar intézmény egyedüli európai központként vesz részt négy másik - szingapúri, thaiföldi, brazíliai és tunéziai - kórház mellett. A hírportálnak nyilatkozó Bitó Tamás egyetemi adjunktus elmondta, hogy a vizsgálat tárgya a gyógyszertári forgalomban Magyarországon is kapható, hatóságok által engedélyezett sürgősségi fogamzásgátló tabletta, amely csak progeszteronszármazékot tartalmaz. Tulajdonképpen azt elemzik, hogy ha nem utólag - egy sikertelen védekezés vagy egy előre nem tervezett aktust követően - veszi be a sürgősségi fogamzásgátló tablettát a női partner, hanem már előre, akkor az nagyobb védettséget jelent-e egy nem kívánt terhességgel szemben. A kutatás alapfeltevése szerint a tabletta esemény előtti használata hatékonyabb védelmet eredményez, mivel a progeszteron a méhnyakban lévő nyákdugót megváltoztatja, átjárhatatlanná teszi mind a baktériumok, mind a spermiumok számára, és ezzel megakadályozza a petesejt megtermékenyülését. A kísérletben részt vevő szakemberek arra számítanak, hogy ki lehet használni a progeszteronszármazéknak ezt a hatását, ennek eredményeképpen pedig még kisebb lesz a teherbeesési arány, és az így alkalmazott védekezési módszer gyakorlatilag megközelíti vagy eléri ugyanazt a szintet, mint ami a kombinált fogamzásgátló tabletták napi szedésével biztosítható. MTI 2012. augusztus 17., péntek

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

Láthatatlan nők

A kutatások azt bizonyítják, hogy a diszkriminációval veszélyeztetett, úgynevezett védett tulajdonságokkal rendelkező társadalmi csoportok között a romákat, a fogyatékkal élőket és a nőket éri legtöbbször hátrányos megkülönböztetés. Magyarországon a népesség tíz százaléka valamilyen fogyatékkal él, s ennek fele nő.

Hírvilág

Egyszerűsödik az egészségügyi szakképzés rendszere

A kormány szerdai ülésén elfogadta a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkárság előterjesztését az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzési rendszerről szóló rendelet módosításáról. Ennek célja a kölcsönös felelősségvállalás elve mentén az egészségügyi dolgozók pályaelhagyásának csökkentése és itthon tartása.