Helyünk a világban

A magyarok tizenöt százaléka nem jut megfelelő ételhez

STATISZTIKA eLitMed

2024. JÚLIUS 17.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az EUROSTAT legfrissebb jelentése szerint 100-ból 15 embernek nincsen pénze arra, hogy minden második nap tápanyagdús ételhez jusson – a medián jövedelem alatt még drámaibb a helyzet.

2023-ban az EU lakosságának 9,5%-a nem engedhette meg magának, hogy minden második nap húst, halat vagy ennek megfelelő vegetáriánus ételt fogyasszon. A legalacsonyabb értéket Cipruson (1,3%) és Írországban (1,6%) mérték, míg Bulgáriában (19,9%) és Romániában (23,3%) a legrosszabb a helyzet. 

Magyarország a sorban a negyedik (14,7%), az előbb említett országok mellett csak Szlovákia előz minket, azaz a magyar társadalom csaknem hetede nem jut megfelelő mennyiségben és minőségben ételhez. 

Megjegyzendő ugyanakkor, hogy két nagy, nyugati állam sem büszkélkedhet: Németország az ötödik (13,3%), Franciaország pedig a hatodik (12,2%) helyen áll.

A 2020 és 2023 között eltelt három évben – amit a koronavírus-járvány elleni harc, az ebből fakadó gazdasági nehézségek, a háború, az inflációs- és az energiaválság fémjelzett – szinte egész Európában romlott a helyzet (átlagosan 1,4 százalékponttal), legnagyobb mértékben Romániában (+8,6%), Bulgáriában, Szlovákiában (egyaránt +6%) és Franciaországban (+5%).

Az idősoros adatok alapján ugyanakkor jól látható, hogy az EU-hoz 2004-ben csatlakozó tíz tagállam esetében az elmúlt 20 év jelentős javulást eredményezett: miközben 2005-ben ezekben az országokban átlagosan még 23%-os volt az étkezési szegénység (Magyarországon 31%), addig 2023-ban már „csupán” 8% – ezen a területen tehát sikeresnek tűnik a keleti blokk felzárkózása a régebbi uniós tagállamokhoz.
 

Az EUROSTAT külön csoportként vizsgálja a szegénység kockázatának kitett embereket (at-risk-of-poverty population) – ők azok, akik az adott ország mediánjövedelmének 60 százalékát nem érik el. Uniós szinten ennek a populációnak több mint ötöde (22,3%) nem jut megfelelő ételhez, de különösen öt országban drámai a helyzet, köztük Magyarországon. 

TIPP: A kép jobb felső sarkában megjelenő három pontra kattintva, majd kiválasztva a megosztás alatti képernyő ikont, az ábra teljes képernyőn megnyitható.

Hazánkban a legszegényebbek csaknem felét (44,9%) sújtja az étkezési szegénység, miközben ugyanez az arány 2020-ban 31,9% volt: ez egyszerre mutatja a jövedelmi különbségek mértékét és az élelmiszerárak elszabadulását.

Forrás: Almost 1 out of 10 in the EU could not afford proper meal (EUROSTAT)

A rovat további cikkei

Helyünk a világban

Egy közepes városnyi ember halálát lehetett volna megakadályozni

STATISZTIKA eLitMed

Az EUROSTAT április végén közzétett legfrissebb adatai szerint Magyarországon 2021-ben valamivel több mint 60 ezer ember halála lett volna elkerülhető megfelelő gyógykezeléssel vagy prevencióval. Ez Tatabánya lakosságszáma.

Helyünk a világban

Súlyos probléma Magyarországon az elhízottság – élen járunk az EU-ban

STATISZTIKA eLitMed

Az OECD adatai szerint a magyarok harmada túlsúlyos, negyede pedig elhízott, ezzel összességében az 5. legrosszabb mutatóval rendelkezünk az Európai Unióban.

Helyünk a világban

Keringési betegségek és rák az EU haláloki listája élén

STATISZTIKA eLitMed

2021-ben az európai lakosság kétharmada keringési zavarokban, rákbetegségben vagy koronavírus által hunyt el. Ez utóbbiban Magyarország az éllovasok között állt.

Helyünk a világban

Magyarország az egészségügy minden elemére kevesebbet költ, mint az uniós átlag

STATISZTIKA eLitMed

Az OECD elérhető legfrissebb, 2021-es adatai szerint az összes egészségügyi kiadás – egy főre vetítve – nem éri el az uniós szint felét sem, a tartós ápolás-gondozás esetében pedig mindössze tizede annak.

Helyünk a világban

Csak három uniós országban alacsonyabb a várható élettartam, mint Magyarországon

STATISZTIKA eLitMed

Több mint hét évvel rövidebb élethosszra számíthatott 2023-ban egy újszülött Magyarországon, mint Spanyolországban. Jelentősek a különbségek a férfiak és nők között is.

Kapcsolódó anyagok

Ember és környezet

Nem városi legenda: tényleg hat a beltartalomra a növénytermesztés módja

Régóta vita tárgya, hogy van-e érdemi különbség a konvencionális (nagyüzemi, kémiailag intenzív mezőgazdaság útján előállított) és a biogazdálkodásból származó termények beltartalmi értékében.

Hírvilág

Tíz felnőttből kilenc próbált meg lefogyni az elmúlt öt évben

Egy friss amerikai kutatás szerint az elmúlt öt évben tíz felnőttből kilenc próbált lefogyni valamilyen módon. A megkérdezettek több mint fele jelenleg is szeretne karcsúsodni, ugyanakkor a válaszadók csak alig több mint negyede volt biztos abban, hogy meg is tudja ezt tenni.

Idegtudományok

Neurológiai és pszichiátriai betegségek kezelése ketogén diétával

SZEMLE eLitMed

A 21. század kezdete óta exponenciálisan nő a ketogén diétával foglalkozó publikációk száma. A ketózis neurológiai betegségeket javító hatása már randomizált vizsgálatokban is bizonyítást nyert.

Klinikum

Hogyan csökkenthető a szegények stroke-halálozása?

Világviszonylatban a stroke a harmadik vezető halálozási és rokkantsági ok. Korábbi vizsgálatok szerint az alacsony társadalmi-gazdasági státusz (TGS) – függetlenül attól, hogy azt országok között vagy országokon belül mérik – összefüggésbe hozható a stroke fokozott kockázatával, a súlyosabb stroke-kal és a rossz kimenetellel, beleértve a magasabb halálozást és a súlyosabb rokkantságot.

A táplálkozás filogenetikai szemlélete